Doplňujte vitamin D i v zimě

04.02.2014 16:36

Praha – Vitamin D je pro nás zcela nepostradatelný. Naše tělo si ho vytváří v kůži především ze slunečního záření. Během léta není problém "déčko" průběžně doplňovat, horší je to ovšem během podzimu a zimy. Proto se obzvláště v tuto dobu zaměřme na potraviny bohaté na tento zázračný vitamin.  

"Déčko" patří k nejstarším molekulám ve vývoji a existenci živočichů na této planetě. "Jeho důležitost se potvrdila v období, kdy se živé organismy přesouvaly z vod oceánů na souš," vysvětluje MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu Bílé plus. "V tu chvíli bylo potřeba, aby jejich tělesná schránka a její opora byla dostatečně pevná a odolná. Právě vitamin D hraje jednu z hlavních rolí pro zdravý vývoj i následný metabolismus kostní tkáně."

Kdo potřebuje vitamin D nejvíce

Pozor na nedostatek vitaminu D by si měly dát starší ročníky. "Tvorba vitaminu D v kůži se snižuje s věkem, u seniorů se ho vytvoří ve srovnání s mladými dospělými dokonce 4x méně," upozorňuje doktorka Pospíšilová. Obezřetní by podle ní měli být především ti, kteří žijí v domovech důchodců, v LDN, nebo jsou uzavřeni doma. Tedy všichni, kdo mají nedostatek slunečního světla.
V současné době jsou také ohroženy těhotné ženy, které mají mnohem nižší hladinu vitaminu D, než by měly mít. "Je vědecky prokázáno, že nedostatek tohoto vitaminu během těhotenství může ohrozit vývoj kostry potomka. Zároveň může u plodu stoupat riziko vzniku cukrovky I. typu," varuje lékařka. Nízká hladina vitaminu D u těhotných neohrožuje jenom plod, ale i ženy. Mohou totiž trpět preeklampsií, tedy stavem, kdy mají zvýšený krevní tlak a bílkovinu v moči (někdy i otoky).
"Nejnovější studie dokonce potvrdily, že nedostatečný přísun vitaminu D v období těhotenství zvyšuje až 4x pravděpodobnost, že budoucí maminka bude rodit císařským řezem," dodává odbornice. Zaměřit se na stravu bohatou na vitamin D by se také měli vegetariáni a vegani a lidé s nemocemi jater, ledvin a poruchami vstřebávání (zejména onemocnění střev).

Vitamin D ovlivňuje téměř vše

Příjem vitaminu D je opravdu zapotřebí si hlídat. "Především proto, že zvyšuje vstřebávání vápníku a fosfátů ve střevě a je nepostradatelný pro růst kostí do délky. Zároveň v novorozeneckém a kojeneckém věku spoluurčuje kvalitu kosti a během života poskytuje ochranu před zlomeninami," vysvětluje specialistka na výživu v rámci projektu Bílé plus PhDr. Karolína Hlavatá.
Tím ovšem přednosti vitaminu D nekončí. Byly totiž prokázány jeho pozitivní účinky v souvislosti s imunitou, se snížením pádů u starší populace, se zánětlivým onemocněním střeva, revmatoidní artritidou, lupusem, roztroušenou sklerózou, cukrovkou 1. typu, metabolickým syndromem, ale i s nádory – především prsu, tlustého střeva a prostaty.

Kolik vitaminu D potřebujeme?

"Doporučený denní příjem pro děti a dospělé do 60 let je 600 IU (jednotek)" upřesňuje MUDr. Pospíšilová a dodává: "Osoby starší šedesáti let ale potřebují 800­1000 IU, protože po 60. roce věku dramaticky klesá schopnost získat vitamin D ze slunečního svitu a zároveň se snižuje schopnost ledvin zpracovat normální vitamin D na jeho aktivní formu – D3, která je zodpovědná za veškerá pozitiva vitaminu D v těle."
Nejnovější průzkumy bohužel ukazují, že až 59 % populace má nedostatek vitaminu D a přibližně u 25 % z nich je jeho hladina extrémně nízká. Pouze 10 % obyvatel má optimální množství tohoto vitaminu. "Kojencům se u nás v ČR podává vitamin D (Vigantol) v kapkách. Jedna kapka denně od 2. týdne od narození do konce 1. roku, zároveň během zimních měsíců ve 2. roce života. Nedonošeným dětem se obvykle podávají 2 kapky denně," zmiňuje MUDr. Pospíšilová.

Vitamin D ve stravě

Kromě sluníčka nám jako zdroj "déčka" skvěle poslouží především ryby, a to hlavně úhoř a sleď. "Kdo nemá ale ryby rád, měl by do svého jídelníčku pravidelně zařazovat vejce (žloutky), játra, mléko a mléčné výroby – sýry, jogurty, máslo," nabízí zcela nenásilnou variantu doplnění nepostradatelného vitaminu doktorka Pospíšilová. Ve stále se zkracujících dnech s úbytkem slunečních paprsků bychom si tuto možnost měli vzít k srdci (a na talíř). Obzvlášť, pokud žijeme, pracujeme i sportujeme pod umělým světlem.

---

Je vědecky prokázáno, že nedostatek tohoto vitaminu během těhotenství může ohrozit vývoj kostry potomka. Zároveň může u plodu stoupat riziko vzniku cukrovky I. typu." MUDr. Hana Pospíšilová

Foto: SLEĎ je výborným i chutným zdrojem vitaminu D. K dalším zdrojům patří úhoř, vaječné žloutky, játra, mléko a mléčné výrobky.
Foto: Bílé plus

Klíčová slova: