Analýza sociálního podnikání v Libereckém kraji odhalila klíčové výzvy i příležitosti

Podrobnou analýzu sociálního podnikání v regionu zveřejnily Agentura regionálního rozvoje a projekt Smart akcelerátor Libereckého kraje.

Jejím cílem bylo zmapovat stav sociálních podniků, identifikovat jejich klíčové výzvy a potřeby a navrhnout opatření pro podporu sociální ekonomiky.

Sociální podnikání spojuje ekonomickou udržitelnost s řešením společenských výzev, jako je zaměstnávání osob se zdravotním postižením, rodičů pečujících o malé děti, lidí po výkonu trestu nebo dlouhodobě nezaměstnaných. Sociální podnik musí zaměstnávat více než 30 % zaměstnanců ze znevýhodněných skupin, přičemž většina z nich obvykle pracuje na částečný úvazek.

Hlavní zjištění analýzy

  • Dlouhodobá stabilita sociálních podniků – většina podniků v regionu funguje více než 11 let a navzdory pandemii Covid-19 dokázaly udržet svou činnost.
  • Finanční závislost na dotacích – až 25 % příjmů podniků pochází z dotací, 40 % tvoří příspěvky od Úřadu práce ČR a 57 % pochází z vlastní podnikatelské činnosti.
  • Konkurence a podnikatelské prostředí – největší konkurenční výhodou sociálních podniků je jedinečnost jejich produktů a služeb, flexibilita a schopnost reagovat na potřeby komunity.
  • Omezené využívání veřejných zakázek – pouze 8 % tržeb sociálních podniků pochází z prodeje služeb veřejným institucím. Zlepšení spolupráce s veřejnou správou by mohl přinést například katalog sociálních podniků.
  • Udržitelnost a odpovědnost – 13 z 17 podniků aktivně uplatňuje ekologicky šetrné principy, jako je třídění odpadů, minimalizace ekologické zátěže nebo využívání obnovitelných zdrojů energie.

Plány na rozvoj a podpora sociálních podniků v Libereckém kraji

Na základě analýzy vznikne v roce 2025 katalog sociálních podniků, který usnadní jejich propagaci mezi zákazníky, firmami i veřejnými zadavateli. Tento katalog pomůže zvýšit povědomí o jejich službách a produktech a podpoří navazování nových obchodních vztahů a tím i zlepšení přístupu k financím.

„Už od loňského roku, kdy byl spuštěn projekt SELiK – Sociální ekonomika Libereckého kraje (www.socialnipodnikani.lk), jsou již sociálním podnikatelům i zájemcům o téma poskytovány další podpůrné služby, jako například odborné poradenství, vzdělávání, propagace nebo networking a propojování sociálních podniků s tradičními firmami, veřejnou správou a neziskovými organizacemi,“ říká Zuzana Rengerová, koordinátorka projektu. „Všechna tato opatření mají pomoci sociálním podnikům překonat překážky v podnikání a naplno využít svůj potenciál.“

Význam sociálního podnikání pro regionální rozvoj

Sociální podnikání v Libereckém kraji přispívá nejen k vytváření pracovních míst pro znevýhodněné osoby, ale také k posilování lokální ekonomiky a sociální soudržnosti. Výsledky analýzy potvrzují, že dlouhodobá podpora tohoto sektoru může vést k vyšší ekonomické stabilitě regionu a lepší kvalitě života místních obyvatel.

Odkaz na analýzu

Zdroj: Liberecký kraj

 

 

 

Klíčová slova: