Do neziskových projektů půjde z Burzy filantropie vice než milion korun

V Pardubicích a v Hlinsku se v průběhu června sešli zástupci firemního a veřejného sektoru, aby prostřednictvím Burzy filantropie podpořili kvalitní neziskové projekty v Pardubickém kraji. Výsledkem obou burz je skvělých 1 086 tisíc korun, které pomohou zlepšit nebo rozšířit především projekty poskytovatelů sociálních služeb v kraji.  

Letní kolo Burz filantropie ve znamení nových donátorů 

Na prezentované projekty neziskovek přispěly dvě desítky donátorů z řad firem a veřejné správy v Pardubickém kraji.

„I v současné složité situaci se nám podařilo získat dalších 7 nových donátorů,“ zmínila s nadšením Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

K nadšeným nováčkům z řad donátorů se zařadil také Martin Kvirenc, předseda představenstva společnosti Chládek a Tintěra Pardubice: „Jsem velmi rád, že se naše společnost zúčastnila letošní Burzy filantropie v Pardubicích a co víc, že jsme si na ní mohli odbýt naši donátorskou premiéru. Společenská odpovědnost vyjádřená slovy “být užitečný svému okolí” je klíčovým firemním principem, který se snažíme naplňovat již od založení naší společnosti. Proto je zcela přirozené i nově vzniklé partnerství s Koalicí nevládek Pardubicka, která projekt Burzy filantropie každoročně pořádá. Chtěl bych touto cestou poděkovat organizátorům za perfektně připravenou akci, donátorům za otevřená srdce a projevenou empatii a všem prezentujícím za zajímavé projekty a za poutavé příběhy, které se za všemi projekty skrývaly.“

S podobnými motivy a pocity burzu podporuje dalších 48 donátorů.

 

Pardubická Burza filantropie s výsledkem 586 tisíc korun

Finanční podpory díky kvalitě projektu a přesvědčivé prezentaci se v Pardubicích dočkalo 10 neziskových projektů. Zařadil se mezi ně také nováček burzy spolek Atletika bez bariér: „Když jsem slyšela předešlé prezentace, říkala jsem si, že se náš projekt, podporující hendikepované sportovce, na burzu příliš nehodí. Díky hlasování veřejnosti jsme postoupili k veřejné prezentaci a jsme rádi za to, že 
i atletika pro hendikepované je důležitým tématem,“
uvedla Eva Hrdinová. 

Donátoři podpořili dalších sedm zajímavých projektů většinou s inovativním přesahem. Zaujal je například projekt startovacích bytů s názvem „Můj byt – můj hrad“, řešící problematiku mladých lidí odcházejících z dětských domovů. Prezentující Salesiánský klub mládeže Centrum Don Bosco zabodoval a získal finanční prostředky na vybavení nábytkem pro dva již provozované byty. Mladí lidé díky tomu nezůstanou bez potřebného zázemí a budou se moci soustředit na jiné životní výzvy, zejména na hledání zaměstnání.

Radost burza přinesla také rodičům osmileté Elišky, kteří jí z peněz donátorů mohou zaplatit dva léčebné pobyty, které jí velmi pomáhají vyrovnat se se vzácnou nemocí CDKL5. Za každým prezentovaným projektem se většinou skrýval silný lidský příběh nebo potřebnost zlepšit či změnit stávající stav. 

 

Chrudimská Burza filantropie vynesla neziskovkám 500 tisíc korun

Rekordní částka v historii Burzy filantropie za okres Chrudim ve výši půl milionu korun se rozdělí mezi 8 neziskových projektů.  

Podporu donátorů získal například Oblastní spolek Českého Červeného kříže Chrudim s projektem Chci na nohy. Finanční prostředky pomohou studentovi gymnázia Nikolasovi pokračovat v léčebných pobytech, speciální léčbě a rehabilitaci, díky nimž již začíná chodit o berlích, když předtím byl odkázán pouze na invalidní vozík.

Donátory zaujal i projekt Začít znovu od nováčka burzy obecně prospěšné společnosti Dlaň životu. Její projekt poskytuje šanci na zaměstnávání matek v náročné životní situaci, které aktuálně využívají služeb azylového domu. Jedná se převážně o samoživitelky s malými dětmi do 7 let. Matkám je umožněn přivýdělek zapojením se do pomocných činností jako jsou například práce na zahradě a úklid, provoz malého obchůdku či rekreačního ubytování. Matky se tím učí skloubit péči o dítě s částečným zaměstnáním. 

 

Téměř 50 donátorů z Pardubického kraje podporuje Burzu filantropie

Společenská odpovědnost firem v Pardubickém kraji se stává přirozenou součástí principů vztahů k veřejnosti a svému okolí. Stoupající počet donátorů, který dosáhl na současných 49, je toho důkazem.

Samozřejmě jsou mezi nimi také donátoři z veřejné správy. Velký podíl na uskutečnění projektů má Pardubický kraj a města, v jejichž teritoriu se projekty realizují.

Kromě nových donátorů se do Burzy filantropie vrací i dřívější donátoři, jako třeba Pavel Hrstka z firmy CityZen. „Za deset let od mé účasti na první chrudimské burze vidím především velký posun v profesionálnější prezentaci neziskovek,“ uvedl staronový donátor.  

„Dobročinný projekt Burza filantropie se koná v Pardubickém kraji nepřetržitě již 11 let. Za dobu své existence vynesl díky podpoře donátorů přes 15 milionů korun, které našly svůj cíl v podpoře více než 400 neziskových projektů v kraji,“ uvedl radní Pardubického kraje Pavel Šotola, zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Letos se v Pardubickém kraji uskuteční ještě dvě podzimní Burzy filantropie pro okresy Svitavy a Ústí nad Orlicí.  

Dana Krouželová

 

Klíčová slova: