Drobný implantát varuje i přes mobil

04.02.2014 17:39

Pro diabetiky, alespoň pro ty začínající s inzulínem, je nejhorší můrou měření glykémie, tedy hladiny cukru v krvi. A je to třeba dělat často, občas i několikrát denně. Získání pár mililitrů krve píchnutím tzv. kopíčkem, které používají diabetologové v mnoha ordinacích, bolí, ani vystřelovací pero, dodávané ke glukometrům, kapesním přístrojům na zjišťování glykémie, není nijak příjemným zařízením. Ideál bezbolestného bodnutí je ale možná už na dosah.  

Švýcarští vědci vyvinuli drobné zařízení, které lze umístit pod kůži pacienta. Kontinuál -ně analyzuje krev a výsledné hodnoty – nejen glykémie, ale i cholesterolu nebo troponinu, který signalizuje blížící se infarkt, laktátů a ATP, což je významný ukazatel fungování energetického systému buněk – odesílá bezdrátově technologií bluetooth na mobil. Ten může být nastaven tak, aby při život ohrožujícím stavu začal poplašně zvonit a na displeji se objevila příslušná zpráva, nebo může být propojen s mobilem lékaře, který se tak prakticky okamžitě dozví o kritické situaci svého pacienta.  
Přístroj je opravdu miniaturní, měří jen čtrnáct krát dva milimetry. K jeho aplikování nejlépe pod kůži na břiše, na noze nebo na paži se používá speciální jehla. Proud mu dodává indukcí baterie, která je umístěna vně těla, v oděvu nebo přilepena odnímatelnou páskou. Funguje několik měsíců, pak je nutné jej vyměnit za nový.
Jedinečnost zařízení, vyvinutého Giovannim de Michelim a Sandrou Carraremovou z polytechnického institutu v Lausanne (EPFL), je v tom, že měří až pět biochemických veličin.
"Umožní přímé a průběžné monitorování, založené na individuální snášenlivosti pacienta, a ne na věkových a hmotnostních tabulkách nebo týdenních testech krve," upozornil de Michelina možnost využít zařízení při podávání vysoce účinných léků, například při chemoterapii nebo dalších metodách, kdy podávané léky v nesprávném množství mohou poškozovat další orgány, zejména játra a ledviny.
Teoreticky nic nestojí v cestě včlenit do zařízení další senzory, které by měřily další ukazatele zdravotního stavu. Indikátor je zatím ve stadiu zkoušek na zvířatech. EPFL věří, že v případě uspokojivých testů na dobrovolnících bude možné tento přístroj uvést na trh do čtyř let.

---

Teoreticky nic nestojí v cestě včlenit do zařízení další senzory, které by měřily další ukazatele zdravotního stavu

Foto: Miniaturní podkožní monitorovací zařízení EPFL.
Foto EPFL

Klíčová slova: