Doteky techniky 2016

Tradiční akce služby Sociální rehabilitace pro zrakově postižené představila v prostorách Knihovny města Hradce Králové řadu možností, jak "číst poslepu".

Ve čtvrtek 28. dubna 2016 se uskutečnil další ročník tradiční akce služby Sociální rehabilitace pro zrakově postižené, Doteky techniky 2016. V letošním roce byla aktivita zaměřena na širokou škálu možností, jak „číst poslepu“.

Návštěvníci, kteří přišli do prostor Knihovny města Hradce Králové, měli možnost si vyslechnout řadu prezentací zajímavých hostů, poznat všechny možné způsoby, jak si i s těžce poškozeným zrakem nebo úplně bez něj přečíst to, co potřebují.

Prezentace Zvukové knihovny pro nevidomé a slabozraké přiblížila systém půjčování zvukových nahrávek audioknih, se všemi jeho výhodami.

Knihy v Braillově bodovém písmu byly také zmíněny, jako důležitá součást života zrakově postižených a byly zde k nahlédnutí.

Pan Zdeněk Bajtl z Knihovny digitálních dokumentů Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých vylíčil možnosti stahování textových dokumentů (krásné i odborné literatury či periodik) v digitální podobě. Vysvětlil pravidla přístupu a používání KDD a minimální potřebné vybavení kompenzačními pomůckami.

Ing. Karel Hrubeš z TyfloCentra Hradec Králové sdělil posluchačům, jaké jsou další digitální knihovny dostupné pro zrakově postižené čtenáře z ČR, jejich vzájemné odlišnosti a možnosti, včetně pravidel využívání a možnosti použití tzv. „Knihovní brány“.

Zástupci firmy Spektra v.d.n. z Prahy prezentovali svůj softwarový produkt „Knihomol“, který usnadňuje uživatelům přístup do těchto knihoven a práci s dokumenty. Pro ty zájemce, kteří nepracují s náročnými kompenzačními pomůckami na základě PC nebo jim nevyhovují, představili kamerovou čtečku, která je jednoduchá na obsluhu a přečte tištěný text za chvilku a, podle slov prezentujících, „ochotně i popadesáté“.

Představitelé firmy TurboConsult z Brna předvedli relativně nový produkt, ozvučený portál pro nevidomé FriendlyVox. Zajímavou možnost, která jako doplněk značně rozšíří a zjednoduší uživatelům vyhledávání informací a využívání některých funkcí internetu, včetně např. čtení řady periodik.

Po všech prezentacích se účastníci nedočkavě vrhli ke stolkům jednotlivých hostů, aby si mohli „na vlastní prsty“ vyzkoušet všechny zmiňované možnosti. Až do 14 h zkoušeli ty způsoby, které je oslovily a zajímaly. Svůj stolek jim nabízela i zástupkyně Tyflopomůcek Praha, která přivezla řadu drobných pomůcek pro zrakově postižené k zakoupení.

Celkem se akce zúčastnilo 35 návštěvníků.

 

Služba sociální rehabilitace pro zrakově postižené TyfloCentra Hradec Králové, o.p.s., je od 1. 1. 2016 do 30. 6. 2019 podpořena z individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji IV. Registrační číslo projektu je CZ. 03.2.60/0.0/0.0/15_005/0000052.

Služba podporuje využití náročných kompenzačních pomůcek pro osoby s těžkým zrakovým postižením poskytované ambulantní formou v Hradci Králové a terénní formou pro Královéhradecký kraj. Pomůže s výběrem vhodné pomůcky a s nácvikem jejího užívání.

Kontaktujte nás na telefonu 495 523 729 nebo na adrese hradec.kralove@tyflocentrum.cz . Více informací najdete na webových stránkách www.tyflocentrum-hk.cz

 

Dagmar Balcarová

Klíčová slova: