Na ČVUT vymysleli, jak slepým vrátit zrak. Trvalo to čtrnáct let

Už od roku 2004 se na ČVUT zabývají vývojem takzvané chytré hole, která nevidomým zásadně zlepší život. Roky práce se ale chýlí ke konci, protože výsledný produkt do světa vypustí nejspíš už v dubnu. Oním výsledkem je dobře známá pomůcka v podobě hole, ke které přibylo jen pár tlačítek a brýle. Jenže co se zdá jako jednoduché řešení, může představovat dlouhé výzkumy a celou řadu testů končících ve slepé uličce.

První impuls vedoucí k vývoji chytré slepeckého hole vzešel ze setkání zástupců Fakulty elektrotechniky ČVUT s nevidomými. Při něm se studenti a vyučující fakulty dozvěděli, že se nevidomí celkem pravidelně ztrácejí. A to i ve chvíli, kdy se pohybují na místech, která znají. "Mají sice metody, jak se zase najít, ale shodli jsem se na tom, že něco elektronického, co by jim v takové situaci pomohlo, by se rozhodně hodilo,” říká Jiří Chod z ČVUT, který vede tým pracující na projektu.  
"Technologie jako navigace dnes dokáží perfektně určit, kde jste, ukázat vám to na mapě a směrovat vás. Nevidomý ale tohle nevidí,” přibližuje Chod jednoduchý, ale pro běžného člověka tak trochu neviditelný problém. "Mnoho aplikací a technologií, které dnes považujeme za standardní, proto slepí lidé nemohou používat. Je sice možné zařízení ovládat třeba gesty nad obrazovkou chytrých telefonů, to ale funguje jen pro malou skupinu lidí. Mnoho nevidomých totiž s chytrým telefonem nepracuje, stejně jako třeba starší generace,” pokračuje Jiří Chod.  

Nápady na navigační systémy s využitím tehdejší technické možnosti v roce 2004 počítaly s poměrně těžkým zařízením s vnější anténou a šesti monočlánků, které jej udržely v provozu maximálně půl hodiny. Přes další zdokonalování díky vývoji technologií se dostalo až na panel s pěti tlačítky, takzvanou proprietární jednotku, jejíž hlavní částí jsou však baterie, a především využití rychlých sítí, počínaje 3G a 4G. Ty zvládnou přenášet ...
 
Klíčová slova: