Chrpy pro pečující
Neviditelné práci pečujících se v ČR věnuje více než 1,3 milionu lidí, a to bez nároku na finanční odměnu, ocenění okolí, osobní život nebo volný víkend či dovolenou. Často i při regulérním zaměstnání. Poděkovat jim nyní chce platforma Podpora pečujících v čele s organizací Alfa Human Service – v Praze a Brně odmění tento týden pečující chrpou a v rámci celé České republiky vyhlásila druhý říjnový den dnem pečujících.
Proč byla jako symbol pečujících zvolena chrpa?
„Neformální péče se týká každého pátého z nás, přesto je práce pečujících brána jako samozřejmá a tím pádem i neviditelná. Stejně tak bývají mnohdy přehlédnuty i volně rostoucí květy. Naopak ty v zahradách, o které lidi pečují, jsou silnější a kvetou déle. Chrpa zároveň v květomluvě znamená štěstí, které pečující nezištně věnují potřebným. A my jim jeho kousek chceme alespoň takto vrátit a veřejně ocenit jejich práci a pomoc celé společnosti,“ komentuje akci Petra Adámková z organizace Alfa Human Service.
V průběhu tohoto týdne můžete natrefit na dobrovolníky, kteří budou v Praze a Brně rozdávat odznáčky s chrpou z dílny grafičky Anny Niklové. Odznáček můžete získat také na pobočkách vybraných organizací z platformy Podpora pečujících, a to v pražských Alfa Human Service a Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR nebo v brněnských organizacích Klára pomáhá a Unie pečujících.
Zapojit se do akce Chrpa pečujícím a podpořit je lze také prostřednictvím zveřejňování fotografií s chrpami na sociálních sítích s #chrpapecujicim.
Kdo jsou pečující?
Téměř 20 % Čechů pomáhá svým rodinným příslušníkům a blízkým osobám, kteří z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu nejsou samostatní a soběstační. Nejčastěji se pečující starají o své nemohoucí rodiče, ale pomoc potřebují i děti a dospělí, kteří jsou chronicky nebo vážně nemocní.
Péči potřebují také hendikepovaní či blízcí se závažnějšími zdravotními nebo psychickými problémy. Pečující na rozdíl od profesionálních asistentů či zdravotníků svou práci dělají v domácím prostředí bez jakékoliv kompenzace a podpory, bez nároku na odměnu a mnohdy při práci, která je skutečně živí.
O platformě Podpora pečujících
Platforma Podpora pečujících složená z organizací, které pomáhají dlouhodobě pečujícím, byla založena v roce 2018.
Alfa Human Service spolu s organizacemi Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí ČR, Klára pomáhá, Onko Unie a Unie pečujících usilují o legislativní změny, které podpoří jejich práci a navrátí neformálně pečujícím osobám důstojnost.
Prvním krokem k legislativním změnám, které platforma považuje za důležité, je především ukotvení pečujících a neformální péče v českém zákonodárství. Toto například umožní pečujícím čerpat příspěvky na péči přímo, nejen zprostředkovaně přes osobu, o kterou pečují.
Tyto změny jsou klíčové i z důvodu stárnoucí populace, což bude počet pečujících nadále zvyšovat. Zároveň se ale platforma snaží nacházet cesty, jak pečujícím pomoci tady a teď, tedy za současných podmínek. Kampaň podpořil Nadační fond Avast.
Martina Kalusová