Deafember - měsíc osob se sluchovým postižením

První ročník osvětové kampaně  uspořádá v září 2020 Tichý svět, o.p.s.

V roce 1951 byl položen základní kámen Světové federace neslyšících v Římě. Po více než padesát let zde byl vždy poslední týden v září uspořádán Mezinárodní den neslyšících.

K této příležitosti se konaly různé akce (včetně sportovních), které ovšem OSN neuznávala jako mezinárodní svátek. To se konečně změnilo v prosinci 2017, kdy generální shromáždění OSN schválilo oficiální svátek Mezinárodní den znakových jazyků, který byl stanoven na 23. září.

Jelikož je září velmi významným měsícem v dějinách a kultuře neslyšících, rozhodl se Tichý svět zavést tradici Deafemberu - měsíce osob se sluchovým postižením

V průběhu celého září bude veřejnost skrze videa, články, fotografie a všemožné akce informovaná o tématech spojených s rozmanitým světem osob se sluchovým postižením. 

„Cílem je jediné, ukázat většinové společnosti, že jsou zde lidé s tímto neviditelným hendikepem, který je dost často přehlížen, a co život v tichu přináší a obnáší,” říká Marie Horáková, ředitelka organizace Tichý svět, o. p. s. 

Součástí Deafemberu bude Motýlková výzva pro veřejnost. Každý, kdo bude chtít komunitu lidí se sluchovým postižením podpořit, se bude moci zapojit tím, že si alespoň na jeden den v září připne, nakreslí, oblékne nebo upevní do vlasů motiv motýla a pokud bude chtít, zveřejní svou fotografii na sociálních sítích s hashtagem #deafember.

Ozdoby a placky s motýly bude možné pořídit i na akcích pro veřejnost, které se budou v rámci kampaně konat, například v Praze Zažít město jinak a Stand up “Znak-up night” v Rock Café, Retroměstečko Pardubicích, a také v Kladně, Liberci a Českých Budějovicích

A proč motýl? Stačí se podívat na logo Deafemberu. Více informací naleznete na FB a webu Tichého světa www.tichysvet.cz.
 

Barbora Voráčová

 

Klíčová slova: