Vysočina – Očkování proti sezonní chřipce začalo. Vakcinaci nabízejí nejenom praktičtí lékaři, ale i očkovací střediska. "Očkování jsme zahájili 1. října a vakcína včetně její aplikace u nás stojí stejně jako v loňském roce, tedy 250 korun," informoval lékař Miroslav Kříž ze žďárského očkovacího centra v objektu hygienické stanice.
Proti sezonní chřipce se obvykle očkuje od začátku října až do prosince. Konečný termín záleží na tom, kolik lidí už onemocnělo a zda by ještě očkování mělo efekt. Protilátky, které poskytují ochranu proti sezonní chřipce, se vytvoří zhruba za dva týdny.
Pokud se člověk rozhodne pro očkování u svého praktického lékaře, většinou se mu nabízejí dvě možnosti. Buďto si přijde pro recept, se kterým zajde do lékárny, a pak se vrátí k lékaři, který mu injekci píchne. Praktik také může mít objednanou zásobu léčiva přímo v ordinaci a pacientovi v tomto případě odpadá cesta do lékárny a zpět do ordinace.
Lékárny jsou už na zájemce o očkování proti chřipce připraveny. "Máme Influvac za 140 korun a Vaxigrip také za 140 korun. Pacient vakcínu platí celou, takže je to už bez poplatku," sdělil jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.
Loni byla cena těchto vakcín o několik desetikorun vyšší. "Aktuální výhodnou cenu jsme dostali v rámci předobjednávky. Až budeme doobjednávat, je dost pravděpodobné, že vakcína vyjde o něco dráž," doplnil Frendl.
Ať v očkovacím centru, anebo u praktického lékaře, cena za očkování je podobná. U praktického lékaře se ještě připočítává třicet korun regulační poplatek a poplatek za samotnou aplikaci injekce.
Zdravotníci doporučují očkování především lidem nad 65 let věku a chronicky nemocným, kterým očkovací látku hradí stát.
"Jedná se například o pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných, obyvatele domů s pečovatelskou službou a domovů důchodců. Výčet vymezuje příslušná vyhláška, ta zůstává stále stejná," uvedla vedoucí oddělení epidemiologie žďárské hygienické stanice Renée Mašová.
Pro jinak zdravého člověka obvykle poctivě vyležená chřipka následná zdravotní rizika nepředstavuje, nevítaná je hlavně pracovní neschopnost a snížení příjmu. Nemocný však může chorobou, která se přenáší kapénkovou nákazou, infikovat rodinné příslušníky, přátele, kolegy v práci a všechny další osoby, se kterými se stýká.
Rizika existují
Starším občanům a lidem, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním, jako je například cukrovka, ischemická choroba srdeční nebo astma, totiž může "obyčejná" chřipka přinést značná rizika, protože zkomplikuje jejich už tak ne příliš příznivý zdravotní stav.
Při vážnějším průběhu nemoci mohou totiž následovat nebezpečná onemocnění v podobě zápalu plic a selhání dýchání, někdy i s následkem úmrtí pacienta.
Pro ostatní populaci se jedná o očkování nadstandardní, většina zdravotních pojišťoven na něj v současné době nepřispívá. Podle odborníků lidé očkování proti chřipce obecně podceňují. "Hlavními přenašeči jsou děti, vylučují větší množství viru a delší dobu než dospělí. Nakazí se obvykle ve škole či školce a nákazu přenesou na sourozence, rodiče, pečovatelky i prarodiče," vyjádřil se předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Očkování proti sezonní chřipce podle něj ochrání až 90 procent zdravých dospělých a u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko jejich úmrtí. Děti do půl roku věku se neočkují, proto by mělo být proti chřipce očkováno jejich okolí.
K tvrzení o zbytečnosti očkování proti sezonní chřipce Prymula uvedl, že žádná vakcína není stoprocentně účinná, je tedy možné i po očkování onemocnět, ale průběh nemoci je mírný.
"Naprostá většina onemocnění jde na vrub jiných než chřipkových virů," zdůraznil Prymula s tím, že z vakcíny se nikdo nakazit nemůže, jak se také někteří lidé bojí, protože v ní není živý virus, jenom jeho částice.
Proočkovanost proti chřipce je v České republice podle dat distributorů mezi čtyřmi až sedmi procenty, v západní Evropě v průměru sedmnáct procent a třeba v Kanadě kolem třiatřiceti procent.
---
Kolik to stojí? zdravotní pojišťovny hradí očkování proti sezonní chřipce u pojištěnců nad 65 let věku, po splenektomii, po transplantaci krvetvorných buněk, pacientům se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem zdarma mají očkování i lidé v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením či v domovech se zvláštním režimem cena v očkovacích centrech, tedy za vakcínu včetně její aplikace se pohybuje kolem 250 korun proti sezonní chřipce očkují rovněž praktičtí lékaři, vakcínou jsou předzásobeni, nebo si ji zájemce koupí na recept v lékárně a pak si ji u lékaře nechá aplikovat, výsledná cena je podobná jako v očkovacích centrech