Zákon o sociálních službách je třeba změnit, připouští ministryně Müllerová (TOP 09)
PRAHA / MLADÁ BOLESLAV Když byl Simoně Smutné z Kobylnice u Mladé Boleslavi rok, lékaři jí museli kvůli rakovině amputovat nohu v půlce stehna.
Zanedlouho, shodou okolností v den jejích čtvrtých narozenin, mají úřady rozhodnout, jestli je vlastně dál tělesně postižená a může disponovat kartičkou pro zdravotně postižené.
Situace ale nevypadá příliš dobře. Podle pravidel, která od loňského roku stanovil nyní již bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), jsou totiž lidé s amputovanou končetinou soběstační a nemají nárok téměř na jakoukoli podporu ze strany státu.
Nejvíce tímto opatřením trpí děti, které mají bez nároku na asistenta veliké problémy dostat se do klasické školy nebo školky, přičemž na speciální pedagogická centra jsou podle nových tabulek "málo handicapované".
"Bojíme se, že dcera o kartičku přijde. Je krátce po ukončení onkologické léčby, takže ji využíváme při cestách k lékařům do Prahy," říká maminka Veronika Smutná.
Pro rodinu by ztráta kartičky znamenala komplikace v každodenním životě. Hodí se jí hlavně kvůli bezplatnému parkování na místech, která jsou blíž u vchodu.
Malá Simona totiž, i když má protézu, mnoho neujde. Na náhradní končetinu si ve svém věku ještě nezvykla a vydrží ji mít jen tři hodiny denně. Pak ji pahýl nohy bolí. "Navíc teď, když je venku teplo, se jí na noze dělají opruzeniny a puchýře. Takže protézu nemůže mít a musíme ji nosit," říká její matka.
Ujde 200 metrů?
Není důvod pro výhody Podle sociální reformy exministra Drábka toto ale ještě není důvod pro to, aby holčička mohla čerpat výhody pro postižené. Systém, který jí je dříve přiznával, byl podle něj zastaralý a výhody a příspěvky pro postižené přisuzoval zbytečně velkému množství lidí.
"Dnes bychom se na člověka měli dívat z hlediska sociálního šetření, ne nějaké zdravotní diagnózy. Já skutečně nevidím důvod pro to, aby člověk, který ujde alespoň 200 metrů, měl nějaké mimořádné výhody," řekl nedávno Drábek.
Podle této metody ale přijde podle opozice až 150 tisíc handicapovaných o kartičky.
"Bývalý ministr si neuvědomuje, že protézou zdravotní komplikace nekončí. Na pahýlu se tvoří odřeniny a člověk protézu musí stejně během dne odložit a použít hole nebo invalidní vozík," řekl LN Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.
Podle statistik úřadu práce, který díky reformě rozhoduje o dávkách pro postižené, ale číslo uznaných lidí se zdravotním postižením nekleslo. "Naopak, počet potenciálních držitelů průkazu vzrostl v roce 2012 o 41 571 osob," napsal LN mluvčí úřadu Jiří Reichl. Rok předtím bylo v Česku uznáno jako zdravotně postižených přes 450 tisíc lidí.
Nová ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) s reformou svého stranického kolegy nesouhlasí a slibuje nápravu.
Pokračování na str. 3
Dokončení ze strany 1
"Často se na mě obracejí například lidé bez končetin, kteří po sociální reformě přišli o dávku, ačkoliv se jim zdravotní stav nezlepšil. Pomoc státu potřebují a tento stav je nutné změnit. Jsme připraveni navrhnout úpravy zákonů," vzkázala ministryně.
Připravila proto několik bodů, které by ráda zahrnula do novely zákona o sociálních službách a zákona o dávkách pro zdravotně postižené. Jedním z nich, pro rodinu malé Simony stěžejní, by byl, že lidé s končetinou amputovanou ve stehně dosáhnou na výhody.
Změnit plánuje také metody, podle nichž se posuzuje, kdo bude mít průkazku pro postižené. Dříve se lékař musel člověka, který žádal o průkaz, zeptat na 236 otázek. Drábek podle zahraničních zkušeností změnil praxi hodnocení na deset oblastí. Paralympionik půjde na Sněžku Veronika Smutná se navíc bojí, že její dcera nebude moci od září chodit do školky mezi zdravé děti. "Nechceme dát Simonku do speciální školky mezi mentálně postižené děti. V klasické školce nám řekli, že si musíme hradit asistenta," dodává paní Veronika.
Příběhu holčičky se tak ujalo sdružení Cesta za snem, které plní přání povětšinou postiženým dětem. Paralympionik Jaroslav Petrouš chce pro malou Simonu získat peníze na asistenta, který by jí ve školce pomáhal. "V televizi jsem viděl reportáž o Simonce a rozhodl jsem se, že jí pomůžu," řekl LN Petrouš. Před rokem a půl sám přišel o část nohy. Po úrazu trpěl nesnesitelnými bolestmi a lékaři tak raději přistoupili k amputaci. Dnes ale reprezentuje Česko ve vrhačských disciplínách.
Dívence chce pomoci tím, že vyšlape s protézou na Sněžku. "Původně jsem si myslel, že to bude komorní projekt, ale připojilo se k nám už asi 600 lidí," říká paralympionik. Peníze, které se vyberou, půjdou právě na Simonina asistenta do školky.
Akcí by organizátoři také rádi upozornili na dopady sociální reformy z pera bývalého ministra Drábka. "Přístup našich poslanců a úředníků k postiženým lidem je podle mého velmi asociální. Nevím, jak někdo může o amputáři prohlásit, že nemá vadu nosného aparátu," dodal Petrouš.
Jak sám říká, s protézou válčí každý den. Když přijde z práce, náhradu si sundá, protože ho pahýl bolí, a chodí o berlích.
---
Uznaná a neuznaná postižení
celkem žádostí neuznáno 1. stupeň 2. stupeň 3. stupeň 4. stupeň
2007 146 561 29 240 37 549 29 720 22 770 27 282
2008 172 321 25 658 44 038 40 784 34 595 27 246
2009 141 836 19 895 37 155 36 133 27 746 20 907
2010 144 141 24 260 40 726 34 600 24 686 19 869
2011 133 279 18 895 37 440 36 090 23 311 17 543
2012 156 149 25 471 42 115 38 200 29 289 21 074
Vládní sociální reforma se dotkne až 150 000 lidí, kteří přijdou o výhody pro postižené, tvrdí opozice. Nedisponovali by tak třeba průkazy pro postižené, nedostávali by příspěvek na péči nebo na speciální pomůcky. Mělo by dojít i na ty, kteří mají amputovanou některou z končetin. Podle údajů úřadu práce ale naopak počet "uznaných" postižených od úpravy vzrostl o téměř 50 000 lidí. A smyslem reformy je podle tvůrců i zamezit zneužívání dávek.
Tříletá Simona Smutná z Kobylnice u Mladé Boleslavi musela po onkologické léčbě podstoupit amputaci levé nohy v půlce stehna. Nyní jí kvůli sociální reformě hrozí, že přijde o doklady, díky kterým ji rodiče například mohou autem vozit do areálů nemocnic a její průvodce s ní může bezplatně cestovat.
Český reprezentant v hodu diskem Jaroslav Petrouš, který také podstoupil amputaci nohy, chce na případ Simonky upozornit výšlapem na Sněžku.
Míra handicapu se posuzuje ve čtyřech stupních. Někomu však "postižení" vůbec nemusí být uznáno. Nejvyšší stupeň je přiznán v případě, že postižení významně ovlivňuje pohybovou a orientační schopnost člověka.
Handicapy a průkazy * 1. stupeň postižení Ztráta úchopové schopnosti nebo podstatné funkční omezení horní končetiny, anatomická ztráta jedné dolní končetiny, podstatné funkční omezení jedné dolní končetiny, zkrácení jedné dolní končetiny přesahující 5 cm... * 2. stupeň postižení Vrozené nebo získané defekty odpovídající stavům po amputaci v obou bércích nebo funkční ztráta jedné dolní končetiny, současné amputační ztráty podstatných částí jedné dolní a horní končetiny... * 3. stupeň postižení Anatomická nebo funkční ztráta dvou končetin, ztuhnutí páteře i velkých kloubů v konečném stadiu Bechtěrevovy nemoci, závažné mentální postižení stupně imbecility nebo idiocie, slepota, hluchota u dětí... * 4. stupeň postižení Vztahuje se na postižení z předchozích tří stupňů nebo na handicapy, pokud podstatně omezují pohybovou nebo orientační schopnost * Průkaz TP Člověk má nárok na vyhrazené místo k sezení v MHD, přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání. * Průkaz ZTP Lidé mají nárok na vyhrazené místo k sezení v MHD, přednost při osobním projednávání své záležitosti, bezplatnou dopravu v MHD, slevu 75 procent jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 procent v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy. Navíc mohou přijet až do areálu nemocnic nebo ke vchodům obchodů a jsou osvobozeni od poplatků za parkování. * Průkaz ZTP/P V případě této průkazky platí stejné možnosti jako u předchozích dvou typů. Navíc ale mají průvodci postižených bezplatnou dopravu v MHD, stejně tak vodicí psi.
FOTO: NA SNĚŽKU PRO SIMONKU // KOLÁŽ ŠIMON / LN