Asistenční pomůcka pro zrakově postižené OrCam MyEye vylepšena o nové funkce založené na umělé inteligenci
Společnost OrCam Technologies, přední výrobce asistenčních zařízení poháněných umělou inteligencí, představuje přelomová vylepšení svého přístroje OrCam MyEye. Nejsofistikovanější nositelná pomůcka pro nevidomé a slabozraké na světě se tímto dostává na zcela novou úroveň jí poskytovaných funkcí.
Vylepšení zahrnují výkonnější procesor a výrazně prodlouženou výdrž baterie, ale především lze nyní zařízení ovládat pomocí anglických nebo německých hlasových příkazů. Všechny další funkce české verze zařízení OrCam MyEye fungují ve třech jazycích: češtině, němčině a angličtině.
Lehký přístroj o velikosti prstu nejenže přečte tištěný text z jakéhokoli povrchu včetně obrazovek chytrých telefonů a počítačů, ale také poznává tváře a identifikuje barvy, bankovky a zboží v obchodech na základě jeho čárových kódů.
Nejnovější verze OrCam MyEye obsahuje nový procesor, který výrazně zkracuje dobu odezvy na uživatelská gesta i znatelně zrychluje další funkce, například zapínání zařízení. Přístroj má nyní praktičtější kryt a jeho baterie vydrží o 25 procent déle či dokonce dvakrát tak dlouho v závislosti na tom, jak je zařízení provozováno.
Klíčovým vylepšením přístroje je schopnost reagovat na intuitivní hlasové příkazy, což umožňuje novou funkci Smart Reading využívající pokročilé technologie počítačového vidění a porozumění přirozenému jazyka (NLU) vyvinuté společnosti OrCam.
Algoritmy, které řídí funkci inteligentního čtení, jsou aktivovány hlasem uživatele. Porozumí požadavkům uživatele, načtou příslušné informace a přečtou požadovaný text uživateli během několika sekund. To umožňuje vyhledat v textu určité slovo, ze stránky novin přečíst pouze titulky článků, strukturovaně přečíst jídelní lístek, na letáku najít telefonní číslo a podobně.
Další nová funkce s názvem Orientace pomáhá uživateli navigovat prostorem tím, že mu oznamuje předměty ve vzdálenosti 2 až 10 metrů a dokáže uživatele k nim nasměrovat. Tato funkce, která je v současné době v beta verzi, dává upgradovanému zařízení schopnost identifikovat dveře, židle, stoly, šálky, stoupající schody i počítačové a televizní obrazovky. Stejně jako inteligentní čtení je tato funkce ovšem zatím k dispozici pouze v angličtině a němčině.
„Naším cílem je pomocí sofistikovaných technologií pomáhat lidem se zdravotním postižením při každodenních činnostech, při studiu nebo v práci, což jim dává větší nezávislost a soběstačnost. Nové funkce OrCam MyEye představují další velký skok vpřed v tomto směru. Významně zlepší kvalitu života lidí se zrakovým postižením, a to měrou, jakou si člověk se plně funkčním zrakem jen stěží dokáže představit,“ říká Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu a dodává: „Aby byla tato průkopnická technologie přístupnější všem, kdo ji potřebují, zapůjčila společnost OrCam Technologies dvanáct zařízení střediskům Tyfloservis, o.p.s., na jehož střediscích bude možné si po předchozí domluvě OrCam MyEye vyzkoušet v praxi a získat informace, jak zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku přes Úřad práce ČR."
Tyfloservis, o.p.s. případně Jana Cejthamra, manažera OrCam Technologies pro Českou republiku, je možné kontaktovat a domluvit si osobní schůzku, na které se zájemci mohou seznámit s českou verzí zařízení OrCam MyEye osobně. Kontakty na krajská ambulantní střediska Tyfloservisu, o.p.s. najdete na internetových stránkách www.tyfloservis.cz/kontakty.
Sylva Sulaimanová