PRAHA Plastové kartičky z dílny ministerstva práce a sociálních věcí dál opřádá chaos. Neodvrátily ho ani vyjednávací manévry mezi Českou spořitelnou a premiérem Petrem Nečasem (ODS).
Potvrdila to včerejší veřejná diskuse v pražském Divadle U Valšů. Několik desítek lidí – převážně seniorů – využilo šanci a politiky, úředníky i zástupce České spořitelny zasypalo otázkami. "Jestlipak smlouvu na sociální karty vůbec podepsala oprávněná osoba?" opřela se do přednášejících starší právnička.
Narážela na to, že kontrakt stvrdil bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška – momentálně obviněný z korupce. Podmínky dvanáctileté smlouvy mezi resortem a Českou spořitelnou vyjednal bez vědomí vlády.
"Pan bývalý náměstek byl k tomuto kroku kompetentní. Nicméně na ministerstvu v současnosti probíhá kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. Z jejího závěru vyplyne, jestli byl problém už při podpisu smlouvy," vysvětloval od stolku řečníků Jiří Vaňásek, který na ministerstvu šéfuje odboru služeb trhu práce. Spíš než smlouva však většinu diskutujících trápily praktické otázky. Jestli sKartu nutně potřebují, jak si sociální pracovníci poradí s nemohoucími příjemci dávek nebo kolik bankomatů počítá s vozíčkáři.
Do debaty se zapojila i Zuzana Pěchotová ze sdružení Život 90 v Jihlavě, které mimo jiné zajišťuje osobní asistenci nemohoucím seniorům. "Staráme se o lidi, kteří si na úřad pro kartu dojít nedokážou. Co uděláte s nimi?" neskrývala rozmrzelost Pěchotová. Dostalo se jí odpovědi, že se takové případy budou posuzovat "individuálně". "Lidi, kteří na úřad přijít nedokážou, může sociální pracovník navštívit," tvrdil Žárský. Bankomat dál než deset kilometrů Vášně vyvolává i problém s dostupností bankomatů České spořitelny, které jako jediné mohou lidé vybírající peníze prostřednictvím sKaret využívat zdarma.
Při citování ze statistik Žárský oznámil, že příjemců dávek, pro které je nejbližší bankomat dál než deset kilometrů, je 23 tisíc. Avozíčkáři či nevidomí to mají ještě těžší. Dosud neexistuje ani mapa bankomatů přizpůsobených tělesně postiženým lidem. "Ale za poslední rok jsme dali na 80 bankomatů moduly pro nevidomé. Abudeme v tom pokračovat," ohradil se Lukáš Hemek, ředitel projektu sKarta v České spořitelně.
Sporný projekt na sKarty prošel obměnami. Původní smlouva podepsaná exnáměstkem Šiškou počítala s tím, že od ledna příštího roku bude až milion lidí čerpat dávky přes sKartu povinně.
V pátek se Nečas, novopečená ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová a zástupci České spořitelny sešli, aby definitivně dohodli nové podmínky. Sociální karty budou fungovat jen jako identifikační průkazky. S výjimkou lidí, kteří čerpají dávky v hmotné nouzi – a údajně hrozí, že je zneužijí –, si příjemci vyberou, zda chtějí aktivovat i platební funkci karty.
Nový systém se rozběhne až ve chvíli, kdy se upraví zákon a smlouva. Vláda počítá s koncem května 2013. Do té doby zůstanou úřady práce u stávajícího systému a povinné zatím nebude ani převzetí sKarty coby průkazky.