Bolesti hlavy: která je ta vaše?

04.02.2014 17:39

Aspoň občas trpí bolestmi hlavy osmdesát procent lidí. Dlouhodobě se s tímto problémem potýká čtvrtina z nás, k lékaři ale zamíří jen málokdo. Analgetika jsou však dobrá jen jako první pomoc. Bolestí nám organismus dává najevo, že není něco v pořádku. Poznejte a konečně řešte tu svoji.  

Místo návštěvy odborníka konzumuje řada z nás i několik let obrovské množství analgetik. Není divu, že právě bolesti hlavy jsou společně s bolestmi páteře nejčastějšími chorobami vedoucími k drogové závislosti na těchto látkách. To se týká všech vyspělých zemí včetně České republiky. "Nadměrné užívání léků však obrovsky zatěžuje organismus, problémy ale neřeší," říká doktor Jan Paska, specialista na chirurgii hlavy. Jaké jsou tedy čtyři nejčastější typy bolestí hlavy a kdy s objednáním se k lékaři už raději neotálet?  

1 migréna

Asi proto, zeje nejznámější, plní slovo migréna funkci synonyma pro obzvlášť silnou bolest hlavy. Její věrný klinický popis byl znám již ve starověku, byť podstata známá nebyla. K té jsme se dopracovali až mnohem později. První projevy se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku, v poslední době ale migrénu zaznamenáváme u stále mladších věkových skupin. Migréna se projevuje pulzující bolestí na jedné polovině hlavy, nejvíc v oblasti čela, oka nebo na jednom spánku. Ačkoliv bývá bolest jednostranná, může se přesunout. Ovšem nikdy ne během jednoho záchvatu. To ale neznamená, že bolest na obou stranách je úplně vyloučena, nicméně to není zas tak moc často.
Záchvat bolesti hlavy trvá obvykle od 4 do 72 hodin. Někdy mu bezprostředně předchází takzvaná aura. Nejčastější projev aury je jiskření či záblesky v určité časti zorného pole. To, co v průběhu aury vidíme, se může vlnit, blikat, třpytit či lesknout. Migréna bohužel nem jen4 bolest hlavy, ale často ji doprovází nesnášenlivost světla, hluku nebo pachů a někdy také zvracení.

Koho nejvíc trápí?

Spouštěčem migrény mohou být například hormonální výkyvy, proto jí častěji trpí ženy. Typická je například migréna těsně před začátkem menstruace. Nevyhýbá se však zcela ani mužům, celosvětový poměr je přibližně 18% žen ku 8% mužů. Za migrénou stále častěji stojí špatná životospráva, stres a uspěchaný styl života. Takže není těžké odhadnout, koho se problém nejvíc týká Již před mnoha lety byla osobnost migrenika charakterizována jako ambiciózní, pečlivá, nervózní, se sklonem k trvalému napětí a přecitlivělostí na všechny stimuly. To samozřejmě platí i pro děti, protože jejich svět je dost často pouhou zmenšeninou toho dospělého.
Je známa také vrozená dispozice k migréně, kterou lze v rodinách některých migreniků vysledovat. V čem ale přesně tato dispozice spočívá, není známo.

První pomoc

Klid, ticho, šero, obklad a pokud možno postel. Ke ztlumení bolestí lze užít analgetika na bázi acylpyrínu či paracetamolu (například Paralen 500 s obsahem paracetamolu), protizánětlivý lék (Ibalgin 400 s obsahem ibuprofenu).
Existuje také lék s kombinací tří účinných látek - kyselina acetylsalicylová, paracetamol a kofein (Migralgin). Obsažený kofein zkracuje nástup účinku paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, zesiluje jejich účinky a zároveň potlačuje příznaky únavy. Žádný z těchto preparátů ale neužívejte dlouhodobě, hrozí výše zmíněná závislost.

Kdy k lékaři?

Pokud se záchvaty bolesti stupňují a doba zkracuje. Také pokud je vám nad padesát let a máte první podobný záchvat. Odborníka vyhledejte, pokud vás také migréna trápí po fyzické námaze nebo sexu, máte-li vysoký krevní tlak anebo pochybujete o příčině bolestí.

Léčba a prevence

U pacientů s těžkými nebo častými záchvaty je indikována profylaktická léčba, tedy medikamenty namířené přesně proti migréně. Ta je vhodná i při méně častých záchvatech, protože kromě bolesti člověk u migrény hodně trpí také proto, že neví, kdy znovu udeří. To vytváří bludný kruh trvalého napětí. V dlouhodobém pohledu má zásadní význam životní styl. To znamená nejen racionální výživa, ale také pohyb (například jóga), pravidelná duševní hygiena v soukromém i pracovním životě, používání autogenního tréninku. Problém někdy ale je, že dlouhodobě trpící migrenik není schopen bez pomoci odborníka tyto různorodé prvky skloubit v jeden ucelený systém. Proto je důležité nezůstat s migrénou sám, bez lékařského dohledu.

2 tenzní bolest hlavy

Bolest je tlaková nebo svíravá, ponejvíce na temeni hlavy a ve spáncích s vyzařováním do očí

Zatímco migréna je nejznámější, tenzní bolesti jsou nejčastější. Alespoň občas na ně trpí odhadem jedna třetina dospělé populace vyspělých států, včetně České republiky. Jsou typickou civilizační nemocí a velmi často se kombinují právě s migrénou. Příznaky tenzních bolestí jsou tupá bolest a někdy i zvýšené napětí svalů hlavy a krku. Bolesti jsou tlakové nebo svíravé, nejvíce je pociťujeme na temeni hlavy a ve spáncích, někdy v zátylku s vyzařováním do očí (někdy proto tenzní bolest hlavy přičítáme .unaveným' očím). V mnoha případech se bolesti mísí a postižený má pocit, že se mu po hlavě stěhují. Tento stav je obvykle bez dalších příznaků a trvá od půl hodiny do několika dnů a nezhoršuje se fyzickou aktivitou. Tenzní bolesti často doprovází únava, někdy úzkost, chybí naopak citlivost na světlo nebo zvuky.

Koho nejvíc trápí?
S trochou nadsázky by se dalo říci, že snad úplně každého, kdo musí chodit do práce, starat se o rodinu, pečovat o sebe, vydržet tlak na výkon, poradit si s dluhy, hypotékou i rozjívenými puberťáky. A přitom být stále cool a svěží. Z toho by měl hlavu jako ve svěráku každý! Na tenzní bolesti hlavy si však hlavně stěžují lidé se sedavým zaměstnáním, což má souvislost se zvýšeným napětím, potažmo menším prokrvením v oblasti krční páteře a šye. Ze stejného důvodu může rozbolet hlava i po dlouhém čtení nebo sezení u počítače. Kromě toho postihují tenzní bolesti hlavy jedince, kteří se ocitli v těžké životní situaci nebo mají psychicky náročné povolám. Svou roli mohou sehrát i nevyřešené problémy, které v sobě tak říkajíc tutláme.

První pomoc

Tenzní bolesti zejména zpočátku mohou dobře reagovat na nesteroidní analgetika. Musí být ale podány včas, dokud se bolest ještě úplně nerozjela To znamená už tehdy, pociťujete-li známou bolest ve svalech na šíji či jen nepatrnou bolest hlavy. V této fázi může dobře pomoci i masáž zaměřená na šíjové svalstvo.

Kdy k lékaři?

Pokud musíte pravidelně užívat analgetika delší dobu (tzn. dva až tři měsíce), spějete do stavu, kdy se analgetika stávají součástí metabolismu. To má za následek kompenzační změny mozkových neurotransmiterových systémů, laicky řečeno jste již na nich fyzicky závislí.

Léčba a prevence

Požadovat po lékaři silnější léky, protože ty bez předpisu vám už nezabírají, je nesmysl. Nezbytnou součástí léčby je zavedení kalendáře, ve kterém zapisujete situace, kdy vás začala bolet hlava, jak dlouho potíže trvaly a jakou léčbu jste zvolili. Zpětný pohled do zápisu vás překvapí. Většina pacientů totiž skutečné množství spolykaných pilulek 2x až 3x podhodnocuje. Další krok je vysazení léku. Pacienti se logicky obávají bolesti i abstinenčních příznaků. Bez této fáze se ale nedostanete ke třetímu kroku, kterým je prevence ušitá na míru dotyčného pacienta podle příčiny bolestí. V každém případě vám lékař naordinuje fyzioterapii, abyste se zbavili zatuhlých svalů. Námitka, že nemohu cvičit, když mě bolí hlava, v tomto případě neobstojí, protože vy naopak cvičit musíte. Další prevencí je celkové vylepšení životního stylu, a je-li nutná, pak i psychoterapie. Jak vidíte, o medikamentech zde není ani zmínka.

3 cluster headache

Bolest je lokalizována do oblasti oka a může vystřelovat i do spánku

Název bolesti vypovídá o jejím charakteru víc než dlouhý popis. Cluster totiž znamená chomáč, což vystihuje charakteristickou vlastnost tohoto typu bolesti, která výrazně pomáhá její identifikaci: nahromadění záchvatů v poměrně krátkém časovém období. Záchvaty přicházejí v periodách trvajících čtyři až osm týdnů a bolest trvá většinou kolem pětačtyřiceti minut. Potom stejně rychle jako přišla i odejde. Je lokalizována do oblasti oka a očnice, může vystřelovat i do spánku nebo čelisti. Oko může zčervenat, někdy dokonce poklesne víčko. Odnést to může i nos, z něhož začne na straně, kde postiženého rozbolela hlava, vytékat vodnatá tekutina Během dne i noci může člověka postihnut několik záchvatů tak silných, že jednoho dokážou probrat i ze spánku.

Koho nejvíc trápí?

Cluster headache lze podle doktora Pavla Dočekala, autora knihy Vše o bolestech hlavy (Grada), považovat za mužský protipól migrény. "Je pozorována výhradně u mužů, většinou mladšího a středního věku a je zajímavé, že se obvykle jedná o muže velmi vysoké, atletického zevnějšku a dalších charakteristických vlastností, které dávají tušit určitou společnou genetickou dispozici, přestože tato nebyla prokázána," píše Dočekal a dodává, že u žen je tento druh bolesti naprosto výjimečný. Mimochodem, po pětašedesátém roce velmi často nadobro odezní.

První pomoc

Stejná jako u každé bolesti hlavy: analgetika, ovšem s mírou. Při náhlém záchvatu pomůže procházet se po místnosti, aby se postižený aspoň částečně zaměřil na něco jiného než silnou bolest.

Kdy k lékaři?

Cluster headache se objevuje většinou jedenkrát do roka, po zbytek času bývá člověk bez obtíží. K lékaři je tedy nutné zajít tehdy, pokud se záchvaty dostavují častěji, nebo tehdy, jsou-li už tak nesnesitelné, až jsou k nevydržení.

Léčba a prevence

Aplikují se injekce, které blokují roztažení mozkových cév. Pro zmírnění intenzity bolesti se také využívá inhalace kyslíku. Jinak je léčba i prevence v mnohém podobná léčbě migrény. Tedy zásadní je změna životního stylu.

4 od krční páteře

Bolest se objevuje v záhlaví, v oblasti týla a kolem krční páteře

Typické pro tento typ je bolest v záhlaví (někdy vystřeluje až za oči), v oblasti týla a vůbec kdekoliv kolem krční páteře. "Pokud vystřeluje do končetiny v přesném pruhu, jde téměř jistě o bolest způsobenou drážděním nervového kořene třeba vyhřezlou meziobratlovou ploténkou," vysvětluje primář Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Petr Mečíř. Jinak může bolest způsobit zduření některého ze šíjových svalů kvůli jeho nadměrnému přetížení.

Koho nejvíc trápí?

Každého, kdo přetěžuje krční páteř, má špatnou postel nebo minimum pohybu.

První pomoc

Ihned k lékaři.

Kdy k lékaři?

Akutní bolest hlavy od krční páteře je totiž podobná nebezpečné bolesti hlavy při krvácení do mozkomíšního moku (když se třeba silně uhodíte do hlavy), proto běžte hned k lékaři. Zvláště pokud vám dělá problémy předklon hlavy.

Léčba a prevence

Analgetika a jiné léky k uvolnění svalového napětí nebo obstřiky lokálním anestetikem. Dobré výsledky mají také akupunktura, chiropraktické metody a masáže. Prevencí jsou speciální cviky na uvolnění krční páteře a BMI v normě.

---

NAŠI EXPERTI

MUDr. Jan Paska specialista ORL
MUDr. Yvona Angerová, Ph. D., MBA odbornice na rehabilitaci
MUDr. Jiří Klempíř, Ph. D. neurolog

18 % žen trpí na migrény, muži v průměru dvakrát méně. Za tyhle bolesti může špatná životospráva, stres a uspěchaný styl života.

Foto: Migréna se projevuje pulzující bolestí nejvíc v oblasti čela, oka nebo spánku

Klíčová slova: