Děti svým čtením přispěly na Plavecké léto pro hendikepované ve Strakonicích
Čtenáři zapojení do projektu Čtení pomáhá umožnili dětem, mládeži i dospělým se zdravotním postižením přes léto plavat, trénovat a závodit.
Na realizaci třítýdenního Plaveckého léta ve Strakonicích, které tradičně vrcholí závody Strakonice Cup, totiž načetli 120 tisíc korun. Pravidelná letní akce je pro účastníky nezapomenutelným zážitkem, rehabilitací, ale také příležitostí pro nadějné sportovce.
Strakonice jsou místem, kde se každé léto tradičně setkávají děti, mládež i dospělí s tělesným postižením. Letos se zde konal již 23. ročník projektu Plavecké léto, do kterého se zapojilo 120 plavců. Třítýdenní pobyt naplněný intenzivním programem pořádá Plavecká akademie bez bariér, která je projektem organizace KONTAKT bB.
„Všichni plavci projdou v průběhu Plaveckého léta dvakrát denně intenzivním plaveckým tréninkem, cvičením s hudbou a relaxačními lekcemi jógy. První týden je určený dospělým, druhý týden mládežníkům a na závěr je týden věnovaný dětem. Na tvářích všech účastníků je po skončení každého turnusu vidět spokojenost ze společně a intenzivně prožitého týdne,“ komentuje průběh Plaveckého léta organizátorka Monika Violová.
Každý turnus je završen plaveckými závody Strakonice Cup, kde se plavci každoročně poměří.
„Plavecké léto je pro všechny účastníky zážitkem na celý život. Je to akce plná zábavy a tréninku, která posiluje nejen naši fyzičku, ale pozitivně působí i na psychiku. Během těchto tří týdnů máme možnost poznat nové přátele, sportovní nadšence, výborné lektory a necháváme se strhnout skvělou atmosférou,“ popisuje plaveckou zkušenost jedna z účastnic projektu.
Sportovci vzešlí z programu KONTAKTU bB získali v uplynulých letech dohromady 89 medailí na Letních paralympijských hrách, mistrovstvích světa a mistrovstvích Evropy.
„Letošní akce byla realizována s pomocí mladých čtenářů z projektu Čtení pomáhá. Svým čtením nám děti věnovaly 120 tisíc korun. Peníze posloužily například k úhradě ubytování, stravy, pronájmu bazénu či mezd plaveckých instruktorů. Děkujeme projektu Čtení pomáhá a všem čtenářům za podporu a za vlnu sounáležitosti, která se nesla bazénem mezi našimi plavci,“ dodává Monika Violová.
Do projektu Čtení pomáhá je nyní zapojeno bezmála 200 tisíc dětí. Za každou přečtenou knihu získají kredit 50 korun, který si však nenechávají pro sebe, ale věnují jej na vybranou charitu či dobročinnou akci. Iniciátorem a donátorem Čtení pomáhá je Martin Roman. Mezi charity bylo tímto způsobem rozděleno už více než 36 milionů korun.
Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman. Další knihy na seznam postupně přibývají. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman.
Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz
Facebook: http://www.facebook.com/ctenipomaha
Tereza Skácalová