Charitativní golfový turnaj, pořádaný Lions clubem Diana Karlovy Vary, vynesl 180 tisíc
Jedenáctiletá Nikol Bukóciová je od narození nevidomá. Nyní by potřebovala peníze na zapůjčení speciálních učebnic, na koupi holí a dalších speciálních pomůcek. Další, brzy patnáctiletá Vendulka Dušková je tělesně postižená plavkyně a díky svým neskutečným výkonům v bazénu se zřejmě dostane na letní paralympiádu.
To však znamená další dřinu a shánění financí. S nimi plavecká akademie a společnost Dobrá rodina, které v podobných případech pomáhají a každá koruna navíc má pro ně cenu zlata. Těm všem se rozhodl pomoci Lions club Diana Karlovy Vary a uspořádal charitativní golfový turnaj. Výtěžek byl úctyhodných 180 tisíc korun.
Rodiče jsou za podobné aktivity vděční a jedna z matek, Jitka Dušková, vysvětluje proč.
- Pomohou podobné akce, jako byla tato?
Určitě ano. Dám příklad. Dcera potřebuje být mobilní, což jí umožňuje odlehčený invalidní vozík. Bydlíme navíc v kopci, takže to pro ni není vůbec lehké. Pojišťovna nám uhradí zhruba 20 tisíc korun. Zbylých 40 až 50 musíme sehnat my.
- Co plavání a příprava, skončí i tam část peněz?
Ano. Vozím Vendulku každý den do školy, ze školy, na tréninky, rehabilitace, terapie a teď toho bude ještě více.
- Myslíte úspěchy dcery v plaveckém bazénu?
No právě. Zatím plave čtyřikrát týdně, ale díky svým výsledkům je reálná její účast na letních paralympijských hrách v roce 2016. To znamená od příštího roku šest až osm tréninků týdně.
- Jak to jde Vendulce ve škole, co ji baví?
Je v osmé třídě a má samé jedničky. Ve škole ji nejvíce baví zookoutek, o který se s kamarádkou stará. Chodí na hipoterapii a háčkuje úžasná 3D zvířátka. Deník pouze dodává, že tělesně postižená plavkyně plave od dvou let a závodit začala v první třídě. Moc ji to prý baví. Asi také proto, že jí to jde. Povedlo se jí získat titul mistryně republiky a několik umístění i na mistrovství Evropy. Lions club Diana Karlovy Vary předal plavkyni šek na 30 tisíc korun. Další, koho si dámy z Diany vybraly, byla jedenáctiletá Nikolka Bukóciová. Vidí asi 15 centimetrů velká písmena z blízkosti zhruba 10 centimetrů. Navštěvuje Základní školu ve Staré Roli, chodí do 5. třídy integrované, má asistenta pedagoga. Deník se ptal i její maminky Věry Bukóciové.
- V čem pomohou peníze, které se vybraly pro Nikolku?
Příspěvek použijeme na zapůjčení speciálních učebnic, nebo ke koupi holí a dalších speciálních pomůcek.
- Jak vypadají speciální učebnice?
Dcera je čte v Braillově písmu, pro učitelku jsou připravené ty samé učebnice, ale klasicky psané, tak jak je známe my ostatní.
- Má dcera i jiné aktivity? Lze to vůbec stihnout?
Časově je to napnuté. Jsme z Lokte, hodiny máme v sokolovské ZUŠ, základní školu navštěvuje dcera ve Staré Roli. Tam nám vyšli vstříc a Nikolka může spolu s asistentkou navštěvovat třídu spolu s ostatními žáky. Také chodí plavat s Kontaktem bez Barier. Hodně ráda čte. Od září bude chodit do ZŠ v Karlových Varech do 6. třídy, kam chodí též do sboru. Má dvě sestry. Píše a čte Braillovo písmo. Deník se na závěr zeptal, jak si Lions club Diana vybírá, komu daruje peníze. Odpovídá jedna z jeho zakládajících členek Jaroslava Bicková. Vždy někoho vytipujeme, není to takzvaně naplano. Chceme je ovšem znát, něco o nich vědět. Vzniká mezi námi jakési pouto. Zajímá nás, co se za peníze nakoupí. Chceme mít jakousi zpětnou vazbu. Lions club Diana Karlovy Vary působí na Karlovarsku již desátým rokem. Přesto tento dámský club zatím neměl příležitost nastínit svou činnost a podělit se s veřejností o radost z úspěchů, kterých dosáhl za éru svého působenív kraji. Do současné doby dokázal club podpořit sociálně slabé a handicapované občany částkou přes jeden milion korun, což už za zmínku skutečně stojí.
Foto: PLAVKYNĚ Vendulka Dušková spolu s maminkou.
Foto: Deník / Roman Cichocki
Foto: NIKOLKA BUKÓCIOVÁ také přišla se svojí maminkou a neváhala přítomným dokonce zazpívat.
Foto: Deník / Roman Cichocki