Mohelnický závod společnosti Siemens zaměstnává více než pět desítek zdravotně postižených lidí v chráněné dílně, jež je nedílnou částí závodu.
MOHELNICE Málokterá firma dává tolik prostoru handicapovaným lidem jako mohelnický závod firmy Siemens. Ve své chráněné dílně zaměstnává 53 lidí se sníženou pracovní schopností.
Závod byl v České republice jedním z prvních podniků, který vytvořil chráněnou dílnu uvnitř výroby. Za osm let své existence se chráněná dílna stala nedílnou součástí závodu.
"Naším cílem bylo umožnit plnohodnotné pracovní uplatnění zaměstnanců se zdravotním postižením na pracovištích odpovídajících jejich zdravotním možnostem," sdělil ředitel závodu Pavel Pěnička.
Podle něj je dílna přínosná jak pro handicapované zaměstnance, kterým dává plnohodnotnou práci, tak pro firmu, pro kterou má ekonomický přínos.
Mohelnický závod Siemensu obdržel za svou chráněnou dílnu před několika lety výroční cenu Mosty udělovanou Národní radou zdravotně postižených České republiky. Toto ocenění je udělováno akcím a projektům, které významným způsobem zlepšují postavení občanů se zdravotním postižením.
"Předsednictvo Národní rady ocenilo zřízení mohelnické chráněné dílny v podmínkách výrobního závodu a přístup závodu k zaměstnávání zaměstnanců se zdravotním postižením," uvedla mluvčí závodu Monika Petrlová.
Chráněná dílna má pracoviště v navijárně, na montáži a ve výdejně nářadí. Handicapovaní lidé tam například pracují u stroje na stříhání vodičů, jako baliči náhradních dílů nebo pomocní pracovníci. Nechybí ale ani řídící profese, jako je vedoucí montážního pásu.
Foto: V hale Mohelnický závod firmy Siemens zaměstnává i zdravotně postižené. V chráněné dílně jich pracuje více než pět desítek.
Ilustrační foto: Petr Janeček, MAFRA
Mutace - Mladá fronta DNES - Olomoucký kraj