14 tipů na domácnost bez bariér

04.02.2014 16:45

Domov bez překážek ocení nejen lidé po úrazu, senioři nebo rodiče s dětmi. Jde vlastně o velmi praktická řešení, která zlepší kvalitu bydlení.  

Volný prostor
1 Přímý vstup

Ideální je mít vstup do všech místností dostatečně široký, aby tudy v případě potřeby projel invalidní vozík (alespoň 80 cm). Počítejte i s větším zádveřím a dveřním otvorem o 10–12 cm širším než standard. Posuvné dveře se lépe ovládají, zejména pokud mají obdélníkové madlo. Dveře s křídly se musejí otevírat směrem ven. Invalidní vozík I když jste všichni zdraví, je lépe vzít rozměry invalidního vozíku jako základ úpravy bytu. Běžný typový invalidní vozík měří na délku 110–120 cm a na šířku 65–70 cm (vzadu, vpředu 45 cm). Natěsno projede prostorem širokým 80 cm, na otočení potřebuje nejméně 120 × 150 cm (dokola 150 cm) a sedící dosáhne nejvýše 120 cm.

Vše v dosahu
2 Bezpečný pohyb

Zajistěte, aby bylo vše na dosah ruky, aby byla se vším snadná manipulace a nehrozilo uklouznutí.
K vaně, umyvadlu i klozetu instalujte madla, kterých je možné se zachytit. Chodící senioři je potřebují výš než sedící vozíčkáři – zhruba 75–78 cm. Sklopná madla šetří prostor, měla by být od sebe vzdálená 60 cm.
Kohoutky vyměňte za pákové baterie, dražší s termostatem ochrání před opařením.
Police a otevřené skříňky jsou vhodnější než ty s dvířky, s nimiž může být náročná manipulace.
Nechcete-li se vzdát předložky před vanou, pamatujte na to, aby její spodní strana měla protiskluzovou úpravu.
Je třeba mít dostatečné množství háčků a odkládacích prostor. Převlékání usnadní němý sluha.

Zařízení bez hran
3 Plánování koupelny

V koupelně strávíme denně asi jednu hodinu. Proč si z ní nevytvořit příjemné domácí lázně?
Z vany se hůře vystupuje, osaďte ji madly nebo vyměňte za sprchový kout.
Sprchový kout by měl mít rozměr alespoň 140 × 140 cm.
Na jednu stěnu do něj instalujte pohodlné sklopné sedátko – 30 cm od vedlejší stěny, na které není připevněné. Sprchový kout zakryjte zástěnou či posuvnými dveřmi o šířce alespoň 90 cm. Při volbě dveří pamatujte na tělesný rozměr všech členů rodiny – průchod pro ně musí být pohodlný.
Pákovou sprchovou baterii nainstalujte ve výšce 90 cm.
Umyvadlo by mělo být ve výšce 95 cm a o 15 cm více v prostoru.
K obdélníkovému je snadnější přístup než ke kulatému. I prostor toalety je vhodné vybavit umývátkem – ušetříte si pohyb do dalšího prostoru.
Sedátko klozetu by mělo být ve výšce 50 cm nad podlahou (oproti běžným 42 cm). Ideální je pamatovat na to při rekonstrukci WC, jinak se používají nástavce.

Kolem toalety a vany nechte alespoň 80 cm volného prostoru

Plánky

Na našich pláncích jsou minimální rozměry pro bezbariérovou koupelnu a toaletu, aby se tam vešel člověk na vozíčku.

Protiskluzová podlaha
4 Bezpečnost především

Zvláště v kuchyni je třeba se zvýšenou pozorností a úpravou prostředí dbát na bezpečí při práci a pohybu. Nic nesmí zbytečně překážet.
Podlahu volte s protiskluzovou a bezúdržbovou úpravou.
Poličky a skříňky kuchyňské linky pevně uchyťte do zdi či připevněte k podlaze. Lidé se o ně často potřebují opřít, ať při chůzi, či při případném pádu.
Nábytek musí být především bytelný a stabilní. Ať už si dopřejete designovou ikonu, nebo zrenovujete stůl a židle po babičce, musejí vás udržet, když se o ně pořádně opřete nebo zachytíte při pádu. Ostré rohy můžete opatřit plastovými chránítky. Sklo u nábytku představuje zbytečné riziko.

Vybavení kuchyně

Úchytka 14074, Siro, 23,2 × 3,5 × 4 cm, www. uchytky-vesaky.cz, 141 Kč
Květináč na bylinky Fix, Sagaform, O 13 cm, porcelán a dubové dřevo, Naoko, 775 Kč Žaluziová skříň
Avsikt, Ikea, 40 × 35 × 121 cm, Ikea, 6000 Kč

Místo pod linkou
5 Kuchyňská linka

Vozíčkáři si zpravidla nechají postavit kuchyň na míru svým potřebám, ostatním stačí drobné úpravy, které jim usnadní pohyb při vaření a manipulaci s nádobím.
Osoby s omezenou pohyblivostí vaří převážně vsedě, linku potřebují spíše delší než hlubší. Hloubka 60 cm stačí, ale pro komfortní krájení a manipulaci s nádobím je třeba alespoň 70–90 cm dlouhá plocha ve výšce 70–80 cm. Aby se dalo u pracovní desky sedět, měl by pod ní být volný prostor. Spodní skříňky pod ni tedy neinstalujte nebo je odstraňte, chybějící úložné prostory nahradí kontejner na kolečkách. Spodní skříňky na dalších místech by měly být plně výsuvné. Snadněji se s nimi manipuluje a je lepší přístup k jejich obsahu.
Horní skříňky umístěte níže, lidé starší či o berlích se nemohou rukou natáhnout příliš vysoko či daleko do jejich prostoru. Dno horních skříněk by mělo být ve výši brady.
Nahoru vyklápěcí dvířka vyžadují pohyb rukou dopředu a vysoko nad hlavu, volte proto raději užší skříňky s dvířky. Drobné úchytky nahraďte většími pohodlnými madly.
Myčku, lednici, mrazák a troubu umístěte výše, zhruba 70–90 cm nad podlahou, vsedě z nich lze potraviny a nádobí snadno vyndat.
Lidé upoutaní na vozík potřebují pracovní desku níže než lidé, kteří u ní stojí (ve výšce 80–85 cm). Ve společné domácnosti problém vyřeší elektricky polohovatelná pracovní deska nebo vytvoření dvou pracovních prostorů.

Bez překážek
6 Plánování kuchyně

Podmínkou je dostatečný manévrovací prostor (alespoň 2,7 × 2,7 m) a logické rozmístění úložných prostor a spotřebičů na lince dle způsobu používání. Ideálně v řadě vedle sebe, proti sobě, do písmene L či U – lednice, přípravný prostor a dřez (s místem pod linkou) a varná deska s odkládací plochou.
Pohodlné vaření
Vedle varné desky a trouby ponechte alespoň 30 cm plochy s nespalným povrchem pro odkládání nádobí.
Průchod mezi kuchyňskou linkou a zdí či druhou částí kuchyňské linky musí být minimálně 1,5 m.
Velmi šikovné je propojení kuchyně s jídelnou či jídelním koutem a obývákem. Pokrmy lze převážet na servírovacím vozíku.

Plánek

Univerzální plánek kuchyně s rozměry, které budou vyhovovat lidem starším i postiženým.

Stabilní nábytek
7 Bez prahů

Při úpravě bydlení se snažte odstranit co nejvíce překážek a problémových míst. Prahy nejsou uvnitř domácnosti potřeba. Nechcete-li se jich vzdát, použijte nízkou přechodovou lištu. Plánujete-li rozsáhlejší rekonstrukci, zvažte kompletní přestavbu interiéru tak, aby měl co nejméně rohů a zatáček, chodba by měla být rovná a široká nejméně 1,2 m.
Bez prahů neznamená bez dveří
Dveře nesmějí omezovat v pohybu mezi místnostmi.
Vybírejte lehké a stabilní, aby se samy nezavíraly, široké alespoň 80 cm.
Toužíte-li po skleněné výplni, volte nerozbitné sklo nebo drátosklo, a to pouze v horní polovině dveří.
Místo kliky instalujte po celé šířce dveří madlo, které můžete uchopit kdekoli. A to do výšky maximálně 110 cm (nad případný zámek).
Snadno se obsluhují posuvné dveře. Pokud nezajíždějí do stěny, ale pohybují se po ní, vyžadují volný prostor pro pojezd alespoň 1 m.

8 Jídelní stůl

Parametry pro vozíčkáře jsou užitečné i pro zdravé osoby. Aby pod desku jídelního stolu mohl vjet invalidní vozík, musí být vysoký 80 cm a široký alespoň 70 cm.
Vozíčkář sedí za stolem hlouběji, potřebuje proto dostatečný prostor pod ním, stůl by tedy neměl mít žádnou trnož.

Police nízko
9 Plánování obývacího pokoje

Zvýšený přechod mezi podlahou a kobercem, jeho podklouznutí nebo perforované aplikace na koberci patří mezi nejčastější příčiny domácích úrazů. Přesto se koberce nemusíte úplně vzdát, ale opatřete jej protiskluzovou podložkou a volte koberec hladký, s nižším vlasem, větších rozměrů.
Úložné prostory musejí být lehce dostupné, otevírání přizpůsobte svým potřebám.
Veškerou elektroniku pořizujte s dálkovým ovládáním.
Vypínače osvětlení umístěte blízko dveří, sezení a stolu.

Vybavení obýváku

Rozkládací pohovka, potahová látka Sazza, 79 × 173 × 83/197 cm, www.boconcept.cz, 32 120 Kč Servírovací stolek Raskog, Ikea, lakovaná ocel, 35 × 45 × 78 cm, Ikea, 1290 Kč

Tenký koberec
10 Pohovka a křesla

Základem bezbariérového bydlení je dostatečný prostor. Pohovku a křesla umístěte tak, aby k nim mohl člověk dojít o francouzských holích či zajet na kolečkovém křesle a také se z nich bez pomoci zvednout. Nejpoužívanější trasy zbavte všech překážek (taburety, stolky…). Nejlepší je mít v obývacím prostoru jen ty předměty, které skutečně potřebujete.
Posezení musí být zejména pohodlné Sedák by měl být široký nejméně 50 cm.
Vstávání ulehčí vyšší područky a tvrdší čalounění. Z měkkého sedacího zařízení, jako jsou polštáře a pytle, se staršímu člověku se zmenšenou silou a hybností vstává opravdu s obtížemi!

11 Nižší poloha věcí

Člověk trvale upoutaný na invalidní vozík má snížený pohled na svět kolem sebe. Police, skříňky, obrazy, zrcadla, televizi, vypínače osvětlení je třeba umístit zhruba do výšky 100–130 cm. Skříňky a komody mohou být uzavřené, dvířka opatřete pojezdem, který ulehčuje jejich otevírání.
Bezpečné police Police pevně upevněte ke stěně do výšky 1 m.
Předměty na policích volně stojí, na okraje proto nestavte křehké, snadno rozbitné kousky, například sklo, vázy, keramiku, které byste na sebe mohli nechtěně strhnout a pořezat se o ně.
Květiny volte v nízkých malých a lehkých květináčích, snadno je zalijete a při případném pádu vám neublíží.
Police nepřeplňujte věcmi. Navrstvené předměty jsou nepřehledné a padají, ukliďte je do krabic do skříně.

Vysoká postel
12 Vhodná postel

Kvalitní postel je základem osvěžujícího spánku i u zdravého člověka. Pro uvolnění páteře je důležitá vhodně zvolená matrace a kvalitní rošt.
Postel pro princezny na hrášku
Lidé se zhoršenou schopností pohybu potřebují lůžko výše položené, aby na něj snadno zvládli sami ulehnout i z něj vstát.
Výše položenou postel doplňte vyvýšeným nočním stolkem s mělčími zásuvkami a osvětlením na dosah.
Nejen osoby dlouhodobě upoutané na lůžko ocení elektricky polohovatelný rošt. Pokud člověk v posteli tráví hodně času, sezení mu ulehčí i čelo, dobře vystlané polštáři.
Noční můry neohrozí spáče na posteli s bočnicemi a pelestí. Senioři mívají křehké kosti a pád z této výšky snadno skončí zlomeninou.
Vstávání je snazší s pomocí hrazdy. Nainstalujte ji ze stropu do potřebné výšky.
Pokud je zdraví trvale značně zhoršené, vyplatí se investovat do postele s profesionálními parametry. Speciální zdravotnická lůžka pro domácí použití můžete zakoupit například na http:// eshop.heros-nj.cz/.

Přechod podlah
13 Měkký práh

Korkový přechod mezi jednotlivými typy podlah využívají architekti zejména ve velkých místnostech z estetických důvodů. Prostor vypadá jednolitě a pohled neruší různobarevné prahy. Hladké přechody mezi jednotlivými pokoji oceňují nejen vozíčkáři a senioři, ale i lidé po úrazech nohy, kteří na berle nejsou moc zvyklí, a batolata sotva schopná stát.

14 Plánování ložnice

Hlavní roli v ložnici hraje postel, nezapomeňte na volný přístup alespoň ze dvou stran. Postel musí být umístěná ode zdi ve vzdálenosti alespoň 80 cm, aby k ní zajel vozík nebo se sem pohodlně vešla další osoba.
Zařízení pro život
Jako v celém prostoru i zde umístěte vypínače níže (80 cm od země) a zásuvky naopak výše (45 cm od podlahy).
Úložné prostory (skříně, komody s výsuvnými šuplíky, otevřené police) rozmístěte ke stěnám a zajistěte proti pádu.
Vyznačte si trasu, po které se nejčastěji pohybujete, a nechte ji volnou. Do zbylého prostoru můžete umístit květináč, taburet, němého sluhu či komodu, aniž by vás omezovaly v pohybu.
Zejména ráno je příjemná blízkost koupelny. Komfort se zvyšuje, když je oddělená pouze příčkou (bez dveří).
Šatní skříně vybírejte s výsuvnými šuplíky.

Vybavení ložnice

Kosmetický modul Silk, Keramag, 60 × 10 × 47 cm, www.bathshop.cz, 8396 Kč
Otočné křeslo Arvika, kůže, polyuretanová pěna, ocel, hliník, 84 × 85 × 110 cm, Ikea, 9980 Kč

Vybavení koupelny

Hranaté ploché umyvadlo Pro Liberty, Laufen, 65 × 55 × 16 cm, www.sanita.cz, 5768 Kč

Sklopné sedátko Ovo P orange, nerez a plast, 35 × 41 × 13 cm, nosnost 150 kg, Ravak, 3290 Kč

---

Kontakty najdete v Adresáři

plánky Lenka Hlaváčová

Foto: archiv Marianne Bydlení, archiv firem;

Klíčová slova: