ČSOB jako první banka na českém trhu zpřístupnila svoji klientskou infolinku pomocí online simultánního přepisu řeči operátora

Na infolinku ČSOB mohou nyní nově volat také klienti, kteří potřebují zprostředkovat řeč operátora písemnou formou, doslovně a v reálném čase (lidé nedoslýchaví, ohluchlí, senioři s poruchami sluchu, cizinci s částečnou znalostí češtiny). Telefonický hovor podporovaný online simultánním přepisem odstraňuje komunikační bariéru mezi klientem a operátorem linky, je časově vysoce efektivní a zajišťuje klientovi rovnoprávný přístup k informacím a službám.

Služba funguje velmi jednoduše. Klient najde na webu ČSOB (v horní liště hlavní stránky) v sekci s kontakty odkaz s textovým popiskem „Online přepis klientské linky pro neslyšící nebo nedoslýchavé osoby“ označený piktogramem ucha. Pod tímto odkazem jsou uvedeny stručné informace o službě a pole, kam klient vepíše telefonní číslo a potvrdí tlačítko „Zavolejte mi“.

V tuto chvíli se na webu otevře okno pro přepis a systém automaticky ihned volá klientovi. Ten už jen vyčká na písemný pokyn přepisovatele, že může začít mluvit. Tato instrukce se objeví v okně pro přepis, kde také klient v průběhu hovoru sleduje simultánně přepisovanou řeč operátora infolinky. Od okamžiku, kdy klient začne mluvit, již probíhá standardní telefonický hovor.

Tuto v ČR zcela novou službu zajišťuje společnost TextCom s.r.o. Většinu jejího profesionálního týmu tvoří nevidomí přepisovatelé dosahující rychlosti psaní na klávesnici až 600 úhozů za minutu.

Telefonický hovor se simultánním přepisem řeči uskutečněný z webu instituce je možné využít také v rámci klientské infolinky společnosti T-Mobile, pro spojení s pracovníky Úřadu městské části Praha 12, v neposlední řadě mohou klienti prostřednictvím této služby kontaktovat Centrum zprostředkování simultánního přepisu při České unii neslyšících a 3 poradny Národní rady osob se zdravotním postižením (Brno, Pardubice, Ostrava).

Sociální podnik TextCom jedná o zavedení této služby také s dalšími subjekty státní správy, komerčního i neziskového sektoru.

Projekt „Uplatnění specifických pracovních předpokladů nevidomých osob na trhu práce“ (CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000195), v jehož rámci byla služba vyvinuta, je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím operačního programu Praha – pól růstu a ze státního rozpočtu ČR, realizace s touto podporou probíhá do konce roku 2018. Projektový tým tvoří také zástupci partnerských organizací - sociální firmy Transkript online, České unie neslyšících a spolku Tyflodrom.

 

Markéta Outratová

Klíčová slova: