Lékaři varují: vzhledem k současným stravovacím návykům a životnímu stylu KAŽDÝ PÁTÝ ČECH ONEMOCNÍ ZHRUBA DO TŘÍ LET DIABETEM. Tahle zákeřná choroba se sice nedá vyléčit, ale správnou životosprávou a terapií je možné oddálit případné komplikace. Víme o ní vše, co bychom potřebovali? nejčastějších 25 otázek o diabetu.
I když jsou v naší republice desítky pacientských organizací a osvěta je na skvělé úrovni, přesto se v praxi ukazuje, že nám laikům často chybějí základní informace. Připravili jsme proto pro vás odpovědi na nejčastější otázky, které by vás o diabetu mohly zajímat.
1. Co je to cukrovka neboli diabetes?
Je to onemocnění, které způsobí, že organismus není schopný zpracovávat glukózu (krevní cukr), protože neprodukuje žádný inzulin, nebo jen v nedostatečném množství. Inzulin se vytváří ve slinivce (v Langerhansových ostrůvcích).
2. Jak člověk zjistí, že trpí diabetem?
Ze začátku se nemoc vůbec nemusí projevovat, probíhá skrytě. Později jsou typickými příznaky žízeň, hubnutí bez zjevné příčiny, únava a časté močení, při kterém je cítit aceton. Ten bývá cítit i z úst.
3. Je nemoc dědičná?
Výskyt cukrovky u někoho v rodině zvyšuje riziko, že jí onemocníte i vy. U dítěte je pravděpodobnost o to vyšší, jsou-li diabetici oba rodiče.
4. Co je příčinou?
Spouštěcími faktory jsou například již zmíněná rodinná zátěž a špatný životní styl - trvalý stres, přemíra alkoholu a kouření, tučná strava, nedostatek pohybu.
5. Co můžeme udělat pro to, abychom diabetem neonemocněli?
Skutečná prevence vzniku diabetu I. typu v podstatě neexistuje, bývá dědičný nebo vrozený. Pokud jde o cukrovku II. typu, její propuknutí můžeme částečně ovlivnit udržováním optimální váhy, kvalitní zdravou stravou, dostatečným pohybem, zkrátka zdravým způsobem života.
6. Některým nemocným stačí tablety, jiní potřebují injekce inzulinu. Proč?
To souvisí s hladinou inzulinu v těle. Pokud pacient trpí cukrovkou I. typu, slinivka nedokáže vyrobit prakticky žádný inzulin, a pak je ho potřeba dodávat v injekcích. U II. typu stačí jeho nedostatek upravovat tabletami. Spolu s dobrou životosprávou a fyzickou aktivitou se hladina cukru může udržet na velmi nízkých hodnotách.
7. Pozná se na chování diabetika nízká, nebo naopak vysoká hodnota cukru v krvi?
Pouze v krajních případech. Hodnoty pod 3,6 mmol/l se můžou projevit poruchou vědomí i chování, totéž platí o hodnotách vyšších než 20 mmol/l. Vždy je to ale velmi individuální. Proto je nejlepší měřit hladinu cukru glukometrem alespoň jednou denně.
8. Objevily se nějaké nové léky na tuto chorobu?
Výzkum stále pokračuje a novinky přicházejí na trh prakticky pořád. Naštěstí pro pacienty jsou stále účinnější inzuliny, lepší léky, kvalitnější inzulinové pumpy. Nové metody se objevují i při transplantacích slinivky.
9. Má diabetik nárok na glukometr zdarma?
Samozřejmostí to není. Záleží na jeho zdravotním stavu, na tom, jestli užívá inzulin n a na tom, jaká pravidla má jeho o pojišťovna (jinak je to u VZP, jinak u Pojišťovny ministerstva a vnitra atd. - informace získáte e na webových stránkách organizací nebo jejich bezplatných telefonických linkách).
10. Jaká je ideální hladina cukru v krvi u zdravého člověka a u diabetika?
U zdravého je to pod 6 mmol/l na lačno. Když je diabetik dobře léčený, je tato hladina stejná.
11. Které vnitřní orgány cukrovka nejvíc postihuje?
Přibližně po patnácti letech choroby se můžou začít objevovat komplikace - například postižení cév (stávají se křehčími, a tak se urychluje arterioskleróza). Dále trpí nervy, oči, ledviny, kůže a klouby. Příčinou všech těchto poruch je opět postižení malých i velkých cév, které způsobuje zvýšená hladina cukru v krvi a další přidružené faktory - vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina tuků v krvi. 12. Proč se některým cukrovkářům musí amputovat noha?
Jde o důsledek změn, které při cukrovce postihují nervy, cévy, pojivo, klouby a kůži. Kvůli tomu vznikají deformace na nohách, snižuje se nebo zvyšuje jejich prokrvení, ztrácejí citlivost a vznikají otlaky a defekty na ploskách a prstech. Pokud nejsou diagnostikovány
včas, může dojít i k amputaci. Proto si diabetici musejí dávat obzvlášť velký pozor na nejrůznější úrazy končetin - velmi špatně se hojí a vážnější komplikace jsou časté.
13. Jakých změn by si měl diabetik na sobě všímat?
Měl by si pravidelně prohlížet nohy, vždy léčit plísňová onemocnění a drobná poranění. Má-li pálivé bolesti v nohou, měl by rozhodně informovat svého ošetřujícího lékaře.
14. Říká se, že lidé s touto nemocí by měli nosit speciální ponožky. Je to pravda?
Ano. Jsou v podstatě protiplísňové, mají měkký a pružný lem. Neomezují průtok krve končetinou.
15. Bývají cukrovkáři náchylnější k infekcím?
Špatně léčená cukrovka může vést ke snížení obranyschopnosti organismu, a to nakonec může zapříčinit i různé infekce.
16. Má pacient při koupi diabetických potravin, které jsou dost drahé, nárok na finanční příspěvek ?
Existuje "příspěvek na dietu", a netýká se jen cukrovky. Není ale nárokový, pevně stanovený a jeho výše i podmínky přiznání se mění. Rady v tomto směru by diabetikům měli poskytnout na sociálních odborech radnice nebo magistrátu.
17. Mívají cukrovkáři potíže s erekcí?
Ano, souvisí to s postižením cév a nervů. Dnes už existuje řada léků, které pomůžou tento problém řešit. Je velmi důležité, aby se pacient se svými obtížemi svěřil lékaři.
18. Jak jsou ohrožené diabetičky v průběhu těhotenství?
Někdy je potřeba kvůli příliš rychlému růstu plodu nebo naopak jeho zaostávání vyvolat předčasný porod. Děti diabetiček také mívají větší riziko vrozených vývojových vad. Proto musejí tyto ženy pravidelně docházet m do specializovaných c poraden. Tam gynekolog řeší p případné potíže podle potřeby p a
aktuálního stavu matky i dítěte.
19. Člověk s cukrovkou prý nesmí jíst větší množství ovoce?
m
Rozhodně ne. Ovoce obsahuje určité množství rychlého cukru, a ten zvedá hladinu glykemie. Dá se jíst jakékoli syrové ovoce, třikrát denně v dávce, kterou doporučí lékař. Vhodné není kandované a sušené ovoce.
20. Můžou diabetem onemocnět i lidé, kteří vůbec nesladí a nejedí í cukrovinky?
Ano. Cukrovka často vzniká poruchou imunity, poškozením nebo operací slinivky, na základě rodinných předpokladů, nadváhy, nedostatku pohybu a přílišného množství snědených tuků.
21. Dá se spolehnout t na to, že diabetické produkty jsou opravdu dia?
Jde o výrobky určené pro zvláštní výživu, přesto je potřeba sledovat jejich složení. Důležité je, jestli obsahují cukr, nebo jen umělá sladidla. Když má diabetik nadváhu, měl by se zaměřit i na spotřebu kalorií.
22. Smí si diabetik občas dopřát alkohol?
Ano, pokud není jeho léčba založená na tabletách metforminu (jde o účinnou látku, lék se jmenuje vždy jinak, podle firmy, která ho vyrábí). V tomto případě totiž riskuje až smrtelnou komplikaci. Vždy je důležité jeho množství konzultovat s lékařem.
23. Jak pomoci člověku, který upadne do diabetického kómatu?
Když nemocný není při vědomí a není schopen polykat, je nutné zavolat záchranku. Do příjezdu lékaře uvolněte průchod dýchacích cest (je třeba vyndat zapadlý jazyk, podložit čímkoli hlavu, položit nemocného na bok a při křečích zabránit zranění). Když vnímá a polyká, podejte mu sladký nápoj.
24. Proč se při cukrovce často objevují potíže se zrakem?
Změny na očích vedou ke vzniku nových cév na sítnici, k hromadění bílkovin či ke krvácení do sítnice nebo sklivce. To může vést až k oslepnutí. I šedý zákal mají diabetici častěji. Na počátku léčby může přechodně dojít k rozostřenému vidění. Do 3-4 měsíců se ale stav vrací do normálu.
25. Jak je to u diabetiků se sportem?
Hodně záleží na jejich zdravotním stavu. Omezení se může odvíjet od nadváhy, která by při sportu příliš zatěžovala klouby. Vadit může i začínající poškození oční sítnice nebo ledvin. Navíc nemocný cukrovkář může ohrozit sebe i druhé lidi například při extrémních sportech (při horolezectví, sportovním letectví apod.) - může u něj nastat náhlý problém nebo i diabetické kóhma.
Foto:
foto: Thinkstock.cz
O autorovi: odborná spolupráce MUDr. Eva Pěkná, MUDr. Jindra Vejrychová a MUDr. Martin Gadireddi