Kyberpodvody na handicapovaných

ČT 1 Terčem podvodníků jsou stále častěji také handicapovaní lidé, především kvůli tomu, že v online prostoru nedokáží nebezpečí rozpoznat, zejména
pro zrakově a sluchově postižené proto policie pořádá speciální přednášky. Snaží se tak upozornit na triky podvodníků. Tím nejnovějším je tzv. vrácení přeplatků na dani. V Moravskoslezském kraji se kyberkriminalita za poslední 2 roky navýšila dvojnásobně.  
redaktorka  
——————–  
Doris Kalousková je neslyšící , na internetu hledala oblečení pro své dítě, protože chtěla ušetřit, zaujala ji nabídka z druhé ruky.  
Doris KALOUSKOVÁ,  
——————–  
Přes Facebook jsem se dostala na stránky Marketplace. Byla tam velká nabídka a dobře vycházela i cena.  
redaktorka  
——————–  
Zásilku za 2 000 Kč zaplatila, ale ta nikdy nedorazila. O své peníze přišla. Podvodníci na internetu vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak přijít k penězům. Ostravští policisté o tom přednášeli neslyšícím i nevidomým  
Martina JABLOŃSKÁ, preventistka Policie ČR Moravskoslezského kraje  
——————–  
Lidé s handicapem mohou být snadnější obětí těchto trestných činů, těchto podvodů páchané prostřednictvím internetu, osoby mohou být více důvěřivé.  
redaktorka  
——————–  
I když je pro neslyšící online prostředí důležitým spojením s okolním světem, číst a správně pochopit psaný text pro ně může být složité.  
Pavlína ZÁRUBOVÁ, ředitelka Centra služeb pro neslyšící a nedoslýchavé  
——————–  
Třeba maily a texty, kde pracujou s češtinou, tak je velký problém, aby zpracovali...

 

Klíčová slova: