Otevřený dopis o porušení práv diváků se sluchovým postižením ze strany televize Nova
V otevřeném dopise adresovaném Radě pro rozhlasové a televizní vysílání oznamuje prezident České unie neslyšících ing. Martin Novák hrubé porušení práv diváků se sluchovým postižením ve dnech 5. až 18. prosince 2016. Dokládá to řadou konkrétních příkladů.
Oznamujeme tímto porušování práv diváků se sluchovým postižením ze strany Nova CET 21 spol.,s.r.o. (dále jen televizní společnost Nova). Televizní společnost Nova po dobu dvou týdnů, v době od 5. do 18. prosince 2016, výrazně omezila, a některé dny dokonce zcela znemožnila, přístup ke svému televiznímu vysílání divákům se sluchovým postižením, a to velmi nekorektním způsobem.
1. Zastrašováním diváků se sluchovým postižením šířením poplašné zprávy během vysílání, že „v případě schválení chystané novely vysílacího zákona nebude pořad titulkován“. Neinformovaní diváci nabyli mylného dojmu, že chystaná novela zákona značně omezuje vysílání titulkovaných pořadů.
Důkaz: Záznam na videu https://www.youtube.com/watch?v=TsL-7K3qC0Q&feature=youtu.be
Dopisy diváků - dotazy, stížnosti...příloha č. 1
2. Šířením nepravdivé informace, že novela zákona navrhuje "pouze 15 % pořadů“ s titulky. Touto záměrně zkreslenou formulací se Nova snaží vyvolat dojem, že kvůli novele zákona se musí podíl titulkovaných pořadů značně omezit. (Ve skutečnosti však novela obsahuje povinnost zpřístupnit skrytými titulky „alespoň 15 % stopáže vysílaných pořadů“, nikoliv tedy "pouze 15% pořadů".
Důkaz: Sdělením na webových stránkách TV Nova (příloha č. 2).
3. Umělým navyšováním „plnění“ minimální povinné kvóty zpřístupnění na kanálech Nova a Telka pouhým opakováním starých repríz z let 2006 a 2010 (v divácky neatraktivních časech, aby slyšící diváci nebyli starými reprízami obtěžováni). Zvláště na kanálu Telka jsou zpřístupněny pouze tyto staré reprízy a nic jiného.
Tyto praktiky lze považovat za obcházení smyslu zákona. Diváci s postižením sluchu přece potřebují také sledovat nové atraktivní pořady vysílané v prime time, zvlášť když mají tak nízké procento zpřístupnění.
Důkaz: Výpisem pořadů na programech Nova a Telka (příloha č. 3).
4. Odebráním již existujících titulků při vysílání oblíbených reprízovaných pořadů, které byly vloni již s titulky odvysílány a nebylo potřeba vyrábět titulky nové (Harry Potter, pohádky...), Místo titulků bylo dva týdny vysíláno oznámení: „v případě schválení novely nebude tento pořad titulkován“.
Důkaz: Fotografie (příloha č. 4).
5. Jen na kanále Nova bylo během dvou týdnů znepřístupněno celkem 41 pořadů, které původně měly mít skryté titulky, ale byly vysílány bez nich. (V případě pouhého 15% zpřístupnění pořadů je 41 velmi vysoké číslo.)
Důkaz: Seznamem znepřístupněných pořadů (příloha č. 5).
6. Záměrným narušením kontinuity probíhajících seriálů, a to nejen premiérových, ale i reprízovaných, například na kanále Smíchov u seriálu Přátelé vždy po třech dílech s titulky následovaly tři díly bez titulků. Podobně i na kanále Fanda střídavě znepřístupněné díly seriálu Walker, Texas ranger, ke kterému byly již v minulých letech titulky vyrobeny.
Důkaz: Výpisem pořadů (příloha č. 6).
7. Nepravdivým informováním o zpřístupnění pořadů. Mnoho pořadů bylo na webových stránkách, v elektronickém průvodci i v tisku označeno symbolem ST značícím přítomnost skrytých titulků, ale skryté titulky neobsahovaly.
8. Během víkendu 17. - 18. 12. 2016 nezpřístupněn ani jediný pořad na obou vysílacích kanálech - Nova a Telka.
Důkaz: Výpisem pořadů na vysílacím kanále Nova.
Tato kauza má též sociální a lidskoprávní rozměr, poškodila osoby se sluchovým postižením a narušila jeden ze způsobů jejich integrace do většinové společnosti. Nemohou poslouchat rádio, chodit na koncerty, do divadla, do kina nebo do běžné společnosti slyšících osob, kde mají komunikační bariéru. Při tak omezených možnostech sdílení většinové kultury jim často zbývá pouze televize. O to větší význam mají pro osoby se sluchovým postižením skryté televizní titulky, protože jsou pro ně důležitou kompenzační pomůckou, která jim pomáhá překonávat bariéry.
Akce byla zaměřena proti novele vysílacího zákona Nova takto a účelové zneužila zdravotního handicapu lidí.
Chování licenční televizní společnosti Nova v době od 5. 12 do 18. 12. 2016 mělo i mezinárodní dosah, protože ve stejné míře bylo omezeno vysílání titulkovaných pořadů také na kanálu Nova International, který je vysílán na Slovensku.
Ze strany televizní společnosti Nova byly porušeny tyto právní předpisy:
- Článek 34 odst. 2 Listiny základních práv a svobod (právo na přístup ke kulturnímu bohatství).
- Směrnice evropského parlamentu a rady 2010/13/EU ze dne 10. března 2010, Preambule, bod 46: „Právo osob se zdravotním postižením a starších osob podílet se na společenském a kulturním životě Unie a začlenit se do něj je neoddělitelně spjato s poskytováním dostupných audiovizuálních mediálních služeb. Prostředky k zajištění této dostupnosti zahrnují mimo jiné znakový jazyk, titulkování, audiopopis a snadno srozumitelnou orientaci v nabídce.“ a článek 7 v Kapitole III Ustanovení, který se vztahuje na všechny audiovizuální mediální služby o zpřístupnění mediálních služeb osobám se zrakovým a osobám se sluchovým postižením.
- Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením (UNCRPD), který ve Článku 30 (Účast na kulturním životě) v bodě 1 písm. a) a b) zakládá právo na „přístup ke kulturním materiálům v přístupných formátech“ a právo na „přístup k televizním programům v přístupných formátech“.
- Ustanovení § 2 odst. 3 „antidiskriminačního“ zákona č. 198/2009 Sb., dle kterého toto jednání nese znaky přímé diskriminace z důvodu zdravotního postižení.
Kromě sabotáže přístupu osobám se sluchovým postižením k televiznímu vysílání a přímý nátlak na diváky, aby se postavili proti novele vysílacího zákona, se navíc jedná o pokus podvodným způsobem, falešnými informacemi a dezinterpretacemi poškodit neslyšící diváky nejen v tomto konkrétním případě, ale i do budoucna.
Z toho je zřejmé, že je zapotřebí urychleně přijmout novelu vysílacího zákona, aby do budoucna bylo možno takovým manipulativním praktikám ze strany televizních společností vůči divákům se sluchovým postižením zabránit a nedocházelo k porušování jejich zákonných práv.
Ing. Martin Novák
prezident České unie neslyšících
22.12.2016