Péči o nejdůležitější lidský smysl Češi obecně podceňují a prevenci většinou zanedbávají, přitom jedině tak mohou předejít trvalému poškození zraku nebo dokonce jeho ztrátě. Většina z nich ani neví, jak správně o oči pečovat. "Čtením za šera si oči nezkazíte, jenom unavíte. Žádné dioptrie vám z toho nehrozí," vyvrátila v on-line rozhovoru zastaralý mýtus lékařka Věra Kalanrová.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila 11. říjen 2012 Světovým dnem zraku, aby upozornila právě na důležitost preventivních prohlídek.
V současné době se lidé kromě refrakčních vad, jako je krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus, potýkají také s šedým zákalem. Většinu očních vad a onemocnění lze v dnešní době vyřešit. Podmínkou je však včasné odhalení nemoci a brzká léčba. Proto je právě prevence tak důležitá.
V porovnání s ostatními zeměmi Evropy poskytuje Česká republika v oblasti očního lékařství kvalitní diagnostiku a péči nejmodernějšími přístroji.
Oftalmologové doporučují po čtyřicátém roku věku, a to i bez jakýchkoli potíží, navštěvovat očního lékaře jednou za dva roky. Oční vyšetření je totiž jedinou možností, jak odhalit některé oční problémy a onemocnění. Například mírný stupeň šedého zákalu v počátečním stadiu nemoci nemusí vidění nijak ovlivňovat.
Zkalení čočky se pak postupně zvětšuje, zhoršené vidění člověka obtěžuje, avšak rychlost změn oční čočky je různá - od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky, ale také jen měsíce. Šedý zákal je potřeba operovat, jakmile začne člověka obtěžovat. Zbytečné odkládání může způsobit, že vlastní operace je pak komplikovanější.
Většina šedých zákalů vzniká v souvislosti se stárnutím, nejčastěji se objevuje po 60. roce věku. V České republice se v současné době provádí téměř 90 000 operací katarakty ročně. Pro srovnání - ve Francii se ročně provádí 690 000 operací šedého zákalu, v Německu 800 000, v Itálii 500 000 a například ve Velké Británii 405 000 operací ročně.
Trendem, a to nejen ve všech zmíněných zemích, ale celosvětově, je stále častější využívání možností nadstandardních laserových zákroků a používání prémiových očních čoček, které snižují či zcela zbavují nutnosti nosit brýle.
Standardní operaci, při níž je pacientovi odstraněn šedý zákal a implantována nitrooční čočka, se kterou vidí bez brýlí na jednu vzdálenost, hradí v České republice zdravotní pojišťovny. Při použití prémiových čoček pak pacient připlácí právě prémiovou čočku.
"Nadstandardní léčba šedého zákalu zahrnuje implantaci prémiové nitrooční čočky, zvyšuje všeobecný komfort pacienta a zbaví ho závislosti na brýlích. Je téměř pravidlem, že pacient má po operaci nesrovnatelně kvalitnější vidění, než měl před onemocněním šedým zákalem," popisuje situaci primářka Věra Kalandrová z Oční kliniky NeoVize.
URL| http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-zrak-0uk-/zdravi.aspx?c=A121010_120...