Diskriminace v přístupu k bydlení
Je jedním z témat letního čísla časopisu Listy sociální práce.
V březnu tohoto roku nás bohužel navždy opustil zakládající člen redakční rady a obrovský odborník nejen na sociální právo prof. JUDr. Igor Tomeš, CSc. Aktuální číslo Listů sociální práce se tak z části věnuje jeho osobnosti, vzpomínkám jeho přátel a kolegů, i jeho profesní kariéře.
V rozsáhlém rozhovoru z dřívější doby se dozvíte spoustu věcí, které jste možná o jeho osobnosti ani netušili, a zjistíte, že profesor Igor Tomeš byl ještě mimořádnějším člověkem, než jste si mysleli (například že mluvil anglicky, německy, francouzsky, rusky, čínsky, arabsky a četl ve všech slovanských jazycích).
Jak píše právnička Eva Nehudková v článku Diskriminace v přístupu k bydlení, důstojné bydlení je základní lidskou potřebou, jejíž uspokojení je předpokladem zapojení člověka do společnosti. Sociální pracovnice a pracovníci často pomáhají lidem v nepříznivé sociální situaci odpovídající bydlení nalézt a případně i udržet. Někteří lidé však nemohou bydlení získat v důsledku diskriminace, které se dopouštějí jak soukromí pronajímatelé, tak realitní kanceláře. Autorka předkládá čtenářům kazuistiku, a následně pokládá otázky (na něž i odpovídá). Uměli byste správně odpovědět?
Dne 12. 4. se v Primátorském salonku Staroměstské radnice uskutečnilo setkání u kulatého stolu k výročí 100 let sociální práce v ČR. Zúčastnění (sociální pracovníci, zástupci střešních organizací, organizací vzdělavatelů v sociální práci a další odborníci) se shodli na společném Memorandu sociálních pracovníků, jehož znění najdete právě na stránkách nových Listů sociální práce.
Veronika Hotová