Bojuje proti nevyléčitelné nemoci

04.02.2014 16:36

 Monika Kalová z Lípy chce pomoci lidem s roztroušenou sklerózou, jíž sama trpí.
 Nemohla se pořádně postavit na nohy, brnělo jí celé tělo, motala se jí hlava. Některé části těla prostě nefungovaly. Z vyšetření na magnetické rezonanci vyšel drtivý výsledek: roztroušená skleróza. 

Osloví i syna slavného fotbalisty

Šílená diagnóza, zvláště ve třiadvaceti letech. Přesně tolik bylo Monice Kalové z České Lípy, když jí lékaři před třemi lety oznámili, že touhle nemocí trpí i ona.
Její příběh je unikátní. Drobná mladá žena se s nemocí neuzavřela svému okolí. Naopak proti ní bojuje. Vymyslela projekt "Život s ní, život s RS" – tedy s roztroušenou sklerózou. Výtěžek z něj by měl dál pomoci lidem, kteří mají stejnou diagnózu.
"Chceme nafotit kalendář s lidmi, kteří roztroušenou sklerózu mají a ke každé fotografii připojit jejich životní příběh," popisuje Monika nápad, který teď bude realizovat v tříčlenném týmu.
"Chceme oslovit i známé lidi. Máme vytipovaného fotbalistu Ivana Haška mladšího, který musel kvůli roztroušené skleróze ukončit kariéru vrcholového fotbalisty, chtěli bychom také oslovit basketbalistu Pavla Miloše, kterému nemoc také přerušila jeho sportovní kariéru. Rádi bychom vyfotili i Lenku Matouškovou, která kvůli roztroušené skleróze přišla o cit v prstech a aby si je procvičovala, začala vytvářet šperky, které ji pak proslavily."

Peníze dostanou Sestry v akci

Mezi osobnostmi, které chce tým kolem Moniky Kalové oslovit, jsou také mladí lidé, kteří poté, co se dozvěděli, že mají roztroušenou sklerózu, chtěli něco dokázat a vylezli na Kilimandžáro.
To, co plánuje Českolipanka Monika Kalová udělat, je zvláštní i další věcí.
S tvorbou či prodejem kalendáře nemá žádné zkušenosti, není ani žádnou profesionální fotografkou.
Pracuje jako asistentka a recepční v českolipském závodě Johnson Controls. "Chtěla jsem jen udělat něco, co by vydělalo peníze pro nadaci, jež pomáhá lidem s nemocí, kterou mám i já," říká. Peníze z prodeje dostane nadace Sestry v akci. Jsou to zdravotní sestry, které jsou neustále na telefonu. ...2

Bojuje proti nemoci
Pokračování ze str.1
"Takže když má někdo s roztroušenou sklerózou jakýkoliv problém, můžete jim zavolat a oni vám poradí, co se děje," vysvětlila Monika Kalová.
Moničin projekt "Život s ní, život s RS" vzniká jako součást akce Think Big, jejímž prostřednictví Nadace O2 motivuje mladé lidi do 26 let věku, aby změnili své okolí.
"V rámci Think Big probíhají setkání a workshopy, na kterých týmy mladých lidí pod vedením svých mentorů pilují své projekty, získávají cenné rady a nadace jejich projekty podporuje i finančně," objasňuje Ivana Šatrová, ředitelka Nadace O2, jež je shodou okolností také mentorkou Moničina týmu.
Workshopy v rámci Think Big přitom letos probíhaly a probíhají také na Českolipsku, v rekreačním středisku Poslův mlýn u Doks. V pátek sem přijel mladým lidem vyprávět svůj životní příběh i Argentinec Luis Malvido, generální ředitel společnosti Telefonica O2.
Jedním z cílů projektu, který připravuje tým kolem Moniky Kalové, je také osvěta.
"O roztroušené skleróze nebo o tom, že může postihnout i mladé lidi se obecně moc neví. Přitom se nejčastěji objevuje u žen mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života," popisuje Monika.
"Málo se ví, že to postihuje i mladé lidi, protože u starších je to více vidět."

---

Roztroušená skleróza

­ neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém ­ často ochromuje oblasti zodpovědné za pohyb a koordinaci ­ typická u mladých lidí ve věku 20­40 let, postihuje ale i starší lidi; častější je u žen – nedá se vyléčit, pouze utlumit ­ s RS se nedá vrcholově sportovat, jakékoliv fyzické i psychické vypětí může s RS vést k invaliditě, trvalému poškození

Foto:

Klíčová slova: