Veronika MARKOVÁ, moderátorka:
400 tisíc korun si odnesl vítěz 6. ročníku prestižní soutěže o evropskou destinaci nejvyšší kvality - Lipno se tak stalo místem, které podle odborné poroty nabízí nejatraktivnější a zároveň nejpohodlnější vyžití pro handicapované. Největší předností pro porotce se stala stezka korunami stromů. Jako na jedinou se na ni dostanou i vozíčkáři. Cestování bez bariér se tak v Česku stává trendem mezi cestovními kancelářemi.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka:
Místo po dvou nohách po dvou kolech. Jenže právě po nich je cestování mnohem náročnější. Jana Kadečková se cestování s vozíčkáři věnuje už 4 roky.
Jana KADEČKOVÁ, ředitelka, Kolečka na cestách:
Problémy, na které narážíme nejčastěji jsou hlavně bariéry, ať už je to v hlavách zdravých lidí jako bariéra psychická anebo bariéra, co se týká jako stavebních úprav u ubytování.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka:
A právě to se stává nejčastějším problémem cestování handicapovaných. Najít ubytování pro 10 vozíčkářů a stejný počet asistentů s potřebným vybavením a bez bariér je v Česku problém. Aby takových míst bylo v tuzemsku víc, stalo se cestování bez bariér i tématem letošního ročníku soutěže Eden 2013. Odborná porota vybírala z 15 míst.
Jan MARTINEC, vedoucí regionální komunikace, CzechTourism:
Hodnotila jednak to, jak ten region pracuje s bezbariérovostí, jak pracuje na odstraňování bariér, jestli mají nějaké programy pro handicapované.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka:
Skleněnou zeměkouli jako ocenění nejvstřícnějšího místa nejen k handicapovaným, ale i rodinám s dětmi získalo Lipno, projekt odstartoval v roce 2010 a pomohl i 1 milion korun z evropských fondů.
Jitka FATKOVÁ, ředitelka společnosti Lipensko:
Sportovní vybavení, kterým disponují půjčovny a to si mohou lidé jak v zimě, tak v létě vypůjčit. Nicméně i stezka korunami stromů,která je v nadmořské výšce zhruba 960 metrů, je bezbariérová.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka:
A právě ta dala jako první Česku možnost vozíčkářům dostat se na vrchol po svých.
Martin ZACH, handicapovaný sportovec:
Je to vlastně první rozhledna, na které jsem byl, protože málo rozhleden má v sobě výtah, všude jsou většinou schody, takže tady ta je možnost jak se pořádně rozhlédnout.
Barbora KLADIVOVÁ, redaktorka:
Handbike, speciální kola pro vozíčkáře nebo lyže s instruktorem, i to patří do nabídky areálů Lipno. Nevýhodou je ale časté zamračené počasí. Barbora Kladivová, Česká televize.
Veronika MARKOVÁ, moderátorka:
Více o tom, jak se cestuje handicapovaným už s Janem Papežem, mluvčím Asociace cestovních kanceláří, kterého zdravím po telefonu, dobrý večer. My jsme viděli, že jsou lidé, kteří jsou odkázáni na vozík, nemůžou vybírat z tak široké škály jako lidé bez handicapu. Skutečně je to problém bezbariérově ubytovat třeba 5 vozíčkářů spolu s asistenty?
Jan PAPEŽ, mluvčí Asociace cestovních kanceláří:
V Čechách to určitě problém je, samozřejmě v zahraničí, například ve Spojených státech nebo v jižní Africe jsou na takové turisty připraveni mnohem lépe než u nás a my se máme tedy kde učit, nemusíme vynalézat něco co už na světě vynalezeno je.
Veronika MARKOVÁ, moderátorka:
Jsou handicapovaní zajímavou cílovou skupinou nebo naopak opomíjenou, podle vás?
Jan PAPEŽ, mluvčí Asociace cestovních kanceláří:
Byla to skupina, která byla dlouhodobě opomíjena, ale ukazuje se, že je to velmi zajímavá skupina především pro to, že jsou to lidé, kteří překonali určitá životní úskalí a mají obrovskou touhu po poznání a jsou velice vděční za to, že mohou cestovat a že po překonání těch svých úskalí mají k dispozici celý svět. To je určitě věc, která je velmi zajímavá.
Veronika MARKOVÁ, moderátorka:
Proč je vlastně v České republice tak málo hotelů a zařízení, bezbariérově upravené. Jsou ty úpravy příliš drahé nebo čím to je?
Jan PAPEŽ, mluvčí Asociace cestovních kanceláří:
Je to dáno především tím, že v Čechách je hodně zastaralá síť hotelových zařízení, především mimo Prahu a tedy investice do takových úprav jsou velice vysoké. Já doufám, stejně jako celá asociace, že do budoucna se bude i hoteliérům mimo Prahu začínat dařit tolik, aby mohli stavět nová zařízení anebo aby mohli renovovat ta stará stávající zařízení, kde už v takových případech budou na vozíčkáře mnohem víc myslet.
Veronika MARKOVÁ, moderátorka:
Před lety, kdy cestovní ruch šel v Česku výrazně dolů, se mluvilo o tom, že by právě lidi s handicapem mohli být tou zajímavou cílovou skupinou, dokonce ministerstvo pro místní rozvoj rozjelo speciální program podpory, aby vznikaly právě nabídky pro tuhle skupinu lidí. Změnilo se od té doby vůbec něco a jsou možná takovéhle impulsy, řekněme, tím krokem, který může motivovat lidi v turistickém ruchu, aby právě vytvářely nové příležitosti?
Jan PAPEŽ, mluvčí Asociace cestovních kanceláří:
Obecně se dá říct, že se především změnil přístup k vozíčkářům v celé společnosti, to znamená, netýká se to pouze ubytovacích zařízení, ale týká se to restaurací obchodů, týká se to obecně celé společnosti a díky tomu se rozšiřuje ta možnost pohybu pro vozíčkáře. Je také mnohem víc dopravních prostředků, kterými mohou vozíčkáři jezdit, ať už je to veřejná doprava anebo je už větší nabídka přepravců, kteří se mohou najmout a jsou připraveni vozit vozíčkáře. To znamená, situace se zlepšuje určitě.
Veronika MARKOVÁ, moderátorka:
A co třeba speciální cestovní kanceláře právě pro handicapované. Existují, uživí se v Česku?
Jan PAPEŽ, mluvčí Asociace cestovních kanceláří:
V Čechách by se taková cestovní kancelář těžko uživila, protože přeci jen jsme malá země. Musela by působit jak v oblasti domácího cestovního ruchu, tak například v servisu pro cizince handicapované, kteří by přijížděli do Čech. Tady narážíme na to, že se přestává dařit českým lázním a díky tomu přestávají přijíždět do Čech i turisté, kteří jsou handicapovaní, v takové míře jako dřív. Ten přístup státu k lázním je bohužel natolik macešský, že se dá očekávat, že se ta situace nebude lepšit a lázně přitom byly jedna z věcí, která byla na vozíčkáře velmi dobře připravena.
Veronika MARKOVÁ, moderátorka:
Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří, díky za informace, hezký večer.