Diabetik na cestách

05.02.2014 8:52

Jste diabetik a chcete si užít dovolenou jako ostatní? Vyplatí se řídit se následujícími radami.

Čím začít? Nejprve si od svého ošetřujícího lékaře vyžádejte krátkou zprávu o svém zdravotním stavu, nejlépe v angličtině. Jedete-li za hranice, informujte se na některé z klinik cestovní medicíny o doporučeném očkování a v příslušném předstihu si jej zajistěte.
Nezapomeňte na cestovní připojištění! Před cestou si vybavte příruční tašku, kterou budete mít vždy po ruce. Jako diabetik máte povolení mít léky i stříkačky (v originálním obalu!) na palubě letadla.  

Obsah příručního zavazadla:  

- inzulin a stříkačky (plus odpadní nádobka na použité jehly a testovací proužky), * glukometr s testovacími proužky, * perorální léky, * inzulinová pumpa, baterie, infuzní souprava, katétr, jehly, * antibiotika, léky proti nevolnosti, * glukagon pro případ potřeby, * cestovní pas, kontakt na vašeho ošetřujícího lékaře, číslo tísňového volání podle země, kam jedete, * dobře zabalená svačina (sušenky, sýr, ovoce, rozinky, džus, kostkový cukr) pro případ hypoglykemie.
Jedete-li do teplých a méně civilizovaných krajin, není od věci mít na zásoby inzulinu termotašku. Není-li v nabídce na palubě dietní jídlo, vezměte si svoje.

Na letišti

- Už při odbavení informujte o své nemoci, příruční zavazadlo s léky a pomůckami mějte stále při sobě.
- Při celní prohlídce se prokažte průkazem diabetika.
- V každém případě se ještě před odletem informujte, jaké jsou předpisy v zemi, kam míříte.

V letadle

- Letušku informujte, že máte diabetes, zvláště pokud cestujete sami.
- Během letu pijte přiměřeně (o něco více než obvykle) vody. Vynechejte nápoje s obsahem kofeinu a alkoholu.
*Pozor na časová pásma! Jako diabetici jste zvyklí užívat léky v určitém rytmu. Letíte-li na východ, den se zkrátí, takže možná budete potřebovat méně inzulinu. A naopak.

Na místě

- Jdete-li do místní restaurace, vybírejte místo, kde dostanete nízkotučnou variantu.
- Mimo restaurace jezte jen potraviny originálně zabalené!
- Průjem nebo zvracení mohou u diabetika léčeného inzulinem vyústit až v nutnost hospitalizace!

Foto:

O autorovi: Markéta Ostřížková, prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. odborná spolupráce: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. 3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Klíčová slova: