Desítky knihovníků se učí ovládat portál pro nevidomé

Knihovna, místo, kde si půjčíte knihu, poslechnete hudbu, využijete internet. Běžná praxe pro většinu lidí, velký problém pro ty, kdo nevidí. Nadační fond FriendlyVox tento čtvrtek školí desítky knihovníků v Praze na systém, který pomáhá nevidomým snadno využívat internet. Ozvučený portál FriendlyVox lze spustit na jakémkoliv počítači a jednoduše ovládat několika klávesami. Jeho rozšíření v síti veřejných knihoven a školení knihovníků finančně podpořil také Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška částkou 150 000 korun.

Knihovna totiž plní osvětovou funkci a pomůže tak dalším nevidomým a slabozrakým učinit první krok na cestě do online prostoru. Ovládat ozvučený portál FriendlyVox se začne 40 knihovníků z Čech učit 24. května od 9 hodin v Národní knihovně ČR v pražském Klementinu.

Poté budou schopni předat své vědomosti dalším knihovnám a pomáhat nevidomým a slabozrakým návštěvníkům svých domovských působišť. Po školící fázi projektu zavedou FriendlyVox do dalších 800 knihoven, a to do konce tohoto roku.

„Nevidomý člověk má právo na přístup ke službám internetu za podobných nebo stejných podmínek, jako člověk vidící. Zrakově postižení však využívají internet výrazně méně, v případě pokročilých služeb jako e-shopy, sociální sítě nebo internetové bankovnictví dokonce řádově méně často. Nadační fond FriendlyVox pracuje intenzivně na tom, aby se situace do budoucna zlepšila,“ říká Robert Štěrba z Nadačního fondu FriendlyVox.

Fond se snaží navázat spolupráci se státní správou, což se podle Štěrby prozatím příliš nedaří, a proto hledá dárce, kteří by projektu pomohli.

„Bez počítače jsou nevidomí v dnešní době ztraceni, nepřečtou si aktuální zprávy, nemohou využívat internet nebo mobilní bankovnictví, jsou prakticky odříznuti od věcí, které my považujeme za běžné. Podpora projektu FriendlyVox, jenž lidem se zrakovým postižením umožní využívat počítače a internet i ve veřejných knihovnách, je proto logická,“ říká Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, organizátora sbírky Světluška.

Součástí školení knihovníků je i zážitkový kurz, kde si účastníci na vlastní kůži vyzkouší, jak se cítí nevidomý nebo slabozraký, když vejde do knihovny.

„Dostanou klapky na oči a vyzkouší si například chůzi s bílou holí po knihovně, ohmatat Braillovo písmo nebo se podepsat či vyplnit formulář. Dozví se, proč nevidomý obvykle drží nad formulářem levý prst. Čeká totiž, že mu jej knihovník či ten, kdo mu s papíry pomáhá, položí na místo, kde se má podepsat. Někteří z nevidomých s sebou nosí plastové šablony, do nichž se podepisují. S jejich správným umístěním jim však musí někdo pomoci. Knihovníkům řekneme a ukážeme, jak správně pomoci nevidomému například v tramvaji nebo v autobuse či na jiných místech a v různých životních situacích,“ říká Dana Stoklasová, ředitelka TyfloCentra Pardubice.

To, co je pro vidícího člověka běžné, například najít si na internetu nejbližší vlak, tramvaj, autobus, informovat se o výlukách v dopravě, nakoupit si potraviny s dovážkou domů, podívat se na stav svého bankovního účtu nebo z něj provést nějakou transakci, je pro většinu nevidomých velice složité.
 

„Přístup k těmto informacím na internetu by nám nepochybně velmi usnadnil život. Obsluha počítače se standardním odečítacím programem však vyžaduje od nevidomých nadstandardní znalosti práce s ním. Velmi často se setkávám s lidmi, kteří, i když absolvují náročné školení, nejsou schopni s takovým počítačem pracovat. Stačí, aby se, například vinou nějaké aktualizace, změnil vzhled obrazovky a mohou se začít učit znovu. Mnoho nevidomých a slabozrakých osob tak na práci s ozvučeným počítačem raději rezignuje,“ říká nevidomý Josef Konečný, konzultant pro odstraňování architektonických bariér. „FriendlyVox je skvělý v tom, že je jednoduchý a zůstává stále stejný. Jak si jej jednou nevidomý osahá, umí s ním pracovat napořád.“

Přiblížení internetu zrakově postiženým přes veřejné knihovny vítá Roman Giebisch, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) České republiky. Knihovny by se podle něj měly stát informačním útočištěm pro všechny skupiny občanů bez ohledu na zdravotní stav.

Spolupráce s FriendlyVox pomáhá otevřít knihovny zrakově postiženým,“ říká Giebisch, který se na portál také proškolí. V České republice je 5 500 veřejných knihoven a přes 100 000 zrakově postižených.

Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je zvláštní, že v případě knihoven musí roli státu suplovat soukromý subjekt.

„Stát přitom prohlašuje, že má zájem na přiblížení internetu znevýhodněným skupinám občanů, mezi něž nevidomí bezpochyby patří,“ komentuje Krása.

„Tento projekt vítáme. Je třeba podporovat každý funkční nástroj, který pomůže handicapovaným spoluobčanům v přístupu k informacím a k internetu, který dnes již řada lidi vnímá jako nezbytnou součást práce, vzdělávání i zábavy. Jsem rád, že jedno ze školení proběhne právě v Národní knihovně a věřím, že se i díky tomu co nejvíce rozšíří nejen v institucích státní správy a samosprávy,“ říká generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

O portálu FriendlyVox

FriendlyVox je webový portál navržený speciálně pro potřeby uživatelů, kteří nemohou při práci s počítačem používat obrazovku a myš. S pomocí několika kláves si lidé se zrakovým postižením bez problémů „přečtou“ noviny, e-maily, podívají se na Wikipedii, ovládnou YouTube, dostanou se k informacím o jízdních řádech vlaků a autobusů, k informacím o počasí, televiznímu programu či přehrání vybraných rádií a televizních pořadů.

Portál je tak jednoduchý, že jej po chvíli ovládnou i lidé, kteří s počítačem běžně nepracují. Nemusejí si pořizovat speciální počítač, stačí jim instalovat internetový prohlížeč Google Chrome. Služba je pro koncové uživatele zdarma.

 

Markéta Pudilová

Klíčová slova: