Asistenční pes už i v nemocničním prostředí

05.02.2014 9:44

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
Asistenční pes už i v nemocničním prostředí, lékaři ho v Ostravě povolili mladé pacientce, která částečně ochrnula po prodělané mozkové mrtvici. Doposud se přitom jejich přítomnosti ve sterilním prostředí bránili, hlavně kvůli problémům s hygienou.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka ČT:
Zdeňka Koldová se zotavuje po mozkové mrtvici na rehabilitačním oddělení vítkovické nemocnice. Mladá žena na to není sama, společnost jí 24 hodin denně dělá její asistenční pes, fenka australského ovčáka Sheena.

Zdeňka KOLDOVÁ, pacientka:
Ten pejsek mi hlavně pomáhá v tom, že je tady se mnou, to je základ, tím pádem se nemusím tak strašně fixovat na personál.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka ČT:
Fenka není oporou jen pro svou majitelku. Její přítomnosti na rehabilitačním oddělení využívají i jiní pacienti.

Vlasta VUZĎOCHOVÁ, pacientka:
Já jsem měla pejska a umřel mi, a tak mi to tak ten kožíšek dost chyběl. Jak jsem ho tu slyšela na chodbě, tak jsem byla šťastná.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka ČT:
Možnost vzít s sebou do nemocnice asistenčního psa mají pacienti teprve rok. Dříve jim to nemocnice neumožňovaly. Bály se problémů s hygienou i venčením. Pes má ale dveře stále zavřeny například na oddělení ARO nebo JIP.

Jana VLČKOVÁ, primářka rehabilitačního oddělení:
Co se týká provozních podmínek, tak to personál nijak nezatěžuje, paní se o pejska stará sama.

Tereza KRUMPHOLZOVÁ, redaktorka ČT:
Asistenční pes není na rehabilitačním oddělení této nemocnice rozhodně naposled. Lékaři se dohodli, že už příští týden tady začnou s canisterapií. Tereza Krumpholzová, Česká televize.

Klíčová slova: