Vše, co jste potřebovali vědět... Průkaz osoby se zdravotním postižením

 
Sociální pracovník

Průkaz osoby se zdravotním postižením je určen lidem, kterým je více než jeden rok a trpí dlouhodobým tělesným, smyslovým nebo duševním postižením, včetně poruchy autlstického spektra, jež podstatně omezuje jejich schopnost pohyblivosti nebo orientace. Pokud jsou držiteli průkazu OZP, mohou následně čerpat určité benefity.  
* Co přesně znamená pojem "osoba se zdravotním postižením"?  
Jedná se o osobu s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, který podle poznatků lékařské vědy trvá nebo má trvat déle než jeden rok a určitým způsobem omezuje pohyblivost nebo orientaci člověka. Takto jej definuje zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Může přitom jít jak o fýzické, tak smyslové nebo duševní zdravotní postižení.  
* Existují cekem tři typy průkazu osoby se zdravotním postižením. Ty se odvíjí od stupně funkčního postižení pohyblivosti nebo orientace a poruchy autistického spektra. Je možné to rozvést?  
Jsou to průkazy s označením TP, ZTP a ZTP/P. Průkaz TP je určen lidem se středně těžkým funkčním postižením, průkaz ZTP lidem s těžkým funkčním postižením a průkaz ZTP/P lidem se zvlášť těžkým funkčním postižením s potřebou průvodce. Každý z nich pak umožňuje jeho držiteli čerpat různé benefity. Čím vyšší je funkční postižení, tím větší je rozsah těchto benefitů.  
* Pojďme šije tedy vyjmenovat.  
Pro držitele průkazu TP to je vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích, přednost při osobním projednávání záležitosti vyžaduje-li jednání delší čekání, zejména stání. Držitelé průkazu ZTP navíc mohou bezplatně využívat místní veřejnou hromadnou dopravu a mají 75% slevu na jízdné ve vlakové a autobusové vnitrostátní dopravě. Pro držitele průkazu ZTP/P patří mezi benefity k už uvedenému také bezplatná doprava místní veřejnou hromadnou dopravou a vnitrostátní dopravou pro průvodce a vodícího psa osoby úplně nebo prakticky nevidomé, pokud ji nedoprovází průvodce. Držitelé průkazu OZP mají též nárok na zvýhodnění podle různých dalších zákonů (např. daňové zvýhodnění, prominutí či snížení správních a místních poplatků, osvobození od placení dálniční známky aj.] a dále mohou využívat některé další výhody (např. slevy na vstupném do objektů, na kulturní a sportovní akce nebo třeba slevy pro odběratele zemního plynu a elektřiny nebo slevy poskytované mobilními operátory]. Podrobnější seznam výhod sdělí zájemcům konkrétní poskytovatelé.  
* Řada lidí se obrací na Úřad práce ČR s tím, že právě ten vystavuje i tzv. parkovací karty pro OZP. Je to tak?  
Ne, Úřad práce ČR tyto karty nevystavuje. V případě zájmu je třeba obrátit se na sociální odbor obce nebo městské části. Ten na základě vlastnictví průkazu OZP vydá zvláštní označení vozidla, které smí být používáno jen na vozidle, které právě zajišťuje přepravu postižené osoby.  
* Kde se o průkaz OZP žádá a od kolika let je toto možné? Případně je stanoveno, při jakém zdravotním postižení se žádost podává?  
Žádost je třeba podat na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa trvalého pobytu žadatele. Pokud se jedná o dítě, pak tuto žádost podává jeho zákonný zástupce, což je zpravidla rodič, případně pěstoun nebo jiná osoba, které bylo dítě svěřeno do péče. A žádat o průkaz může osoba starší jednoho roku, bez ohledu na to, jakou má diagnózu.  
* Co když člověk žije například v domově seniorů nebo v jiném obdobném zařízení, nebo je dlouhodobě v nemocnici. Může i v takových případech na průkaz OZP vzniknout nárok?  
Ano, nárok na průkaz OZP nijak nesouvisí s tím, zda člověk žije doma, nebo v pobytové sociální službě, či zda je hospitalizován. Samozřejmě je vhodné, aby žadatel před podáním žádosti uvážil, zda bude moci reálně využívat benefity plynoucí z průkazu.  
* Jak probíhá v praxi posouzení žádosti?
Po přijetí žádosti o průkaz OZP požádá ÚP ČR příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení o posouzení zdravotního stavu pro účely průkazu. Posudkoví lékaři vychází při posouzení ze zpráv ošetřujícího lékaře žadatele a hodnotí zdravotní stav a funkční schopnosti žadatele, zda jde o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav a zda jde o podstatné omezení pohyblivosti nebo orientace. Vypracovaný posudek zašle okresní správa sociálního zabezpečení ÚP ČR a ten na jeho základě vydá rozhodnutí o nepřiznání či přiznání průkazu OZP a o jeho typu.  
* Jaká je průměrná doba od podání žádosti po vydání rozhodnutí?  
Průměrná doba se pohybuje kolem 3 měsíců. K tomu je třeba doplnit, že o žádosti se rozhoduje vždy ve správním řízení, které je však přerušeno po dobu, po kterou příslušná okresní, pražská nebo městská správa sociálního zabezpečení posuzuje zdravotní stav žadatele.  
* Ještě tedy zjednodušeně - člověk podá žádost o průkaz OZP na kontaktním pracovišti ÚP ČR v místě svého trvalého bydliště. Podáním žádosti zahájí ÚP ČR správní řízení. Poté, požádá ÚP ČR příslušnou OSSZ o posouzení zdravotního stavu a po tu dobu, kdy probíhá toto posouzení, ÚP ČR přeruší správní řízení. Pokračuje v něm, jakmile dostane posudek od OSSZ, který je pro tyto účely stěžejní, a následně vydá rozhodnutí o přiznání či nepřiznání průkazu OZP.  
Ano, je to tak. Ještě doplním zásadní věc - pokud ÚP ČR nárok na průkaz přizná, pak oprávněnou osobu vyzve, aby doložila aktuální fotografii ve formátu, jaký se využívá např. pro výrobu občanského průkazu, až poté je zahájena samotná výroba průkazu. Vyrobený průkaz si pak oprávněná osoba vyzvedne na pracovišti úřadu práce, přičemž je nutno zaplatit správní poplatek ve výši 30 Kč.  
* Jakým způsobem je možné o průkaz OZP požádat? Je nutné to udělat osobně?  
Žádost je možné podat několika způsoby: elektronicky přes Identitu občana (tedy např. přes Bankovní identitu, eObčanku, Mobilní klíč eGovernmentu nebo třeba NIA ID). Další možností elektronického podání je přes datovou schránku nebo e-mail se zaručeným elektronickým podpisem. Řádně vyplněný formulář s vlastnoručním podpisem je možné také zaslat poštou nebo jej odevzdat osobně na podatelně příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR.  
* Je možné zaslat vyplněný formulář i obyčejným e-mailem?  
Ano, je to možné, ale v takovém případě, pokud e-mail není podepsán zaručeným elektronickým podpisem, je nutné toto podání písemně nebo ústně potvrdit, a to do 5 dnů od odeslání e-mailu. Jinak řečeno - žadatel pak musí dojít osobně na dané pracoviště ÚP ČR a tam podepsat, nebo úředníkovi či úřednici ústně sdělit, že žádost touto cestou skutečně podal on. ÚP ČR si musí ověřit identitu žadatele, aby bylo zajištěno, že průkaz OZP vydá v případě vzniku nároku té správné osobě.  
* Na co je nutné nezapomenout a co je třeba k žádosti doložit?  
Určitě by žadatel měl uvést všechny osobní a další požadované údaje, dále kontakt, na kterém bude v případě potřeby k zastižení, pracoviště a kontaktní údaje na svého ošetřujícího lékaře, doplnit datum vyplnění žádosti a podepsat ji. Při prokazování totožnosti bude třeba doložit doklad totožnosti a u dítěte mladšího 15 let rodný list.  
* Jak je to s lékařskými zprávami? Ty se dokládají ÚP ČR při podání žádosti, nebo až následně v rámci posouzení zdravotního stavu ČSSZ?  
Lékařské zprávy se k žádosti nepřikládají. Posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení jednak vyzve ošetřujícího lékaře uvedeného v žádosti k dodání podkladů k posouzení, a jednak písemně sdělí žadateli, že i on může ve stanovené lhůtě dokládat lékařské zprávy. Takže lékařské zprávy jsou podstatné až ve fázi posuzování zdravotního stavu, kdy s nimi pracuje posudkový lékař.  
* Co když bude v žádosti něco chybět nebo bude třeba ji opravit?  
Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci ÚP ČR sami klienta zkontaktují prostřednictvím telefonu, e-mailu, případně písemné výzvy. Proto je důležité reagovat na takové výzvy a poskytnout ÚP ČR a následně OSSZ potřebnou součinnost.   Komplexní informace včetně informativního videa jsou k dispozici jak na webu ÚP ČR www.uradprace.cz, tak i na sociálních sítích FB, IG a YT nebo v aplikaci Spotify. V případě potřeby je možné obrátit se na Call centrum ÚP ČR, bezplatná linka 800 77 99 00, callcentrum@uradprace.cz.

Kateřina Beránková, tisková mluvčí, Úřad práce ČR
 
Klíčová slova: