Chráněné dílny, které zaměstnávají těžce handicapované, bojují o přežití

04.02.2014 16:57

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Chráněné dílny, které zaměstnávají těžce handicapované, bojují o přežití. Některé musejí omezit provoz, jiné se úplně zavřou. Třeba v Hrabyni na Opavsku od ledna končí tamní charita a 6 vozíčkářů zůstane doma. Za vše může novela zákona o zaměstnávání postižených, která výrazně omezuje příspěvky státu. Podle nové ministryně práce už její úřad připravuje novelu.

osoba:
Takže tady to jsou komponenty, které jsme demontovali, rozmontovávali, skládali a to je takový zbytek vzorků, které už jaksi si nikdo od nás už nevezme a půjdou do šrotu.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
6 těžce postižených lidí na vozíku slyšelo od ředitele charity, že od ledna už pro ně práci nemá. Od státu totiž po novele zákona dostal na každého postiženého zaměstnance 8000, tedy asi o 3000 korun méně než loni. Tyto peníze mají nyní vydělat pro firmu postižení.

Milan MARTINKA, :
Jak já můžu vytvořit normu, která je nadsazena vůči mému zdraví. To je nesmysl.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
Nový zákon nedělá problémy jenom charitě, ale doslova za likvidační ho považují téměř všechny firmy, které sídlí v hrabyňském areálu.

Pavel KONEČNÝ, Chráněná dílna P. Kašing:
Likvidační je vlastně v tom, že ty prostředky, které od státu v této chvíli dostáváme, tak zdaleka nejsou dostačující pro to, aby ten chod chráněné dílny pokryl.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
Ministerstvo přiznává, že zákon je špatný. Teď proto připravuje jeho novelu.

Ludmila MÜLLEROVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Vyjednáváme jak se zaměstnavateli, tak i s osobami se zdravotním postižením a ta novela by měla být předložena do vlády v průběhu prvního čtvrtletí roku 2013.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
Milan Martinka slib ministryně přivítal, ale ví, že než novela začne platit, práci nenajde a bude muset zůstat doma. Jakub Anděl a Iva Bartoňová, Česká televize.

Klíčová slova: