30 let vývoje kompenzace a rehabilitace sluchu

22. dubna 2024 Rozhovor s foniatrem a audiologem Mojmírem Lejskou Foniatr a audiolog Mojmír Lejska věnoval velkou část svého profesního života léčbě dětí se sluchovým postižením.
Ve společném povídání jsme se ohlédli za třicetiletým vývojem v oblasti kompenzace a rehabilitace sluchu. Jakou roli v něm sehrála digitální sluchadla, kochleární implantace, novorozenecký screening a surdopedie? Jak se za tu dobu změnila diagnostika, technologie a postupy v léčbě? A změnil se i přístup lékařů a rodičů?  
Jste jedním z hlavních představitelů oborů foniatrie a audiologie v České republice. Proč jste si na začátku své lékařské kariéry vybral právě tenhle medicínský obor?  
Automaticky jsem k tomu sklouzával, vyrůstal jsem v lékařské rodině. Můj otec (prof. MUDr. Vladimír Lejska, mimo jiné primář Kliniky dětské ORL LF MU a FN Brno – pozn. red.) byl také významný foniatr. Patnáct let jsem pracoval jako lékař na otorynolaringologii, operoval jsem a dělal vše, co s tímto oborem souvisí. Potom, postupně, jsem se dostal k foniatrii. A u té jsem pak zůstal 30 let.  
Jste zakladatelem soukromého audiologického pracoviště Audio Fon Centr. Co bylo podnětem pro jeho založení?  
Rok 1989. Všichni jsme tenkrát stáli na začátku nové éry. Mně bylo 35 let a musel jsem se rozhodnout, co budu dělat dál. Buď zůstanu někde na operačním oddělení, nebo si založím soukromou praxi. Tehdy už jsem se velmi intenzivně věnoval audiologii. Byla to doba, kdy se začala objevovat sluchadla a já jsem je začínal ...

 

Klíčová slova: