Dny pro duševní zdraví v Plzni

Kulturní i odborný program bude probíhat od 10. do 12. října v kulturním prostoru Moving Station.

Plzeňské Dny pro duševní zdraví zahájí ve čtvrtek 10. října při příležitosti Světového dne duševního zdraví již tradiční Regionální pracovní setkání k reformě psychiatrické péče v Plzeňském kraji. K účasti na pracovním dopoledni se začátkem v 9 hodin jsou srdečně zváni odborníci z oblasti zdravotních a sociálních služeb, ambulantní psychiatři i lékaři z psychiatrických nemocnic, zástupci státní správy, neziskových organizací a samozřejmě i lidé s vlastní zkušeností s duševním onemocněním.

Setkáváme se už pátý rok v řadě, poslední dva roky už reforma psychiatrie běží, proto se letos budeme věnovat zejména tomu, co se v našem kraji za uplynulý rok v systému péče o duševní zdraví posunulo. Několik prvních vlaštovek tu máme“, uvádí Martin Fojtíček, koordinátor reformy psychiatrické péče pro Plzeňský kraj.

V pátek 11. října bude pokračovat program kulturně. Do Plzně přijedou dva výborní herci a zdravotní klauni ze souboru Squarda Sua a předvedou představení O humoru, ve kterém se setkáme s dvojicí odborníků, pro které je humor zdrojem celoživotní fascinace i frustrace. Za obratnými floskulemi se skrývají ošklivé životní pravdy, problematické vztahy a kruté fauly z domnělé nutnosti.

Představení plné praktických a vědecky ověřených informací začne v 19 hodin. Po něm přijde na řadu koncert kapely Vražda Krásy, která má psychiatrický nádech, nejenom díky svým textům, ale i složením kapely.

Sobotní odpoledne bude patřit zajímavým workshopům věnujícím se tělu i duši. Nenechte si tedy 12. října ujít besedu s názvem „Moje jméno není diagnóza“, při které budete mít možnost se dozvědět, jak se žije lidem, kteří s duševním onemocněním mají vlastní zkušenost. 

Přiblíží nám svůj jedinečný příběh života, který ovlivnilo duševní onemocnění, co jim dalo a co vzalo. Diskutovaná témata se budou dotýkat také stigmatu a předsudků v naší společnosti“, zve k besedě, která začíná v 17:00 ve Velkém sále Moving Station, Petr Moravec, regionální koordinátor iniciativy NA ROVINU pro Plzeňský kraj.

Po ní si můžete zajít na italský film Bylo jednou jedno město bláznů…, ke kterému jsme pořídili české titulky. Je jedinečnou ukázkou toho, jaký může mít reforma psychiatrie vliv na konkrétní lidské osudy“, láká Petr Moravec

Jak je na Dnech pro duševní zdraví v Plzni zvykem, můžete po celou dobu trvání shlédnout výstavu s duševním zdravím související. Tentokrát jsme nachystali do prostor Moving Station díla tří zajímavých autorek.

Vstup na všechny akce je zdarma. Podrobný program Dnů pro duševní zdraví v Plzni najdete na stránkách www.tdz.cz,  www. ledovec.cz, na  www.facebook.com/dpdz.cz a v LEDOVKÁCH 3/2019, kde si samotný ředitel Ledovce, Petr Hubínek, stanovil u příležitosti Světového dne duševního zdraví toto předsevzetí: „Budu mnohem laskavějsí k vnitřnímu dítěti každého bližního svého.“

„Můžete jej v tomto předsevzetí následovat s vědomím, že takové chování má velmi pozitivní vliv na duševní zdraví. O tom svědčí například výsledky studie ABCD (Adolescent Brain Cognitive Development) zaměřené na kognitivní vývoj (adolescentního) mozku, kterou realizoval profesor James Hudziak  na univerzitě ve Vermontu. Cílem této studie bylo zvýšit porozumění environmentálním, sociálním, genetickým a jiným biologickým faktorům, které ovlivňují vývoj mozku a kognitivního vývoje a mohou přerušit nebo ohrozit životní dráhu člověka. Vzorek tvořilo 10 000 „adolescentních dětí“ z Vermontu, které sledoval po dobu 10 let. V rámci této studie platil studentům za to, aby se k sobě chovali hezky. Výsledkem bylo potvrzení, že pokud k sobě přistupujeme laskavě, příjemně, má to vliv na náš mozek, a tedy duševní zdraví…“, zve k péči o duše  a jejich zdraví Alena Vrbová, editorka Ledovek.

Vstup na všechny akce je zdarma. Podrobný program Dnů pro duševní zdraví v Plzni najdete také na stránkách www.tdz.cz a na  www.facebook.com/dpdz.cz.

Alena Vrbová

 

 

Klíčová slova: