Cukrovka je tichý zabiják. Nečeká právě na vás?

Cukrovka si ve dvacátém století vyžádala více obětí než obě světové války dohromady. Přesto ji lidé stále podceňují. To může mít za následek nejen amputaci končetin, oslepnutí, ale často i smrt. Diabetem trpí přibližně desetina lidstva a ročně si vyžádá na tři miliony životů. Každých 7 vteřin umírá ve světě jeden člověk na komplikace spojené s cukrovkou. V Česku se v roce 2013 léčilo více než 860 tisíc pacientů.

Více než 250 tisíc diabetiků v Česku vůbec o svém onemocnění neví, protože se o hladinu cukru v krvi nezajímají. Následující článek vám napoví, jak vysoké riziko onemocnění cukrovkou hrozí právě vám.

 

K nejčastějším druhům cukrovky patří diabetes 2. typu. Zjednodušeně se jedná o nadměrné hromadění cukru v krvi. Tento typ cukrovky postihuje v 80 % případů lidi trpící nadváhou či obezitou. Tloušťka tedy rozhodně není jen věcí estetiky, ale hlavně zdraví.

 

„Na rozdíl od dalších smrtelných onemocnění se diabetes 2. typu z počátku vůbec nijak neprojevuje. Když se však neodhalí včas, může to mít velmi vážné následky. Rozpoznat cukrovku včas přitom není vůbec těžké. Nejdůležitější je však prevence,“ říká prof. Milan Kvapil, předseda Diabetické asociace ČR.

 

Cukrovka 2. typu se pojí nejen se zvýšeným cukrem v krvi, ale také například s vysokým krevním tlakem. Mezi její následky patří oslepnutí, amputace diabetických končetin, nebo dokonce smrt. Diabetes patří celosvětově k nejhorším zabijákům 21. století a je celosvětově nejčastější příčinou oslepnutí lidí v produktivním věku.

 

Česko patří podle OECD v Evropě k zemím s nejvyšší mírou výskytu diabetu. Překračuje evropský průměr dokonce o 8 %.

Výsledky OECD potvrzuje i loňský průzkum Diabetické asociace ČR (DAČR). Z něj vyplývá, že pravidelně dvakrát týdně sportuje jen 45 % respondentů. Přes 60 % populace je obézních nebo má nadváhu. Podle průzkumu DAČR nadváhou trpí nadprůměrně lidé ve věku 45-59 let (47 %), vdovci a vdovy (53 %) i lidé v manželském svazku (41 %), lidé z nejmenších sídel do 5.000 obyvatel (43 %) a lidé s nejnižšími osobními příjmy do 10.000 Kč (42 %). Nadváha přitom patří k nejdůležitějším rizikovým faktorům cukrovky, stejně jako kouření, vysoký krevní tlak nebo prokázaná cukrovka v rodině. Tu má téměř polovina populace.

 

Přesto, že reálné riziko onemocnění cukrovkou je v Česku poměrně vysoké, lidé se podle průzkumu domnívají, že se jich to netýká. Podíl osob, které uvádějí, že jejich osobní riziko onemocnění cukrovkou je velmi nízké, roste s dosaženým vzděláním. Ženy přistupují ke svému zdraví zodpovědněji než muži a na preventivní prohlídky vztahující se k diabetu chodí více.

 

K rizikovým faktorům patří vedle zvýšené hladiny cukru v krvi zejména zmíněná nadváha a obezita, vysoký krevní tlak, dědičné dispozice, častá konzumace alkoholu, kouření nebo cukrovka v těhotenství. Pokud se vše podchytí včas, pacienti mohou žít v podstatě normální život. V opačném případě hrozí i smrt. 

 

 

 

ANKETA

 

Nepodceňujte nebezpečí cukrovky – může mít velmi vážné následky.

Vyzkoušejte si, jak jste na tom se svým zdravím.

 

Pokud na následující otázky odpovíte ANO alespoň ve třech případech, máte vysokou pravděpodobnost ohrožení cukrovkou. Navštivte svého praktického lékaře a nechte si v rámci preventivní prohlídky zdarma vyšetřit krevní cukr. V případě, že je hodnota krevního cukru nalačno vyšší než 5,6 mmol/l, můžete mít s vysokou pravděpodobností diabetes. Váš lékař vám řekne, jak dále postupovat.

Otázky: 

  1. Někdo z vašich rodičů či sourozenců je léčen pro cukrovku 2. typu?
  2. Je vám více než 45 let?
  3. Jste léčen pro vysoký krevní tlak (hypertenzi) nebo máte krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg?
  4. Máte větší obvod pasu než 88 cm (jste - li žena), nebo větší obvod pasu než 102 cm (jste - li muž)?
  5. Měl jste někdy již změřenou hladinu krevního cukru (glykémii) nalačno vyšší než 5,6 mmol/l?
  6. Užíváte léky na snížení tuků v krvi?
  7. Jste léčen pro onemocnění srdce?
  8. V krvi vám někdy byla naměřena hodnota triglyceridů vyšší než 1,7 mmol/l?
  9. V krvi vám byla naměřena hodnota HDL – cholesterolu (to je tzv. „hodný“ cholesterol) nižší než 1,3 mmol/l (jste-li žena) nebo nižší než 1,0 mmol/l (jste-li muž)?

Podělte se o tento jednoduchý test s vašimi blízkými. I oni mohou být vystaveni nebezpečí cukrovky. 

Připravila: Diabetická asociace ČR 

Klíčová slova: