Den rodiny startuje každoroční kampaň CHRPA pečujícím

U příležitosti Dne rodiny 15. května 2023 zahajuje v pořadí již pátý ročník kampaně Chrpa pečujícím – Děkujeme pečujícím. Cílem celé kampaně je zvýšit povědomí o existenci a důležitosti neformální péče v naší společnosti, a zároveň podpořit všechny, kteří dlouhodobě pečují o své blízké v domácím prostředí.

Kampaň má dvě části,“ popisuje Petra Adámková z pořádající organizace Alfa Human Service letošní ročník a pokračuje: „Šanci zapojit se má opravdu každý. Od května do září je možné hledat kvetoucí chrpy na zahradách či volně rostoucí nebo je dokonce vyrobit-nakreslit, namalovat, vytvořit. Kreativitě se meze nekladou!“

Fotky těchto chrp lze sdílet na sociálních sítích anebo je posílat na e-mail info@alfabet.cz. Během září z nich grafici Alfa Human Service udělají koláž, kterou společným sdílením všichni zapojení virtuálně předají všem pečujícím 2. října, kdy si připomínáme Den pečujících.

 

Proč zrovna chrpa?

Důvodem je podobnost chrpy s pečujícími. Tato květina roste na mnoha místech, volně u cest i v polích, kde je často slabá a přehlédnutá. Zároveň ji však můžeme nalézt také v zahradách. Tam o ni lidé pečují, starají se o ni a chrpa je silnější a odměňuje se velkými květy.

Stejně tak je tomu i s pečujícími; ti, kterým se včas dostane podpora a pomoc, dokážou zůstat silnými, pomáhat a předávat svoji energii svým blízkým.

Chrpy je dobré sdílet s hashtagy #chrpapecujicim a #dekujemepecujicim.

PODĚKUJTE PEČUJÍCÍM SPOLU S NÁMI!

Neformální péče v ČR 

Podle kvalifikovaných odhadů je v ČR až 1, 3 milionu neformálních pečujících

Ti v různé míře pomáhají v domácím prostředí svým rodinným příslušníkům a blízkým osobám, kteří z důvodu svého zdravotního nebo psychického stavu nejsou samostatní a soběstační. Nejčastěji se pečující starají o své nemohoucí rodiče, ale pomoc potřebují i děti a dospělí, kteří jsou chronicky nebo vážně nemocní. Péči potřebují také lidé s postižením či blízcí se závažnějšími zdravotními nebo psychickými problémy. 

Pečující na rozdíl od profesionálních asistentů či zdravotníků svou práci dělají bez jakékoliv kompenzace a podpory, bez nároku na odměnu a mnohdy při práci, která je skutečně živí. Definice neformálních pečujících není doposud legislativně ukotvena, ale pečující potřebují naši podporu a pomoc!

Sborník Neformální péče v teorii a praxi ke stažení

 

Jak pečující podpořit?

Rady a tipy najdete na www.alfabet.cz

Petra Adámková

 

 

 

Klíčová slova: