Braňte se vůči nezákonnému postupu Zdravotní pojišťovny MV ČR, radí NRZP ČR vozíčkářům

V závěru minulého roku strhla Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky lavinu stížností svých pojištěnců, vozíčkářů, kteří mají od ní zapůjčeny souběžně dva invalidní vozíky hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a to mechanický invalidní vozík (MIV) a elektrický invalidní vozík (EIV). Tato pojišťovna již během roku 2015 začala na těchto pojištěncích nekompromisně požadovat vrácení jednoho ze zapůjčených vozíků anebo finanční úhradu zůstatkové hodnoty jednoho z nich. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR radí, jak se bránit proti tomuto postupu, který nemá oporu v zákonech. 

V žádném případě neplatí, že úplně každý vozíčkář má podle zákona nárok na souběh obou vozíků, tedy zapůjčení MIV a EIV současně od zdravotní pojišťovny. Vždy je potřeba vycházet z jeho přesného zdravotního stavu a z navazující zdravotní indikace konkrétního posuzovaného pojištěnce. V případě, že však předepisující lékař ze zdravotních důvodů řádně předepíše a dobře, odpovídajícími zdravotními potížemi pojištěnce, zdůvodní předpis obou vozíků pro jednoho pojištěnce současně a revizní lékař zdravotní pojišťovny tento předpis schválí, zákon ukládá zdravotní pojišťovně povinnost tyto zdravotnické prostředky uhradit a pojištěnci zapůjčit.

V případě, že již byly konkrétnímu pojištěnci oba vozíky ze zdravotních důvodů zapůjčeny, zákon pojišťovně neumožňuje, pokud se výrazně a zásadním způsobem nezmění zdravotní stav pojištěnce, své předchozí rozhodnutí revidovat. Na základě toho pak žádat pojištěnce o vrácení jednoho z vozíků, nebo o úhradu jeho zůstatkové ceny. Pokud tímto způsobem pojišťovna postupuje, jedná v rozporu se zákonem.

Pokud se s takovýmto jednáním pojišťovny a s podobnými požadavky pojištěnec setká, doporučuje NRZP ČR se v každém případě důrazně bránit všemi dostupnými, zákonnými prosředky.

Celé stanovisko NRZP ČR s podrobným návodem, jak postupovat, které zpracoval JUDr. Zdeněk Žižka, je v příloze. 

Klíčová slova: