Chráněná pracoviště Deep působí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Spolupracujeme se státní správou, samosprávou, NNO. Zabýváme se zejména převodem dat do elektronické podoby pro státní správu, samosprávu a vzdělávacími aktivitami na různé úrovni, až po ECDL.
MI ČR vybralo pro rok 2006 náš projekt SKOLANET. Stali jsme se tak i realizátory Programu počítačové gramotnosti – handicap.
Projekt SKOLANET je specifický svou přidanou hodnotou v podobě možnosti přímé pomoci postiženým. Vzhledem ke spolupráci s vývojovými pracovníky jsme schopni pomoci postiženým osobám s jejich pracovními pomůckami – upravit je, přizpůsobit je. Tyto služby jsou směřovány nejen na naše pracovníky, či frekventanty kurzů SKOLANETU. Svědčí o tom například komunikátor Deep1, jehož vývoj byl iniciován požadavkem rodičů jednoho našeho klienta.
Při setkáních s lidmi tělesně postiženými pociťujeme těžkopádnost alternativních systémů v možnostech dorozumívání se těchto osob se svým okolím. Jedná se o zdravotní stav, kdy hybnost těla je značně omezená nebo se do budoucna předpokládá (ochrnutí i mluvidel). Takový člověk je pod péčí většinou osob blízkých nebo personálu, který zná jen základní a specifické potřeby a požadavky postiženého. Asistent se stává mluvčím pro komunikaci pacienta s okolím světem. V konkrétních případech jsme hledali způsob a použití dostupných komunikačních pomůcek pro možnost samostatného dorozumívání. Systém volby otázek a zpětné vazby odpovědi je většinou těžkopádný a vyžaduje asistenci. Pokud postižení klienta je omezeno pouze hybností těla a mluvidel, jsou k dispozici mnohé pomůcky pro alternativní komunikaci s okolím. Většinou na bázi computeru, speciálně upravených vstupních i výstupních zařízení, internetu i specifických programů. Problémem je většinou rozhraní mezi klientem a specifickým zařízením. Ovládání myší a klávesnicí, byť specielně upravené, nedovolují rychlejší komunikaci. Výstupy jsou mnohdy limitovány spotřebním materiálem výstupních zařízení (papírové proužky speciálních tiskáren).
Problém interaktivní komunikace nás vedl k vývoji malého a spolehlivého komunikátoru Deep1 na bázi staré, ale osvědčené sériové komunikace pomocí morse znaků. Mobilní komunikační prostředek je použitelný nejen ve stacionářích, ale i pro dialog v terénu, na cestách, kde více než jinde je zapotřebí mít zajištěnou zpětnou vazbu s postiženým. Pro takové případy, kde alternativní komunikační prostředky selhávají, je Deep1 nejen dostupným, ale prospěšným komunikačním prostředkem.
Úpravou – nahráním frází a vět do komunikátoru (slovníku s možností individuální úpravy dle specifických potřeb postiženého) zajistí rychlejší komunikaci postiženého nejen v té nejzákladnější komunikaci, ale zejména v rozvinuté komunikaci s okolním světem – obdoba T9, známé z mobilní komunikace.
Vzhledem k použití Q kódů (většinou složených ze 3 znaků) je nastavení jednoduché. Pokud se jedná o pohotovostní režim, je vysílán zvukový alarm při psaní textu za účelem přivolání pozornosti, včetně nočního režimu. Výstup komunikace je možné zajistit i v tištěné podobě při využití běžných typů tiskáren. Tato možnost je velmi důležitá zejména při vzdělávání takto postižené mládeže.
Otevřela se nová možnost s přednostmi neomezené oboustranné komunikace, která je velmi důležitá nejen pro tělesně postiženého, jeho tělesný a duševní stav, ale i pro osoby pečující o něj.
Princip je ve standardním vysílání znaků pomocí značek morse z malého komunikátoru opatřeného dvěma LCD znakovými displeji. Vysílač může být v jakémkoli provedení, které vyhovuje klientovi. Mohou to být snímače prstů, dechu, joysticku, svalů, prostě k hybnosti dostupného místa na těle klienta. Dále pak může být jednopovelový (jedno tlačítko či čidlo), dvoj i třítlačítkový. Osvědčil se systém tří signálů (tečka, čárka a potvrzení znaku). Z primárního snímače jsou vedeny signály do zobrazovače s dvěma LCD displeji. Jeden je určen pro kontrolu zrakem klienta. Druhý pak sleduje osoba s klientem komunikující. Tréninkem lze dosáhnout rychlosti 200 zn./s což se blíží rychlosti běžnému dialogu. Znaky se postupně během vysílání zobrazují na obou displejích. Celý komunikátor je řízený jednočipovým procesorem s velmi malou spotřebou energie. Programové vybavení umožňuje připojení komunikátoru ke standardnímu rozhraní PC, PDA pomocí sériové linky nebo klávesnicového vstupu.