Cenu Aloise Klára osobnosti, která se významně zasloužila o rozvoj sociální oblasti ve městě Litoměřice, získala minulý týden dlouholetá ředitelka Diecézní charity Litoměřice Růžena Kavková. K předání ocenění tentokráte došlo ve Fuldě, které je partnerským městem Litoměřic.
Organizace slavnostního aktu se ujala Diakonie Českobratrské církve evangelické. Vzhledem k podpoře Česko - německého fondu budoucnosti získal ocenění nejen zástupce navržený městem Litoměřice, ale i partnerským městem Fulda. Keramického anděla, pocházejícího z chráněné díly Diakonie ČCE v Litoměřicích, tak kromě Růženy Kavkové převzala i Irene Kersting, nevidomá dobrovolnice, která se ve Fuldě a okolí věnuje již 40 let práci s nevidomými a jinak handicapovanými lidmi.
Na závěr česko - německého setkání, jehož součástí byla také výstava věnovaná Aloisi Klárovi, poděkovala Růžena Kavková za udělení ceny v německém jazyce. Pozadu nezůstala ani druhá oceněná Irene Kersting, vedoucí spolku zrakově postižených v německé Fuldě, která je původem z českého Bedřichova, odkud musela jako dítě spolu s ostatními občany německého původu po válce odejít. Poté, co převzala cenu, zazpívala českou hymnu.
"Paní Kersting tak symbolicky zaslala ocenění i pozdrav zpět do Litoměřic jako výraz naděje pro všechny lidi s postižením a s prosbou o mír mezi národy," tlumočí vzkaz městu Litoměřice Zdeněk Bárta, zástupce Diakonie ČCE, který předával společně se starostou Fuldy v mramorovém sále tamního zámku ceny oběma ženám. Za město Litoměřice jim blahopřála vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu Renáta Jurková.
Alois Klar byl filolog, pedagog a filantrop, profesor litoměřického gymnázia a pražské univerzity, děkan filosofické fakulty, zakladatel a první ředitel Klárova ústavu pro slepce. Narodil se v Úštěku.
{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Litoměřice" count="5" /}
URL| http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1411&clanek=265689