Může dítě s handicapem lyžovat?

„Jednoznačně ano“, odpovídá Radka Chudomská, která již čtvrtou sezonu organizuje lyžařské výcviky pro klienty Střediska rané péče v Pardubicích o.p.s. 

Za tuto dobu přivedla k lyžování více než 60 dětí s handicapem. V rámci projektu „Já chci také lyžovat aneb lyžování dětí s handicapem“ organizuje ve skiareálu Ski klubu Hlinsko výcviky, které vedou zkušení a nadšení instruktoři. Cílem projektu, který byl podpořen v rámci Burzy filantropie Svitavy, je umožnit dětem s handicapem trávit čas aktivně, společně s dalšími členy rodiny.

Děti se závažnějším tělesným handicapem mohou lyžovat s využitím lyžařských pomůcek – biski a monoski. Děti s lehčím tělesným nebo mentálním postižením či poruchou autistického spektra se učí lyžovat na běžných lyžích, tudíž jsou na lyžařském svahu k nerozeznání od ostatních.

Nejvíce nás těší, že celá rodina může prožít volný čas při společné sportovní aktivitě, kterou si mohou užít všichni. A jarní prázdniny přímo vybízejí rodiny s dětmi k lyžařským pobytům na horách!

Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. více než 14 let pomáhá rodinám s dětmi se zdravotním postižením z Pardubického kraje. Každoročně podpoří více než 130 rodin s dětmi např. s dětskou mozkovou obrnou, tělesným a mentálním postižením, Downovým syndromem, autismem…

Cílem činnosti Střediska rané péče v Pardubicích o.p.s. je zejména podpora vývoje dětí se zdravotním postižením raného věku, tedy od narození do 7 let, a podpora jejich rodin. Poskytuje odborné konzultace v rodinách, základní sociální poradenství a psychologickou podporu, zapůjčuje stimulační a didaktické pomůcky, poradí při výběru rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, zprostředkuje kontakty s dalšími rodinami dětí se speciálními potřebami, pomáhá při výběru vhodných předškolních zařízení či škol atd.

Prostřednictvím aktivit, jakými je lyžování, se daří pomáhat při začleňování rodin s dětmi s handicapem do společnosti.

Blanka Brandová

 

 

Klíčová slova: