moderátor:
Cukrovka, chronické bolesti hlavy nebo páteře, poúrazové bolesti. Lidé s podobnými chorobami mají velké problémy najít práci. Když se jim to povede, zaměstnavatel je po třech měsících kvůli jejich handicapu většinou opět propustí. Právě těmto lidem dává šanci organizace Ergotep ve spolupráci se společností Tescoma. Je tomu tak i v Mostě.
Markéta, Most:
Já jsem diabetička, už od 14 let mám diabetes. Je to těžší a setkala jsme se s tím i po pracovní stránce, že jsem byla i vyhozená kvůli diabetu.
Jan BENEŠ, redaktor:
Říká dvaadvacetiletá Markéta z Mostu, která kvůli cukrovce zažila v zaměstnání nejedno zklamání.
Markéta, Most:
Stalo se mi, že jsem ve tříměsíční zkušební době prostě dostala vyhazov a do telefonu mi bylo řečeno, že je to kvůli nemoci.
Jan BENEŠ, redaktor:
Jak to na člověka působí psychicky takováhle odpověď?
Markéta, Most:
Po pravdě, hrozně teda. Mně to vadilo v tom, že oni nekoukali na to, jak jakoby působím navenek, ale koukali pouze na tu nemoc a báli se toho.
Jan BENEŠ, redaktor:
Markéta mohla začít pracovat díky organizaci Ergotep, která se mimo jiné zabývá uplatněním zdravotně znevýhodněných lidí na trhu práce. Ergotep se dohodl s výrobcem domácích a kuchyňských potřeb na tom, že v obchodech firmy budou zaměstnáváni právě tito lidé. Právě tak je tomu v Mostě. S jakým handicapem tady lidé mohou najít práci, vysvětluje Stanislav Piskač z Ergotepu.
Stanislav PISKAČ, Ergotep:
Trpí třeba bolestmi zad, mají nějaké vnitřní poranění, které jim nebrání v práci, to znamená, nemůžou dlouho stát, takže tady mají možnost se na chvilinku posadit. Zranění nebo jejich obtíže jsou různé, ale nebrání jim v práci v obchodě.
Jan BENEŠ, redaktor:
Jde také o lidi, kteří mají sníženou pracovní schopnost. Například po léčbě rakoviny nebo už zmíněnou cukrovku. Takových lidí jsou na úřadech práce stovky. Pokračuje Stanislav Piskač.
Stanislav PISKAČ, Ergotep:
Zdá se mi, že jsme přišli ve správný čas s nabídkou této práce, protože ve všech městech, kde se zatím pohybujeme, snad s výjimkou Prahy, máme přebytek zájemců a vidíme, že jsme se trefili do poptávky po tomto zaměstnání.
Jan BENEŠ, redaktor:
Ergotep spolupracuje při výběru zaměstnanců s úřady práce i jinými organizacemi, které se o zdravotně znevýhodněné starají. A proč se rozhodla tyto lidi zaměstnávat právě Tescoma? Zeptal jsem se obchodního ředitele společnosti Miroslava Seidla.
Miroslav SEIDL, obchodní ředitel společnosti Tescoma:
Patří to k slušné české firmě, která zaměstnává a dává příležitost i zdravotně znevýhodněným osobám. Tenhle projekt se nám právě líbí i proto, že má i tenhle sociální rozměr.
Jan BENEŠ, redaktor:
Zhruba desítka lidí zaměstnaných v mosteckém obchodě si práce tady váží a jsou za rádi.
Markéta, Most:
Tu práci tady mám celkově ráda a hlavně jakoby ty úlevy pro ty nemocný lidi, pro nás. Takže si toho docela vážím hodně.
Jan BENEŠ, redaktor:
Konstatuje dvaadvacetiletá Markéta V blízké budoucnosti by měli stejné obchody vzniknout v nedalekém Litvínově, v Teplicích, Ústí nad Labem, ale také v Jablonci nebo Liberci. Z Mostu Honza Beneš.