Šedý zákal není jen nemocí seniorů, může se objevit i dříve

Šedý zákal je obvykle spojován se seniory, protože věk je nejčastější příčinou vzniku tohoto očního onemocnění. Rizikovými faktory jsou ale kromě přibývajících let také vyšší dioptrické vady, diabetes, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření, těžké úrazy oka či některá metabolická a celková onemocnění. Proto se lze s kataraktou setkat také u mladších pacientů, někdy dokonce i u novorozenců.
Oční čočka, která je zodpovědná za ohýbání světelných paprsků (tzv. lom světla) k vytvoření soustředěného vidění, je běžně čirá. Šedý zákal však způsobuje, že se zakalí.
Rozvoj šedého zákalu obvykle začíná ve středním věku, kdy se proteiny v čočce přirozeně rozpadají, následně shlukují a čočka se zakalí. Příznaky jsou obvykle zpočátku mírné, ale jak šedý zákal narůstá, může být vidění rozmazané, mlhavé a méně barevné. Problémy pak mohou nastat zejména v noci, kdy světla vypadají, jako by kolem nich byla svatozář.
Oči s šedým zákalem mohou být také citlivé na jasné světlo, ať už ze slunce, lamp, nebo světlometů.
"Někdy se projeví zákal také nárůstem krátkozrakosti, která může během několika měsíců dosáhnout i 6 nebo 10 dioptrií. Tato takzvaná indexová krátkozrakost vzniká zvýšenou lomivostí zaskleného jádra čočky. Příznaky jsou různé," doplňuje lékařka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
Je proto velmi důležité, abyste pravidelně navštěvovali očního lékaře, který dokáže šedý zákal odhalit i ve chvíli, kdy se objeví dříve, než je obvyklé.
Jaké jsou příznaky šedého zákalu:
vidění je rozmazané nebo zakalenébarvy vypadají vybledlé nebo zažloutléoči jsou citlivé na světlošpatné noční viděnílampy, sluneční světlo nebo světlomety se zdají příliš jasnékolem světel......

 

Klíčová slova: