Dobrovolnictví se v okrese slibně rozvíjí. Výběr je velký

05.02.2014 8:52

Zájemci mohou volit mezi prací s dětmi, zdravotně postiženými nebo seniory

Poté, co paní Dana učinila rozhodnutí stát se dobrovolnicí, uskutečnění tohoto úmyslu ještě chvíli odkládala, dokud jednou nenarazila na inzerát.  
"Zavolala jsem a vybrala si doléčovací a rehabilitační jednotku v pelhřimovské nemocnici. Tam jsem postupně navštěvovala několik pacientů, až mi paní, která byla poslední z nich, odešla do domova pro seniory. Teď za ní chodím tam," popsala své dosavadní zkušenosti dobrovolnice.  

Možností, kde mohou dobrovolníci nabídnout pomocnou ruku, je mnoho. Od účasti na volnočasových aktivitách pro zdravotně postižené přes pomoc při kulturních akcích až po zarovnávání knih v knihovně.  
Pomoc potřebují nemocné děti, senioři v domovech důchodců, ale i příroda. Občanské sdružení Zelené srdce například vítá dobrovolníky, kteří se chtějí věnovat údržbě studánek a drobných památek nebo výrobě a kontrole ptačích budek.
"Postupně se snažíme rozšiřovat nabídku přijímacích organizací, minulý rok jsme například navázali spolupráci s občanským sdružením Zvoneček, kde se v současné době na vyplnění volného času dětí se zdravotním postižením podílejí čtyři aktivní dobrovolníci. Celkem nyní máme dobrovolníky ve dvanácti organizacích, přičemž ale spolupracujeme i s dalšími," uvedla koordinátorka dobrovolníků z pelhřimovského Dobrovolnického centra Fokus Vysočina Lucie Štefánková.

Senioři a děti

Obecně je podle Štefánkové největší zájem o dobrovolnickou činnost u seniorů nebo dětí. "Nejvíce dobrovolníků tedy máme v domovech důchodců a také v občanském sdružení Hodina H, kde se dobrovolníci věnují kromě jiného i volnočasovým dětským aktivitám," dodala.
Domov důchodců v Humpolci na tom v porovnání s jinými organizacemi nebývá se zájmem dobrovolníků špatně, přesto by tam další určitě neodmítli.
"Bylo by naprosto v pořádku, kdyby jich bylo víc. Ve světě je to běžná praxe. Třeba ženy na mateřské dovolené se, pokud mají čas, často věnují dobrovolnictví. U nás se to ale ještě moc nenosí. Člověk spíš přemýšlí, kde by si co přivydělal, než aby dělal něco zadarmo, ale jsou i takoví lidé a zaplať pánbůh za ně," okomentoval situaci ředitel domova Milan Cihlář.

dokončení na straně 2 Dobrovolnictví...

dokončení ze strany 1 V dlouhém výčtu činností, z nichž mohou dobrovolníci vybírat, některým přesto ještě něco schází. "Přivítala bych větší možnosti práce s dětmi, ráda bych jim třeba četla pohádky," navrhla paní Věra, která se v současnosti věnuje procvičování esperanta se zájemci mezi klienty Fokusu.
S tím, jaké pohnutky mohou vést k dobrovolnictví, se svěřila paní Marta, která navštěvuje klienty domova pro seniory.
"Dobrovolnická činnost nás baví, protože jsme prospěšné a užitečné. Alespoň na chvilku lidem, za kterými chodíme, přinášíme radost. Uvědomujeme si, že stejná situace nastane jednou i u nás. Budeme pak také chtít, aby s námi zacházeli důstojně, aby nás někdo respektoval. Smutné na naší činnosti však je, že někdy zastupujeme rodinné příslušníky," povzdechla si dobrovolnice.

Žen je podstatně víc než mužů

Dobrovolnické centrum přijímá dobrovolníky od patnácti let, ale nejpočetnější skupinu tvoří lidé ve středním věku. Hlásí se přitom především ženy. "Ženám je pravděpodobně bližší náplň dobrovolnické činnosti, která spočívá především ve vyplňování volného času pacientů nebo klientů sociálních zařízení a nemocnic. Ženy více vyhledávají sociální kontakty, muži se naopak více realizují v organizacích, které jsou zaměřené na různé ekologické aktivity a kde se spíše jedná o manuální činnost. Každopádně bychom více mužů, kteří by byli ochotní věnovat svůj čas pacientům nemocnice nebo klientům domovů důchodců, uvítali," podotkla Lucie Štefánková.
Jak doplnila, v porovnání s jinými okresy se v tomto regionu dobrovolnictví poměrně úspěšně rozvíjí. Statistika za rok 2012 udává 64 pravidelně spolupracujících dobrovolníků, za první čtvrtletí tohoto roku je jich rovných 50.
Dobrovolnické centrum v regionu Pelhřimov vzniklo v roce 2002 ve spolupráci s Farní charitou Pelhřimov a městskou knihovnou. Nejdéle spolupracuje s pelhřimovskou nemocnicí, letos už devátým rokem.

---

Kde všude lze pomáhat ­ Centrum pro zdravotně postižené kraje Vysočina, středisko Pelhřimov – Klub Klíček ­ Domov pro seniory Pelhřimov ­ FOKUS Vysočina ­ HODINA H ­ Oblastní charita Pelhřimov ­ Městská knihovna Pelhřimov ­ Středisko ekologické výchovy Mravenec ­ Nemocnice Pelhřimov, p.o. ­ Pečovatelská služba ­ Svaz neslyšících a nedoslýchavých ­ Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, oblastní
pobočka Pelhřimov ­ Zelené srdce ­ Zvoneček ­ Domov blahoslavené Bronislavy (Humpolec) ­ Domov důchodců Humpolec

Klíčová slova: