Co nás čeká v 21. století?

Nejen tím se zabývá jarní číslo Listů sociální práce.

Profesor Igor Tomeš se ve svém seriálu Co nás čeká v 21. století tentokrát zabývá globalizací a jejími dopady na společnost, potažmo na sociální práci. V populaci totiž porostou sociální potřeby, ale budou klesat možnosti veřejných rozpočtů je financovat.

Jak říká Igor Tomeš, sociální pracovníci a sociální služby budou muset rozvíjet především intenzivní formy práce a věnovat se všem formám začleňování a znovuzačleňování lidí do standardních sociálních procesů.

Otázku, zda je attachment (citový vztah mezi dítětem a dospělým, který je nablízku) v sociálně-právní ochraně dětí trendem, nebo faktem, který by se měl stát východiskem sociálně-právní ochrany dětí, si položila sociální pracovnice a psycholožka Ria Černá. Vzhledem k tomu, že hlavním úkolem sociálních pracovníků je dobře se dívat, v jakých vztazích dítě žije, dospívá autorka k závěru, že attachment je trend, který by se východiskem sociálně-právní ochrany dětí určitě stát měl.

V prvním vydání Listů sociální práce tohoto roku čtenář dále najde druhý díl seriálu o školské sociální práci či článek z Kanceláře veřejného ochránce práv Vliv sociálních pracovníků na vztahové vazby ohroženého dítěte.

Nechybí ani článek vyzývající sociální pracovníky k diskuzi s názvem Několik kritických poznámek nepřizpůsobivého sociálního pracovníka o sociální práci v roce 2017 Pavla Velemana.

Zkrátka, jarní číslo obsahuje opět spoustu zajímavostí, informací a aktualit ze světa sociální práce.

Veronika Hotová

Klíčová slova: