Jan HRUBEŠ, moderátor:
Počítačový trh doslova válcují přístroje s dotykovou obrazovkou. Tablety jsou podle prodejců nejrychleji rostoucí kategorií produktů. Oproti minulému roku se jich zatím prodalo třikrát tolik, jenže řada výrobců zapomíná na nevidomé a přístroje s dotykovým displejem jsou pro ně fakticky neovladatelné. Bez hlasového ovládání nemají šanci je používat.
David HAVLENA, redaktor:
59-letý Jiří Švábek je nevidomý. Bez počítače se v práci neobejde. Používá ale přes 10 let staré systémy. Výrobci totiž podle něj zapomínají, že i slepý patří mezi jejich uživatele. Práci s dotykovým displejem si představit nedokáže.
Jiří ŠVÁBEK, nevidomý:
Dotykový displej je problematický, protože přeci jenom ten displej, i když je velký, tak to má moc funkcí.
David HAVLENA, redaktor:
Stejně je na tom nevidomý Miroslav Cipra. Počítače jsou jeho koníčkem, kvůli trendu dotykových displejů se ale cítí být na okraji společnosti.
Miroslav CIPRA, :
Ty lidi, kteří to vyrábí, nemyslí na ty postižený nevidomý, kteří by to rádi třeba také eventuálně mohli ovládat.
David HAVLENA, redaktor:
Někteří přední výrobci dotykových zařízení ale na nevidomé myslí a neustále se snaží zdokonalovat systém hlasového ovládání.
Helena JAROLÍMKOVÁ, prodejce počítačů:
Přístroje jsou připravené na komunikaci i s handicapovanými lidmi. Mohou tento přístroj absolutně plně využít jako zdravý člověk.
Petr JAROLÍMEK, IT specialista:
Je to vlastně asistentka a lá umělá inteligence.
David HAVLENA, redaktor:
Některé tablety nebo dotykové telefony tak dokáží nevidomým zprostředkovat přes 90 % veškerého obsahu. Revolucí ale má být dotyková technologie Sensek.
David POLESNÝ, šéfredaktor počítačového portálu:
To funguje tak, že se dotýkáte běžného hladkého skla, ale ten pocitový vjem je jako byste se dotýkali nějaké struktury.
David HAVLENA, redaktor:
Technologií Sensek by mohly být tablety vybaveny v následujícím roce. O konkrétní představy budou nevidomí diskutovat už příští neděli v Plzni. David Havlena, Česká televize, Plzeň.