PARDUBICE Není to sice nic dramatického, ale přesto platí, že lidé si před příchodem do lékáren musí připravit více peněz než v minulém roce. Za většinu zdravotnických pomůcek a některé léky se totiž od ledna platí víc.
Může za to další zvednutí daní. Růst sazby DPH ze 14 na 15 procent zdražil hlavně volně prodejné přípravky. U léků hrazených ze zdravotního pojištění totiž nový systém výpočtu úhrady zahrnuje i změny DPH, takže se o nárůst rovným dílem dělí pojišťovny s výrobci. Pro pacienty by se tedy doplatky měnit neměly.
"Zvýšení daně jsme v cenách museli promítnout. Jedná se sice o drobné korekce cen, ale dá se říct, že podražil prakticky všechen sortiment. Samozřejmě hodně záleží, jak u konkrétního zboží zareagovali dodavatelé," uvedla zaměstnankyně lékárny Vital, která sídlí v pardubickém Grandu na třídě Míru.
U volně prodejných léků se nárůst DPH může projevit u dražších přípravků, které stojí tisíce korun, a to v řádech desetikorun. Konkurenční boj ale povede většinu lékáren zřejmě k tomu, že rozdíl uhradí ze svého zisku.
Na některé pomůcky je nyní sazba DPH 21 procent
U zdravotnických prostředků je změna pro pacienty patrnější. V sazbě 15 procent zůstaly krycí materiály, stomické pomůcky (například nádobky na jímání stolice a moči), zdravotnické prostředky pro diabetiky či zrakově a sluchově postižené. Ostatní prostředky ale postoupily do sazby 21 procent, takže jejich ceny logicky stouply výrazněji.
Momentálně je v lékárnách největší zájem o prostředky tlumící horečku a další příznaky nachlazení či chřipky. Její epidemii sice výrazně oslabí stávající mrazivé počasí, ale přesto u tisíců lidí už nemoc propukla.
A právě v období chřipek hrají stále důležitější roli lékárníci, za kterými chodí lidé pro radu, jak své neduhy léčit. Kvůli tomu, že nejsou první tři dny nemocenské vůbec placené, lidé si rozmýšlejí návštěvu svého praktického lékaře, který by je nechal doma, a oni by tak přišli o značnou část platu.
Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj