Asistivní technologie jako klíč k zvládání stárnutí populace

V pondělí 7. dubna 2025 byla ve vestibulu Krajského úřadu Jihomoravského kraje zahájena výstava „DOMA JE DOMA“ představující nástroje, které pomohou zvládat péči v kontextu stárnutí populace a pomohou zajistit udržitelnost zdravotní a sociální péče.

V den zahájení výstavy si návštěvníci mohli osobně vyzkoušet různé asistivní technologie a přesvědčit se o jejich přínosech v každodenním životě.  Výstava bude otevřena až do 7. května 2025.

Stárnutí populace představuje jednu z největších výzev současného zdravotního a sociálního systému. Do roku 2035 vzroste počet seniorů natolik, že hrozí nedostatek financí, lůžek i odborného personálu.  V Jihomoravském kraji žije více než 1,2 milionu obyvatel, z nichž více než 200 tisíc je ve věku 65 a více let. Tento trend bude pokračovat, což představuje výzvu pro systém zdravotní a sociální péče.

„Přibývající počet seniorů, a to zejména těch, kteří se ocitají v situaci závislosti, si žádá novou koncepci služeb. Tato demografická změna zdůrazňuje potřebu přechodu od tradiční instituční péče k více flexibilnímu modelu, který umožní starším lidem žít co nejdéle nezávisle a v přirozeném domácím prostředí,“ uvedl náměstek hejtmana, Roman Celý, který je pověřen zabezpečováním samosprávných úkolů v oblasti sociální a rodinné politiky.

„Jihomoravský kraj dlouhodobě klade důraz zejména na podporu služeb terénního charakteru, které jsou poskytovány v přirozeném prostředí osob (např. pečovatelská služba aj.). Zajištění kvalitních a dostupných terénních sociálních služeb využívající moderní technologie vede k oddálení nutnosti žádat o poskytnutí pobytové služby a k naplnění deklarovaného přání osob žít (a případně dožít) doma i přesto, že potřebují intenzivní a opakovanou pomoc druhé osoby. Zároveň pokračují snahy o modernizaci stávajících pobytových služeb,“ doplnil vedoucí odboru sociálních věcí Petr Horehleď.

Výstava odkazuje na nový rozcestník asistivních technologií www.domajedoma.eu , který mapuje mnohdy chaotické vody různých chytrých zařízení, náramků, mobilů, tlačítek, brýlí a senzorů s cílem usnadnit v nich orientaci každému, kdo hledá řešení své situace.

Výstavu i rozcestník připravila agentura JINAG, která se v rámci své činnosti aktivně podílí na rozvoji a modernizaci sociálně-zdravotních služeb v Jihomoravském kraji. „Naším cílem je ukázat, že technologie mohou být účinným nástrojem, jak posílit soběstačnost seniorů a usnadnit práci pečovatelům. Využití domácího monitoringu, nositelných zařízení či telemedicíny může přinést nejen větší bezpečí, ale i významné úspory ve zdravotnictví,“ sdělil ředitel agentury JINAG Patrik Reichl.

Dostupnost a nasazení asistivních technologií v Jihomoravském kraji je dlouhodobý proces, který si žádá systematický přístup a spolupráci napříč sektory. Spuštění nového rozcestníku asistivních technologií navazuje na předchozí akce Doma je doma: na vlastní kůži.

„Aby se asistivní technologie staly běžnou součástí péče o seniory, je nutné zajistit jejich dostupnost, snadné používání, osvětu mezi seniory a pečovateli, podporu inovací a úzkou spolupráci mezi odborníky a technologickými firmami,“ uvedla Eva Nečasová, která má v agentuře JINAG na starosti inovace v sociální a zdravotní oblasti„V období od dubna do října letošního roku dovezeme výstavu i asistivní technologie do regionů kraje, přínos moderních technologií pro obce představíme v červnu na URBIS The Smart Cities Meetup a formou seminářů podpoříme pomáhající pracovníky ve využívání asistivních technologií,” doplnila Eva Nečasová.

Výstava je příležitostí pro odbornou i širokou veřejnost seznámit se s možnostmi, které mohou zlepšit kvalitu života seniorů i pečujících rodin. Spojujícím motivem celé osvětové aktivity je červené křeslo – symbol domova a podpory. Od jara letošního roku se s ním lidé budou moct setkávat například ve zdravotnických zařízeních, senior pointech nebo prostřednictvím komunikačních kanálů obcí Jihomoravského kraje. Cílem této iniciativy je připomenout, že důstojné stárnutí a kvalitní péče jsou výsledkem společného úsilí – rodin, odborníků i celé společnosti. A právě technologie dnes v této oblasti hrají důležitější roli než kdy dřív.

Agentura JINAG se i nadále aktivně podílí na zajištění kvalitních služeb pro všechny obyvatele kraje, se zvláštním důrazem na potřeby starší generace.

Zdroj: Jihomoravský kraj

 

 

Klíčová slova: