11.11.2012 18:10
Nyní může poskytovat novou rehabilitační metodu třem klientům denně.
ALKA, o.p.s. zrekonstruovala další prostory pro rehabilitační terapii Therasuit, které se nachází opět v 1. podlaží budovy C ve zdabořském areálu Oblastní nemocnice Příbram. První místnost, včetně bezbariérového sociálního zařízení, zrekonstruovala společnost již na podzim v roce 2011 z příspěvku Nadačního fondu AVAST. Druhá místnost, jejíž rekonstrukce byla uhrazena z příspěvků klientů a ze sponzorských darů, je k dispozici od září letošního roku. Díky těmto prostorům může ALKA, o.p.s. poskytovat novou rehabilitační metodu 3 klientům denně.
„Jsme velice rádi, že jsme mohli kapacitu této terapie rozšířit, neboť je o ní veliký zájem a poskytujeme ji lidem s handicapem z celé České republiky,“ říká ředitelka Mgr. Šárka Hájková a dodává: „Tuto převratnou, ve světě již poměrně rozšířenou terapii, která byla u nás bohužel až do letošního roku nedostupná, poskytujeme hlavně díky podpoře Nadačního fondu AVAST, který nám daroval finance na rekonstrukci místnosti, kompletní vybavení a dovybavení potřebnými pomůckami a školení terapeut.“
„Již mnoho let se zabývám problematikou lidí s tělesným postižením. Když jsme založili Nadační fond AVAST, rozhodli jsme se těmto lidem dlouhodobě pomáhat. Program Therasuit nás zaujal svým inovativním přínosem a také finanční dostupností pro klienty, kteří si tuto metodu pro její nákladnost v jiných zařízeních nemohou dovolit. Kromě pomoci jednotlivým klientům bychom si přáli rozšíření této metody i do dalších regionů v ČR,“ říká Jarmila Baudišová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu AVAST.
Pohybová terapie Therasuit je rehabilitační metodou, která využívá poznatků z kosmického výzkumu a umožňuje výrazně zvýšit soběstačnost a nezávislost klientů s kombinovaným postižením (např. s dětskou mozkovou obrnou a jinými podobnými diagnózami). Je cílená na klienty s výrazným pohybovým handicapem. ALKA, o.p.s. ji začala poskytovat na podzim v roce 2011 v tzv. předpilotním provozu. V letošním roce probíhá provoz pilotní, a to nejdříve u 2 klientů denně, po rekonstrukci druhé místnosti ji poskytuje 3 klientům. Ti cvičí ve zpravidla třítýdenních blocích 3–4 hodiny denně. Po každém bloku je pauza 3-4 měsíce a pak se intenzivní terapie opakuje podle potřeby do dosažení optimálního stavu. ALKA, o.p.s. plánuje tuto terapii nabídnout v příštím roce 4 klientům denně. Společnost klade hlavně důraz na sociální rehabilitaci, kterou má financovanou z Evropského sociálního fondu, jejímž cílem je dosáhnout maximální soběstačnost a samostatnost klienta. Terapie Therasuit je metoda, která to lidem s handicapem umožňuje.
Ředitelka, Mgr. Šárka Hájková říká: „Jelikož jsme finance na pokrytí letošního provozu zajistili od donorů, klientům jsme nabídli terapii za velice výhodných finančních podmínek. Ovšem nevíme, jak to bude příští rok. Cílem pilotního provozu je vytvořit odbornou studii, díky níž budeme usilovat o zařazení metody do částečných úhrad zdravotního pojištění a do sociálních služeb.“
Poděkování patří Nadačnímu fondu AVAST, bez něhož bychom projekt Therasuit nemohli zrealizovat, neboť zafinancoval rekonstrukci první místnosti, veškeré vybavení na terapii od univerzálních cvičebních jednotek („klecí“), přes první sadu obleků, po pomůcky potřebné k navazujícím nácvikům a upevňování výsledků terapie v praxi a školení terapeutek. Dále patří poděkování Nadačnímu fondu J&T, který věnoval příspěvek na mzdové náklady na fyzioterapeuta, a Nadaci ČEZ, která věnovala nadační příspěvek na druhou sadu obleků a kolejnice do klecí. Realizace projektu byla možná i díky přízni MPSV. Poděkování patří také Oblastní nemocnici Příbram, a.s., se kterou máme výbornou spolupráci.
Helena Holánková
Klíčová slova: