PRAHA Populární formát audioknih patří sice mezi moderní prostředky prezentace literatury mezi širokou čtenářskou obcí, ale není zase takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana už od 60. let organizovala nahrávání kompletních knih do zvukové podoby, nejprve na magnetofonové pásky, později na audiokazety, a zapůjčovala je zrakově postiženým občanům.
Širokého fondu, který vybudovala, se nyní rozhodlo využít vydavatelství Tympanum, které se zaměřuje již několik let na nahrávání perel české i světové literatury v audiopodobě. Založilo za tím účelem speciální edici Načteno, ve které se objevují starší nahrávky z fondu knihovny, které by jinak byly běžným zájemcům skryty.
"Někdo by se mohl zeptat: Proč si to nenatočíte sami? Odpověď je prozaická. Zdá se nám zbytečné opětovně nahrávat něco, co již načteno bylo," vysvětlují vydavatelé z Tympana. Archiv, jehož součástí jsou od roku 1995 i nahrávky občanského sdružení Mluvící kniha, ze kterých také Tympanum hodlá čerpat, čítá několik tisíc položek. Ačkoli ne všechny obstojí v podmínkách dnešních posluchačských potřeb, jistě bude z čeho čerpat řadu let.
Mezi prvními tituly jsou tři poirotovské příběhy Agathy Christie, tři romány Johna Irvinga včetně slavných Pravidel moštárny, dva romány Stephena Kinga, českou klasiku pak zastupují Dykův Krysař a Klímovy Moje první lásky. Mezi interprety těchto archivních titulů jsou herci Ladislav Mrkvička a Vladislav Beneš nebo televizní hlasatelka Hana Makovičková.