Cesta za duhou
Vernisáž 16. ročníku výstavy děl autorů s roztroušenou sklerózou se uskuteční ve čtvrtek 1. listopadu ve výstavních prostorách kavárny NONA na Nové scéně Národního divadla.
Ústřední motiv výstavy a všech doprovodných tiskovin vytvořil Jan Müller.
„Každá účast na výstavě je pro mne jako samouka nesmírná pocta. A pokud by se našel alespoň jeden člověk, kterého má práce potěší či rozesměje, mělo to smyslem,“ říká pravidelný spoluautor Cesty za duhou. Kurátorce výstavy Tereze Nagyové se podařilo tento rok nenásilně propojit hlavní motto Národního divadla „Národ sobě“ s tvorbu umělců profesionálů i amatérů, kteří tvořili letošní díla s podtitulem „My sobě“.
„Dnešní léčba umí u nemoci zmírnit řadu příznaků, ale doporučují se i další formy terapie. Terapeutický účinek umělecké činnosti napomáhá přijetí nemoci jako takové a pozitivně ovlivňuje psychický i emoční stav pacienta,“vysvětluje Eva Kubala Havrdová, vedoucí lékařka RS centra Všeobecné fakultní nemocnice Praha.
Jako každoroční garant výstavy přidává i svoji osobní zkušenost. „Z letité praxe mohu říci, že řada pacientů nachází v umění velký životní náboj, a právě proto je každý ročník Cesty za duhou plný pozitivní energie.“
Výstavu Cesta za duhou lze zhlédnout do 11. listopadu v 1. patře Nové scény Národního divadla v kavárna NONA.
„Jsme potěšeni, že si umělci s roztroušenou sklerózou vybrali pro 16. ročník výstavy Cesta za duhou právě prostory kavárny NONA Nové scény. Obdobně jako motto Národního divadla „Národ sobě“ koresponduje motto výstavy „My sobě“ s lidskostí a s uměním podívat se na svět jinýma očima. Umění vždy lidi spojuje," uvádí ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian.
Výstavu pořádá Revenium, z. s., za podpory, CEROS, o. p. s., Nadačního fondu IMPULS, UNIE ROSKA a společnosti Merck, která je přední farmaceutickou a chemicko-technologickou společností působící v oblasti léčiv, přírodních věd a materiálů pro vyspělé technologie.
Podrobné informace najdete na http://cestazaduhou.cz/