Chráněná ICT pracoviště Deep školí

23.07.2014 14:50

Zkušenosti lektora na vozíčku s výukou zejména seniorů popsal Milan Kypr z Chráněných ICT pracovišť Deep.

Tato prezentace má dvě části. Nejprve záznam prezentace ze samotné konference, poté příspěvek, jak vyšel ve sborníku. 

 

Jak jsem učil seniory

Mé jméno je Milan Kypr. Jsem lektorem Chráněných ICT pracovišť DEEP, kde zažívám jako vozíčkář mnoho zajímavých situací a poučných prožitků. Rád bych se s Vámi o některé z těchto zážitků/poznatků podělil.

 

Nadace manželů Lívie a Václava Klausových má zájem na tom, aby i senioři uměli s moderní technikou a nás si vybrali díky našim bohatým zkušenostem s interaktivní výukou. V projektu „Senioři komunikují“ učíme již třetím rokem seniory. Jedno z míst, kde jsme školili, bylo v rousínovském domě chráněného bydlení. A protože, tento dům stojí blízko ústavu, kde přebývám, stalo se toto místo i mou první destinací v projektu „Senioři komunikují“. A právě o zážitky a zkušenosti z tohoto týdenního školení, bych se s Vámi chtěl podělit.

V pondělí v 8:00 hod jsme zastavili s naším „žluťáskem“ před rousinovským domem chráněného bydleni, kde se nám po chvíli podařilo i dozvonit na službu konající osobu, která nám ukázala místnost, v které měla probíhat týdenní výuka. V takových malých prostorách jsme již dlouho neučili. No neva. Nejsme žádné máčky a překonali jsme již větší problémy. A proto, s chuti do toho a půl je hotovo!

Ano. Toto heslo jsem si však raději řekl v duchu, abych nenaštval ty, co musí odtahat celou učebnu z auta až do této malé špeluňky. Po bojových manévrech se stoly a stísněními prostory se nám úspěšně podařilo zřídit kvalitní prostředí k výuce i s internetem. A protože jsme si pořádně mákli, vše bylo hotovo ještě před začátkem kurzu v 9:00.

Senioři již dlouho zvědavě obcházeli a okukovali kolem, co že se to děje? Nemohli se dočkat, až vše začne. A je to tady. Začínáme! Nastupujeme s Adélkou před neklidné seniory, kteří doposud netuší, co se bude dít. Pouštím naší znělku „hrošíka“ a ledy se pomalu v rytmu hudby rozpouštějí. Adélka vysvětluje, na co že se to vlastně dali a jak bude celý kurz probíhat.

Já se mezi tím dívám po místnosti a seznamuji se se svými žáky. Takovouto skupinu jsem zatím neměl tu čest učit. Vždyť nejmladší z nich si toho již na tomto světě prožil minimálně dvaapůlkrát víc než já! Tak to bude zajímavé.

A už je to tady. Adélka svůj blok končí a nastupují já s PC. Chvíli se pokouším být seriozní a starší než vůbec jsem. Ale toho mlíčňáčka v sobě prostě nezapřu. A tak se postupně ta vyumělkovaná strohost a nažehlenost, kterou stejně při výuce nemám rád, vytrácí, až se úplně vytratí a já se stávám jejich vnoučkem, který říká „Babičko. Dědečku. Podívej, co to všechno umí a jak jednoduše. Pojď si to taky zkusit!“.

Oni si to zkouší a najednou omládnou a všichni si počítačem hrajeme jak malé děti. Nikdy jsem nevěřil, že se dá tak příjemně učit. A také jsem si nikdy neuvědomoval, jak moc jsou senioři osamělí a vděční, že se s nimi někdo vůbec baví. V podstatě je to okrajová skupina lidí, o které mladší generace nemá zájem, protože neví, jak s nimi mluvit. Maximálně tak mami, babi, dej mi! Potřebuji nové auto, dům, šaty… Děti alespoň do určitého věku tu čokoládu nebo pohádku dovedou ocenit, ale jak už je tomu náct a víc… Hanba mluví! A přitom nebýt seniorů, nebyli bychom tu ani my.

A v tomhle právě miluji techniku. Obzvláště internet! Nedokážu Vám tu popsat tu radost a ten slastný pocit, když vidíte, jak se třeba dcera s matkou potkají po dvaceti letech třeba na chatu, nebo na skype a teď se spolu začnou bavit.

A vy vidíte, jak omládnou, jsou šťastní, že spolu můžou mluvit, něco se vzájemně o sobě dovědět a přitom se i vidět. Jako by byli vedle sebe. Vždyť dnes již není webová kamera žádná zvláštnost a každý ji má. Právě v tomto vidím smysl podobných školení. V bourání jakýchkoliv bariér – sociálních, mezigeneračních, zdravotních...

Ten týden, který jsem měl tu čest se seniory na tom to kurzu strávit, mě v mnohém obohatil. A tak jsem vlastně neučil jen já je, ale i senioři mě. Vždy jsem proto rád, když se potkáme (třeba na chatu). Jsem vděčný, že jsem mněl tu čest seniory potkat a učit na své pouti životem.

Chráněná ICT pracoviště Deep školí

Chráněná ICT pracoviště Deep byla zřízena za podpory ÚP Brno – město. Vznikla na základě práce lektorů s handicapovanými klienty v oblasti informačních a komunikačních technologií (dále jen ICT). Stěžejní naší činností byly vždy školící a vzdělávací aktivity. Velice dlouho nám však trvalo, než zdravotně postižené lektory přijala zdravá populace. Mnohdy se stávalo, že nám místo školení nabízeli sponzorské dary, než aby se nechali námi školit.

V prvních projektech jsme zdůrazňovali, že jsme schopni školit i zdravotně postižené a nevyzdvihovali jsme, že školí zdravotně postižení. Stávalo se, že po proběhlém školení se organizátoři omlouvali za počáteční nedůvěru.

V roce 2004 byla jen jedna instituce, která neměla problémy s námi spolupracovat. Česká společnost pro kybernetiku a informatiku se i z tohoto důvodu stala naším skutečným partnerem, profesním i osobním. V současné době jsme se stali rovnocennými partnery i pro školící a vzdělávací instituce. Dnes již bez problémů začínají kurzy lektoři s viditelným zdravotním postižením. Vzděláváme mládež, maminky na mateřské, s rodičovským příspěvkem, zaměstnance, vedoucí pracovníky, podnikatele, volené představitele obcí a měst, ale i seniory. Senioři jsou skupina klientů, kteří nikdy nevnímají zdravotní postižení jako handicap.

Poptávka po našich službách je díky entuziasmu, asertivitě, trpělivosti našich lektorů a specifickému přístupu ke klientům:
- individuální přístup ke klientovi (školí současně minimálně 2 lektoři),
- interaktivní výuka (doškolování v prostředí Internetu, v co nekratší době po klasické výuce)
- navázání zpětné vazby (standardně zajišťujeme pro své klienty a absolventy kurzů bezplatnou komunikační a doškolovací službu v prostředí Internetu) je prací navíc, kterou jiné vzdělávací instituce zatím neposkytují.

Pro výuku také standardně zapůjčujeme technické vybavení (PC, notebooky, nebo i spec. pomůcky pro ovládání, dotykové monitory, integraf mouse, IC4 control), v případě potřeby zapůjčujeme i služby Internetu prostřednictvím CDMA.

Pořídili jsme speciálně upravené vozidlo pro převoz lektorů vozíčkářů. Pro výuku máme k dispozici klasické učebny v Boskovicích, Habrovanech a v Praze. Vlastníme tři notebookové učebny a počítače, které jsou k dispozici klientům, kteří jsou sociálně slabší, nebo jsou dočasně hospitalizováni.

Provozujeme akreditované testovací středisko ECDL. Testujeme ECDL a rekvalifikujeme prostřednictvím akreditovaných MŠMT ČR. Školíme od základů práce s PC až po spec. pogramy na tvorbu webových stránek, el. obchodu. Připravujeme kurzy na klíč, dle potřeby klientů. Jsme autoři a realizátoři projektu Habrovany 2005, SKOLANET, Deep work a Deep jewellery.

Dva roky školíme seniory v projektu Nadace manželů Livie a Václava Klausových. I pro III. ročník jsme byli vybráni pro realizaci a velice se těšíme na seniory. Školení jsou specifická počátečními obavami seniorů z výuky, závěrečným nadšením z objevených možností a navázání osobních přátelství. Setkání se seniory má i pro naše lektory přínos, pokud dobře posloucháme, předávají nám životní zkušenosti.

Proškolili jsme za dva roky přes 220 seniorů, nejstarší žačkou, která s námi komunikuje po internetu i po skončení kurzu, je 92letá klientka z Brna. Mnozí senioři žádají pokračovací kurzy. Pro ně jsme vytvořili pokračovací školení, které je zaměřeno na fotografování, zpracování digitální fotografie, prezentace, včetně fotogalerií. Zakoupili jsme fotoaparáty a pilotně ověřili na kurzech v Brně a Tišnově. Ohlas byl velmi milý. Senioři zjistili, že již mají co naučit mladou generaci i v oblasti informačních a komunikačních technologií. Máme nachystány mezigenerační kurzy, ve kterých budou moci senioři předat vnukům nejen znalosti z našich kurzů.

Školili jsme v 60 městech a obcích. Ve 23 jsme školili opakovaně, jsou to: Blansko, Blučina, Borotín, Boskovice, Braníšovice, Brno, Broumov, Březejc, Bystré, Cvikov, Čejkovice, Černovice, Dolní Kounice, Doubravice, Habrovany, Hodonín, Hodonín u Kunštátu, Hostěnice, Hvězdlice, Chudičce, Ivaň, Ivančice, Křepice, Kuřim, Letnice, Letovice, Lipovec, Litomyšl, Loděnice, Lužice u Hodonína, Medlov, Plzeň, Praha, Přísnotice, Rájec Jestřebí, Ráječko, Rosice, Rostěnice, Rousínov, Silůvky, Skalice nad Svitavou, Spešov, Srní, Strážnice, Suchohrdly, Svitavy, Syrovice, Šebetov, Tišnov, Vanovice, Velké Němčice, Velké Pavlovice, Velký Dvůr, Veselí nad Moravou, Višňové, Vyškov, Zbýšov, Znojmo, Žatčany, Žďár.

Některé z nás začíná lákat školení jen maminek nebo pedagogů, starostů, ale stále se řídíme jen třemi zásadami - neděláme rozdíly mezi lidmi a jejich problémy - řešíme a pomáháme konkrétním lidem - každá aktivita, která byť jen někoho potěší, je dobrá a žádaná. Naším mottem je „ ideály nepotřebují jen křídla, ale místo, odkud by mohly vzlétnout“ Ernest Hemingwey Budiž dík za tato slova. Potěší nás, pokud pomůžeme i vám a stanete se našimi příznivci.

Lektoři Chráněných ICT pracovišť Deep