Dozvuky pardubické Burzy filantropie
Dárci z firmy Nedcon navštívili lidi s duševním onemocněním.
Na jaře tohoto roku proběhla v Pardubicích Burza filantropie, kterou pořádá KONEP ve spolupráci s Pardubickým krajem. Jednou z podpořených organizací byla i Péče o duševní zdraví (PDZ).
Její projekt „Zkvalitnění vybavení tréninkového bydlení pro duševně nemocné v Pardubicích“ podpořilo šest donátorů částkou v celkové výši sedmdesát tři tisíc korun. Díky tomu se podařilo nově vybavit sedm tréninkových bytů. Jeden z dárců (firma Nedcon) využil nabídky a několik jejich zástupců navštívilo organizaci, aby se dozvěděli více o jejich činnosti.
Organizace Péče o duševní zdraví v pardubických Polabinách přijala návštěvu ze společnosti Nedcon. Prohlédli si prostory střediska, kde mají zázemí terénní sociální pracovníci, ale i zdravotní personál a prostory pro individuální schůzky.
„Konkrétně jsme popisovali naši práci.“ říká Kateřina Kolínská, vedoucí pardubického střediska PDZ a pokračuje: „Myslím, že setkání probíhalo v příjemné atmosféře. Dostávali jsme konkrétní dotazy, byl vidět zájem.“
Promítaly se fotografie z tréninkových bytů, např. jak klienti pomáhali sestavit nové postele, skříně a další vybavení. Donátoři měli možnost navštívit dva klienty v jejich tréninkových bytech.
Nejdříve se setkali s mladou slečnou, která je mile přivítala ve své garsonce. Návštěvníci ocenili útulnost bytu, podtrženou příjemnou vůní z aroma lampy.
Druhá návštěva proběhla u mladého muže. Zde bylo zřejmé, že jsou u moderního muže, pro něhož je počítač a připojení k internetu nezbytnou výbavou bytu. „Doučuju matematiku a fyziku.“ překvapil svým vysvětlením.
Cestou do chráněných dílen PDZ paní Lajksner z firmy Nedcon poznamenala: „Vždyť to jsou normální lidé.“
Pracovníci PDZ potvrdili její slova. Dodali, že v tom právě tkví „zapeklitost“ duševního onemocnění. Pokud nemocný začne svoji nemoc řešit včas, může žít kvalitní život, tak jako normální, zdraví lidé.
Zástupci firmy Nedcon zakončili svoji návštěvu v chráněné kavárně Café Robinson. Vedoucí kavárny Romana Tichá popsala, jak se lidé s duševním onemocněním v rámci pracovní rehabilitace připravují na práci v kavárně a za jakých podmínek je možné klienta přijmout na pracovní místo.
Donátory zajímalo, zda pracovníci PDZ kontaktují firmy s možností zaměstnat lidi s duševním onemocněním např. tři hodiny týdně na kopírování. Odpovědí bylo, že se s několika firmami spolupracuje, ale nezbývají kapacity na oslovení nových firem. Většinu času věnují individuální práci s klienty.
Návštěva nahlédla i do chráněné šicí dílny s obchodem U soba, která sídlí vedle kavárny. Návštěvníky zaujaly výrobky lidí s duševním onemocněním, zejména se líbily smaltované lžičky. Především pak zakázka s army motivy které, jak se dozvěděli, poputují do Afganistánu českým vojákům. Návštěvníci neodolali a několik lžiček si zakoupili, čímž podpořili práci lidí s duševním onemocněním.
Leona Hovorková